شروط پيروزي در جنگ اقتصادي

تحريم هاي اقتصادي غرب عليه جمهوري اسلامي ايران به اوج رسيده و وارد مرحله جديدي شده كه از اين مرحله مي توان با عنوان «جنگ اقتصادي» ياد كرد. اين واقعيت را راديو فردا اين گونه بيان مي دارد: «جنگ اقتصادي غرب عليه ايران به اوج رسيده است و روزانه با افزايش فشارهاي تحريم هاي بين المللي، ايران برگ برنده هاي جديدي براي مقابله با تحريم نفت رو مي كند.» خبرگزاري فرانسه در همين راستا از قول ديويد كوهن، با اعلام خبري مبني بر اينكه وزارت خزانه داري آمريكا بيش از 50 نهاد و افرادي را كه در زمينه كشتيراني و بانكي مشاركت داشته در ليست سياه تحريم ها قرار داده، مي گويد: «فشار و تحريم عليه جمهوري اسلامي تا زماني كه نگراني هاي بين المللي در مورد برنامه هسته اي اين نظام رفع نشده، افزايش خواهد يافت.» غربي ها كه طي سال هاي گذشته نشان داده اند از صهيونيست ها پيروي مي كنند، در موضوع تحريم ها و فشارهاي اقتصادي بر ايران نيز از «موشه يعلون» معاون نخست وزير رژيم صهيونيستي، نسخه صهيونيست ها براي مهار ايران را چنين بيان مي دارد: «بايد به هر طريقي جلوي تبديل شدن ايران به قدرتي برتر در منطقه و سپس تبديل شدن به قدرت جهاني را گرفت. بدون مقابله با رژيم ايران، هيچ ثباتي در افغانستان، عراق، بحرين، سوريه و لبنان به وجود نخواهد آمد. اين اقدامات بايد شامل منزوي و تحريم كردن و همچنين حمايت از نيروهايي كه در ايران از دموكراسي، آزادي و نوين گرايي حمايت مي كنند، انجام شود.» خانم هيلاري كلينتون وزير خارجه آمريكا پس از آخرين سفرش به سرزمين هاي اشغالي و ديدار با بنيامين نتانياهو نخست وزير رژيم صهيونيستي، با طرح اين ادعا كه تحريم هاي وضع شده بر ايران، فشار بي سابقه اي بر اين كشور اعمال مي كند، گفت: «راهبرد دو جهتي آمريكا در تعقيب همزمان ديپلماسي و فشار، به طور كامل در جريان است... آمريكا از همه توانش براي جلوگيري از دستيابي ايران به سلاح هسته اي بهره مي گيرد.»

شواهد نشان مي دهد استكبار جهاني و صهيونيزم بين الملل به همراه متحدان شان، جنگ اقتصادي تمام عياري را عليه ملت ايران به راه انداخته اند. هدف نهايي اين جنگ، نه متوقف كردن فعاليت هاي هسته اي ايران، بلكه متوقف كردن چرخ حركت پرشتاب ايران اسلامي در تمامي حوزه ها است. دشمنان مي خواهند با متوقف كردن چرخ پيشرفت ملت ايران، مانع از الگو شدن جمهوري اسلامي براي ديگر ملت ها، به ويژه ملت هاي مسلمان در منطقه گردند. غرب با اين تصور جنگ اقتصادي را تشديد كرده كه در نهايت بتواند مردم ايران را از اين طريق به ستوه آورده و آنان را در برابر نظام اسلامي قرار دهد. گرچه تاكنون تحريم ها نتيجه عكس داده و در مواردي به حركت در مسير خودكفايي و خوداتكايي سرعت بخشيده، لكن سوال اين است كه در شرايط كنوني با توجه به تشديد تحريم ها و قصد دشمنان براي فشار بر معيشت مردم، چگونه مي توان در اين جنگ پيروز شد؟ موارد زير را مي توان به عنوان شروط پيروزي در اين جنگ مورد توجه قرار داد:

1- جنگ اقتصادي تحميل شده بر ملت ايران را بايد به عنوان يك واقعيت بپذيريم. جنگي كه دشمنان به دليل اسلام خواهي ملت ايران عليه جمهوري اسلامي به راه انداخته اند.

2- با پذيرش واقعيت جنگ اقتصادي، همگان از مسئولان و دولتمردان در تمامي سطوح گرفته، تا آحاد مردم، بايد به الزامات و پيامدهاي آن پايبند بوده و هر كس بايد به وظيفه خود در اين شرايط جنگي عمل كند.

3- همه بايد دولت جمهوري اسلامي را براي شكستن تحريم ها و دور زدن آنها ياري كرده و دولت نيز بايد توان مردم را دراين نبرد اقتصادي مورد توجه قرار دهد. دولتمردان بايد اقتصاد مقاومتي را پايه گذاري كرده و در اين اقتصاد مقاومتي براي مقابله با جنگ اقتصادي، همانند دوران دفاع مقدس، مردم را وارد صحنه كنند. مردم ايران طي 33 سال گذشته، اثبات كرده اند كه به راحتي از هر مانعي عبور كرده و هر توطئه اي را در هم مي شكنند. با اطمينان مي توان گفت تكيه بر قدرت مردم در عرصه جنگ اقتصادي، با توجه به ظرفيت هاي كشور در حوزه هاي گوناگون، عامل مهمي براي پيروزي در اين جنگ خواهد بود. توجه جدي تمامي مسئولان به شعار سال مبني بر توليد داخلي و حمايت از كار و سرمايه ايراني، بايد راهبرد اصلي كشور در جنگ اقتصادي باشد.در شرايط جنگ اقتصادي، با محتكرين و بي ثبات كنندگان بازار، بايد به عنوان ستون پنجم دشمن برخورد جدي و به دور از هر نوع اغماض صورت گيرد.

5- امكانات و تسهيلات كشور اعم از تسهيلات بانكي و... بايد در اختيار كساني قرار گيرد كه داراي روحيه جهاد اقتصادي بوده و با تمام توان، به جز اعتلاي كشور و گره گشايي از مشكلات مردم، به چيز ديگري نمي انديشند.

6- در اين جنگ اقتصادي، بايد به عنوان يك جهاد مقدس با دشمنان خدا، با توسل و دعا و خلوص نيت، از خداوند كمك خواست. بدون ترديد ياري خداوند در اين صحنه، نه تنها دشمنان را در رسيدن به مقاصدشان ناكام مي گذارد. بلكه اين نصرت و ياري الهي، موجبات عزت و سربلندي ملت ايران را بيش از پيش فراهم خواهد ساخت. ملت ايران ثمره مجاهدت، مقاومت و ايستادگي در هشت سال دفاع مقدس را با تمام وجود طي سال هاي پس از جنگ مشاهده كرد و به طور قطع، در آينده نزديك نيز ثمره مجاهدت و مقاومت در جنگ اقتصادي را نيز ملاحظه خواهد كرد. ان شاءالله

شروط پيروزي در جنگ اقتصادي/دكتر يدالله جوانى / بصيرت

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
1 + 5 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .