فرار رو به جلوی تركیه با دستهای آلوده

تمام ادعاهای طلبكارانه دولت تركیه علیه سوریه ناظر به آنست كه پیش فرض دولت تركیه مبنی بر تجاوز غیرقانونی پدافند سوریه صحت داشته باشد، حال آنكه با افشای جزئیاتی از عملیات اطلاعاتی «شكار كلاغ» توسط سرویس اطلاعاتی سوریه ابعاد تازه ای از مناقشات فعلی میان دو دولت هویدا گشت. فهم بهتر این عملیات از دقت نظر در دو رویداد "فرار خلبان سوری به اردن با جنگنده میگ-21" و "ساقط شدن جنگنده‌های اف-4 تركیه" حاصل خواهد شد. تامل در این دو حادثه و رابطه میان این دو رویداد كه در گزارش سرویس اطلاعاتی سوریه به وضوح آمده است علت برخی از موضعگیریهای متفاوت مقامات ترك را نیز آشكار می سازد.

تنشها میان تركیه و سوریه به مراحل حساس خود نزدیك شده است. پس از تلاش دمشق برای اجرای طرح كوفی عنان و برگزاری انتخابات در سوریه طرفهای معارض با دولت اسد تمام تدابیر خود برای تقابل با بقای نظام فعلی سوریه را به كار بستند. كار بدانجا كشید كه دو فروند از هواپیماهای تركیه با عبور از حریم هوایی سوریه وارد خاك این كشور شده و توسط پدافند هوایی سوریه ساقط شدند. این امر بسترهای لازم برای آغاز دور جدیدی از تهاجمات علیه دولت سوریه را مهیا ساخت. دولت تركیه به همراه اسرائیل و رژیم صهیونیستی سردمدار این دور از تهاجمات علیه نظام سیاسی سوریه بودند. حمله اردوغان نخست وزیر سوریه در این میان از شدت بیشتری برخوردار بود.

نخست وزیر تركیه در سخنانی كه از برخی شبكه های تلویزیونی و ماهواره ای به طور زنده پخش می شد ، با "ظالم و قاتل" خواندن نظام حاكم بر سوریه صراحتاً گفت: ما به مردم سوریه برای رهایی از دیكتاتوری كمك خواهیم كرد. این سخنان در پی آن ایراد شد كه یك فروند هواپیمای تركیه ای توسط پدافند هوایی سوریه مورد هدف قرار گرفت و سرنگون شد. طیب اردوغان افزود: ما در قبال حمله سوری ها به هواپیمای خود ساكت نخواهیم نشست. آنها هواپیمای ما را بر فراز آب های آزاد و بدون هشدار قبلی ساقط كردند و این برای ما قابل قبول نیست. وی خطاب به احزاب تركیه كه در روزهای اخیر خواهان عذرخواهی سوریه شده اند نیز گفت: از بشار اسد برای عذر خواهی التماس نكنید و موضع واحدی در این باره داشته باشید.

دیگر مقامات سوری نیز همراه با اردوغان دولت سوریه را تهدید به مقابله به مثل كردند. در همین راستا بولنت آرینچ معاون اردوغان در یك كنفرانس خبری اعلام كرد كه تركیه حق خود را برای مقابله به مثل محفوظ می داند. ناتو به پیشنهاد تركیه برای بررسی این موضوع جلسه برگزار می كند. تركیه می گوید مساله مورد تنش این كشور با سوریه طبق ماده 4 اساسنامه ناتو قابل بررسی است. بند 2 ماده 6 پیمان ناتو اشعار می دارد حمله به ناوها یا هواپیماهای هر یك از اعضای ناتو در منطقه مدیترانه یا اقیانوس اطلس از سوی دیگر كشورها، مشمول دفاع جمعی اعضا می گردد.

تمام این ادعاها ناظر به آنست كه پیش فرض دولت تركیه مبنی بر تجاوز غیرقانونی پدافند سوریه صحت داشته باشد، حال آنكه با افشای جزئیاتی از عملیات اطلاعاتی «شكار كلاغ» توسط سرویس اطلاعاتی سوریه ابعاد تازه ای از مناقشات فعلی میان دو دولت هویدا گشته و پای بسیاری از دولتهای ثالث ازجمله اسرائیل و اردن نیز به میان كشیده شده است. فهم بهتر این عملیات از دقت نظر در دو رویداد "فرار خلبان سوری به اردن با جنگنده میگ-21" و "ساقط شدن جنگنده‌های اف-4 تركیه" در روز جمعه 22 ژوئن حاصل خواهد شد. تامل در این دو حادثه و رابطه میان این دو رویداد كه در گزارش سرویس اطلاعاتی سوریه به وضوح آمده است علت برخی از موضعگیریهای متفاوت مقامات ترك ازجمله داوود اوغلو وزیر امور خارجه این كشور مبنی بر تائید تجاوز هواپیمای ترك به خاك سوریه را نیز آشكار خواهد ساخت.

این عملیات از آنجا آغاز شد كه سرویسهای اطلاعاتی دولت سوریه با مشاهده حركات مشكوك حسن مرعی الحماده خلبان سوری توانستند پی به طرحی عظیم و هوشمندانه ای كه علیه امنیت ملی سوریه و توسط سرویسهای اطلاعاتی تركیه، اردن و اسرائیل كشیده شده بود، ببرند. اساس این طرح به دستیابی به كدهای راداری هواپیمای میگ 21 سوری و پیاده سازی آن در هواپیماهای مشابه غیرسوری برای سوء استفاده علیه كشور سوریه بازمی گردد. براین اساس سه دولت مطروح به دنبال آن بودند تا با اعزام هواپیماهای خود و بهره برداری از غفلت رادارهای سوری برخی از نقاط حساس سوریه را بمباران نموده و با هجمه تبلیغاتی توسط رسانه ها بر شایعه فرار خلبانان سوری دامن زنند. آگاهی سرویس اطلاعاتی سوریه از چنین طرحی شرایط را به كام دولت سوریه تغییر داد. سوریه با اطلاع از چنین نقشه ای با تعطیل كردن تمام پروازها بر حریم هوایی خود هواپیماهای ترك را كه با كدهای راداری هواپیمای سوری فرار كرده وارد خاك خود شده بودند شناسایی كرده و منهدم می نماید.

عصبانیت دولت ابن الوقت تركیه پس از شكست در چنین عملیاتی طبیعی به نظر می آید. دولت تركیه و هم پیمانانش ازجمله رژیم صهیونیستی علاوه برآنكه نتوانستند شایعه فرار خلبانان سوری و خلل در روحیه ملی سوریه را محقق سازند، همچنین در ایجاد مكانی حایل به عنوان پایگاه تروریستها در مرز سوریه با كشورهای همسایه نیز ناموفق بودند. در این میان به مخاطره افتادن منافع ملی تركیه در ابعاد گوناگون داخلی و بین المللی و شاید بیش از همه فشار رو به افزایش افكار عمومی داخلی تركیه علیه دولت لیبرال تركیه عامل اصلی عصبانیت و موضعگیریهای متفاوت سران دولت ترك می باشد.

فرار رو به جلوی تركیه با دستهای آلوده
سید صادق محمدی
مرکز اسناد انقلاب اسلامی

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
7 + 1 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .