ضد ولايت فقيه كيست؟

ضد ولايت فقيه كيست؟

شايد يكي از ممتازترين مولفه هاي شكل گيري نظام سياسي جمهوري اسلامي، قرار گرفتن اسلام شناسي عادل و مدير در رأس قدرت باشد كه از آن با عنوان «ولي فقيه» در متون ديني و قانون اساسي ياد شده است. عملكرد جمهوري اسلامي با محوريت ولي فقيه در بيش از سه دهه گذشته كافي بود تا دشمنان جمهوري اسلامي بيش از پيش به اهميت وجود چنين جايگاهي در رأس نظام سياسي پي ببرند و براي تضعيف و ناكارآمدسازي آن توطئه چيني كنند.يكي از سطوح هجمه به اين ركن اساسي نظام اسلامي، ايجاد شبهه نسبت به جايگاه ولايت فقيه و مردم و نخبگان بود. دشمنان چنين القا كردند كه ولايت مطلقه فقيه، نظريه اي توتاليتر و استبدادي است كه اجازه هرگونه مخالفت و مغايرت با رهبري را سلب كرده و به نخبگان و كارشناسان كه احياناً نظري مخالف نظر ولي فقيه داشته باشند، اجازه انتقاد و طرح نظر و رأي نمي دهد و كار كارشناسي در اين مجموعه تا آنجايي معنا دارد كه در مخالفت با رهبري نباشد!شبهاتي با مضاميني چنين، در طول اين سال ها از رسانه هاي مختلف ضدانقلاب انتشار يافته و در سال هاي اخير با رشد و گسترش فضاي مجازي به اوج خود رسيده است. اين در حالي است كه حكيم فرزانه انقلاب اسلامي بارها در اظهارات خود به اين شبهات پاسخ داده و به تبيين «ضديت با ولايت فقيه» پرداخته اند. آخرين بيانات ايشان در اين زمينه به ديدار دانشجويان با معظم له در مورخه (17/5/91) باز مي گردد كه چنين فرمودند:«گفته شد كه بعضي ها نظرات كارشناسي مي دهند، با نظر رهبري مخالف است، مي گويند آقا اين ضدولايت است. من به شما عرض بكنم؛ هيچ نظر كارشناسي اي كه مخالف با نظر اين حقير باشد، مخالفت با ولايت نيست؛ ديگر از اين واضح تر؟! نظر كارشناسي، نظر كارشناسي است. كار كارشناسي، كار علمي، كار دقيق به هر نتيجه اي كه برسد، آن نتيجه براي كسي كه آن كار علمي را قبول دارد، معتبر است؛ به هيچ وجه مخالفت با ولايت فقيه و نظام هم نيست. به هر حال هيچ گاه اعلام نظر كارشناسي و نظر علمي، معارضه و مبارزه و مخالفت و اعلام جدايي از رهبري و ولايت و اين حرف ها به حساب نمي آيد و نبايد بيايد.»

بيانات فوق به خوبي سعه صدر و نگاه موسع معظم له را آشكار ساخته و ياوه گويي هاي دشمنان را رسوا مي سازد و حكايت از اين نگاه دقيق و راهبردي رهبري دارد كه نبايد دايره دوستداران انقلاب و نظام و ولايت را به بهانه هاي واهي تنگ نمود و افراد را از اين دايره خارج كرد.اين مواضع البته مطالب جديدي نيست كه امروز براي اولين بار رهبري بر آن تأكيد داشته باشد، بلكه در طول 23 سال گذشته معظم له در فرصت هاي مختلف به اين مسئله تأكيد داشته اند. به عنوان نمونه بيش از 20 سال پيش در ديدار با اعضاي هيئت مركزي نظارت بر انتخابات چهارمين دوره مجلس شوراي اسلامي (4/12/70) فرمودند: «رمي به «ضديت با ولايت فقيه» چيز آساني نيست كه ما تا اندك چيزي از كسي ديديم، فوراً اين مهر را به پيشاني او بزنيم؛ ضديت با ولايت فقيه، شواهد و ضوابطي دارد.»

به واقع ضديت با ولايت فقيه را نه در داشتن نظري كارشناسي در مخالفت با رهبري، بلكه در عدم تبعيت عملي از دستورات ايشان بايد جست وجو كرد. رهبري طبق قانون اساسي داراي مسئوليت ها و اختياراتي است كه به پشتوانه آن تصميماتي را اتخاذ كرده و دستوراتي را ابلاغ مي كند. در اين مرحله است كه معناي تبعيت و عدم تبعيت از ايشان مطرح مي شود. جلوه ديگر مخالفت و ضديت با ولايت فقيه آنجايي است كه برخي قلم به دستان و دارندگان رسانه و تريبون در مقام زيرسوال بردن جايگاه رهبري و ولايت و ايجاد انحراف در افكار عمومي تلاش مي كنند، بدون آنكه حاضر باشند براي نظرات و انتقادات خود ادله اي اقامه كنند. گاه نداشتن استدلال و دليلي متقن آنان را تا مرحله توهين و تمسخر و هجوگويي پيش مي برد كه تكليف اين افراد نيز مشخص است و جايي براي شك و شبهه در مورد «ضدولايت فقيه» بودن اين افراد وجود نخواهد داشت.

سخن آخر آنكه حتي در موارد مذكور نيز قصد و نيت و تكرار و پافشاري لازم است. به واقع فرد با يك خطا و اشتباه و يا بدون قصد و نيت نيز از جرگه هواداران نظام اسلامي و ولايت فقيه خارج نشده و «ضدولايت فقيه» نخواهد شد! به همين دليل است كه معظم له تأكيد دارند كه نمي شود هر كسي را به مجرد اينكه يك كلمه حرفي برخلاف آنچه كه من و شما فكر مي كنيم، زد، بگوييم آقا اين ضدولايت فقيه است. در تشخيص ها خيلي بايد مراقبت كنيد.»(4/9/88)
(ضدولايت فقيه كيست!/مهدى سعيدى،پايگاه بصيرت،91/05/22 )

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
19 + 0 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .