فقر و گرسنگی مردم عربستان

پشت در های الماس نشان و زمرد نشان آل سعودی چه می گذرد؟

یک پایگاه خبری سعودی با اشاره به اینکه مردم عربستان از فقر و گرسنگی می‌میرند، درحالی‌که در‌های کاخ‌های پادشاه عربستان و برادرانش از طلای خالص است، گوشه‌ای از فساد مالی و اخلاقی حاکم بر خاندان آل‌سعود را برملا کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی عرب تایمز، یک پایگاه اطلاع رسانی سعودی که توسط جوانان این کشور تحت عنوان "کلاهی که سر ما رفت" تاسیس شده گوشه‌ای از فساد خاندان حاکم بر این کشور را فاش کرد.پایه‌گذاران اولیه این پایگاه اطلاع رسانی که 4 جوان سعودی بودند،‌ به دلیل انتشار این افشاگری‌ها توسط دستگاه‌های امنیتی آل‌سعود بازداشت شده‌اند، اما دوستان آنها نگذاشتند که این سایت بسته شده و هر از چندگاهی اقدام به انتشار گوشه‌ای از مفاسد اخلاقی و مالی آل‌سعود می‌کنند.در آخرین مطلب منتشره توسط این سایت درباره فقر و بدبختی حاکم بر مردم عربستان آمده است: درحالی‌که مردم عربستان از فقر و بدبختی می‌میرند و لقمه‌ای برای سیر کردن شکم خود پیدا نمی‌کنند، دستگیره‌های در‌های کاخ‌های پادشاه عربستان و برادران و شاهزاده‌های سعودی از طلای خالص و الماس نشان و زمرد نشان است.

روی آوری به بزهکاری از روی فقر

سپس این پایگاه اطلاع رسانی از زبان یک شهروند سعودی درباره وضعیت سخت معیشتی‌ خود می‌نویسد و می‌گوید که او با 11 کودک، حقوقی بیش از 1200 دلار نیست که نیمی از آن صرف اجاره بهای مسکن می‌شود.این شهروند سعودی می‌گوید: بسیاری از شهروندان سعودی سرنوشتی بسان او دارند و به همین دلیل برخی از آنها مجبور می‌شوند، کودکان خود را به خود فروشی و تجارت مواد مخدر مجبور می‌کردند.

خودروهای مجلل و هواپیمای اختصاصی خانواده‌های سلطنتی

پس از آن این پایگاه اطلاع رسانی به گوشه‌ای دیگر از این کشور می‌رود، جایی که در آن شاهزادگان سعودی ساکن هستند و در مقابل به تبیین گوشه‌ای از رفاه و فساد مالی و اخلاقی آنها می‌پردازد و از مناطق فقرنشین به مناطق اعیان نشین و اغنیای سعودی می‌پردازد که همان خانواده سلطنتی و شاهزاده‌های سعودی بودند و در این‌باره می‌نویسد، در مناطقی که این خانواده‌های زندگی‌ می‌کردند، جز خودروهای "کادیلاک"، "رولزرویز" حرکت نمی‌کنند و در فاصله نه چندان دور از این خودروها هواپیماهای اختصاصی این خانواده‌های سلطنتی در فرودگاه آماده بودند تا آنها را به هر نقطه‌ای ببرند.مراکز تجاری جده و دیگر شهرهای عربستان متعلق به این خانواده‌ سلطنتی است و فرزندان این خانواده سلطنتی و نزدیکان آنها ریاست 520 شرکت سعودی را برعهده دارند.

در اختیار داشتن تمام پست‌های مهم دولتی

در ریاض، پایتخت عربستان فرزندان این خانواده سلطنتی تمامی پست‌های اصلی در دولت را از جمله پست وزارت دفاع، کشور، سازمان اطلاعات و دیگر پست‌های وزارتی را برعهده گرفته‌اند و هر منطقه به یک شاهزاده اعطا و بین اعضای این خانواده تقسیم شده است، همان‌گونه که تمامی پست‌های حساس در ارتش تحت کنترل شاهزادگان است. به گفته سازمان حقوق بشر "خانه آزادی" عربستان، گویی کشور ملک شخصی خانواده سلطنتی است و بر آن تسلط دارند.

برآورد تعداد شاهزادگان سعودی

در حالی‌که یک مقام رسمی دولت سعودی تعداد شاهزادگان خاندان آل‌سعود را 2700 نفر اعلام کرده است، بسیاری از نشریه‌های دولتی آمریکا تعداد آنها را 4000 تن برآورد کرده بود. اما "سعید ابوالریش"، جامعه شناس یهودی در یک بررسی جدید تعداد این شاهزادگان را 7000 نفر ذکر کرده است، چون با وجودی‌که برخی از نوادگان عبدالعزیز وجهه جهانی دارند، اما هزاران نفر از این شاهزادگان زندگی در خفایی دارند که با بهره‌مندی از نفت این کشور زندگی راحتی را سپری می‌کنند.

خاطرات خدمتکاری که برای شاهزادگان سعودی کار می‌کرد

یک خدمتکار سعودی که سال‌هایی را با این شاهزادگان سپری کرده، درباره شیوه زندگی این شاهزاده‌های می‌گوید: آنها ساعت‌های طولانی را صرف مشاهده فیلم‌های ویدئویی و استراحت و مسافرت در اروپا برای خرید می‌کنند. وی در ادامه می‌افزاید: آنها پشت دیوارهای کاخ‌های خود به مصرف مواد مخدر و نوشیدن مشروبات الکلی مشغولند،‌ در حالی‌که اگر کس دیگری غیر از خانواده سلطنتی چنین کاری کند، به شدیدترین وجه مجازات و حتی به مرگ محکوم شود. این خدمتکار سعودی در ادامه می‌افزاید: شاهزاده‌های سعودی کوکائین مصرف می‌کنند و عاشق حشیش هستند. آنها از زمان تولد از خدمات مجانی تلفن و خدمات دیگر مانند برق، آب و پروازهای مجانی استفاده می‌کنند و از همان روز اول تولد از حقوق خاصی برخوردار می‌شوند که حداقل به 10 هزار دلار در ماه می‌رسد. این پایگاه اطلاع رسانی در ادامه افشارگری‌هایش می‌نویسد: منابع آگاه به حساب‌های خانواده سلطنتی حاکم بر عربستان تاکید می‌کنند که بسیاری از شاهزاده‌های سعودی صرفا به خاطر این‌که فرزندان این خانواده سلطنتی هستند، به غیر از حقوق مقرر شده برای آنها از مزایای دیگری برخوردار هستند که تمامی از درآمدهای حاصل از فروش نفت، این ثروت ملی عربستان عاید آنها می‌شود.

هزینه‌های شاهزادگان سعودی

یکی از دیپلمات‌های سابق آمریکا در این باره می‌گوید: هزینه‌های هواپیمای "تورنادو" 25 میلیون دلار در بازارهای جهانی است، اما عربستانی‌ها در مقابل هر هواپیمایی از این نوع بین 75 تا 65 میلیون دلار هزینه می‌کنند و در یک پیام تلگراف محرمانه‌ای که برای یکی از سفارت‌خانه‌های غربی ارسال شده،‌ آمده است که یک سوم درآمدهای کشور به بودجه کشور اختصاص پیدا نمی‌کند، بلکه به جیب خانواده سلطنتی می‌رود. بنابراین باید گفت که درآمدهای نفتی کشور عربستان صرف خانواده سلطنتی می‌شود و در حال حاضر بسیاری از شاهزادگان کم سن و سال نیز صاحب شرکت‌های مهمی هستند.

جنگ قدرت در میان آل‌سعود و بازتاب آن

اما درباره جنگ قدرتی که در میان خاندان سعودی به چشم می‌خورد، یکی از مسئولان آمریکایی می‌گوید: همبستگی قدیمی در این خانواده رو به نابودی است، چرا که تعداد شاهزادگان رو به فزونی نهاده و درگیری بین آنها به امری حتمی تبدیل شده و زندگی مرفه آنها احساسات مردم را برانگیخته‌ است که شدیدا از مشکلات اقتصادی رنج می‌برند.همین موضوع موجب شده تا بسیاری از دوستان قدیمی خاندان آل‌سعود تاکید کنند که شرایط به سود خاندان حاکم بر عربستان پیش نمی‌رود، چرا که تفاوت فاحشی بین زندگی خانواده سلطنتی و مردم وجود دارد. آنها تاکید می‌کنند که مردم بیدار شده‌اند و می‌دانند که این همه اسراف در شرایط کنونی قابل قبول نیست. این فساد، اسراف و این افزایش تعداد فرزندان خانواده سلطنتی موجب تحریک مخالفان شده و موجب گردیده این خانواده سلطنتی را یک باند مافیایی توصیف ‌کنند. یکی دیگر از دیپلمات‌های آمریکایی معتقد است که این خانواده نیازمند نظارت جدی بر هزینه‌های بسیار‌ بالایش دارد و یک پژوهش‌گر صهیونیست که درباره خاندان آل‌سعود تحقیق می‌کند، گفته است: آنها از روزی می‌ترسند که اوضاع در عربستان به هم بریزد و آرزو می‌کنند که اوضاع کنونی را تا مدت‌ها به همین شکل نگه دارند.

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
15 + 4 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .