شرایط کنونی اقتصاد ایران چگونه است؟ آیا دولت جدید اقتصاد ویرانی را تحویل می‌گیرد؟

در روزهایی که کار دولت دهم رو به پایان است، بیشترین هجمه‌ها و انتقادات مبنی بر اوضاع نابسامان اقتصادی به دولت وارد می‌شود که گاهی اوقات به دور از انصاف است. آیا زمان آن نرسیده که انتقادات وارده به دولت‌ها به دور از گرایش‌های سیاسی و همراه با عدل و انصاف باشد؟ آیا واقعاً دولت دهم، اقتصاد ویرانی را به دولت آینده تحویل خواهد داد؟

هرچند بر دولت‌های نهم و دهم ایراداتی وارد است، اما به هر حال، تلاش زیادی برای ایجاد و ارتقای زیربناها شده و خدمات ارزشمندی در راه پیشرفت و تعالی ایران و برقراری عدالت اجتماعی، ارائه شده است و زیربناهای ایجادشده توسط دولت‌های نهم و دهم، بسیاری از مشکلات را از پیش پای دولت جدید برداشته است.
هرچند بر دولت‌های نهم و دهم ایراداتی وارد است، اما به هر حال، تلاش زیادی برای ایجاد و ارتقای زیربناها شده و خدمات ارزشمندی در راه پیشرفت و تعالی ایران و برقراری عدالت اجتماعی ارائه شده است. برخی از جراید و روزنامه‌ها با دوقطبی کردن فضا و با نفی همه‌ی خدمات دولت‌های نهم و دهم، می‌کوشند تا دولت جدید را وارث یک اقتصاد ویران و فقیر بخوانند؛ در حالی که چنین نیست و زیربناهای ایجادشده توسط دولت‌های نهم و دهم، بسیاری از مشکلات را از پیش پای دولت جدید برداشته است.

دولت جدید با نفت حدود 100 دلار و صندوق توسعه‌ی ملی با ذخیره‌ی ده‌ها میلیارد دلار، قدم در راه خواهد گذاشت. رشد چشمگیر شاخص بورس ایران نیز حائز توجه است؛ به طوری که ارزش بازار سرمایه بیش از 290 هزار میلیارد تومان است، در حالی که ارزش بازار سرمایه در سال 84 برابر با 32 هزار میلیارد تومان بود. این مسئله نیز از دیگر امتیازاتی است که دولت جدید از آن برخوردار است.

خودکفایی در تولید بنزین یکی از مهم‌ترین اقدامات دولت احمدی‌نژاد بود. اگر روند مصرف بنزین همچون سال‌های گذشته ادامه می‌یافت، تا سال 90 مصرف بنزین به 135 میلیون لیتر در روز می‌رسید و نیازمند به حجم عظیم واردات بنزین بودیم؛ در حالی که هم‌اکنون با احداث پالایشگاه‌های تولید بنزین در شازند کرمان و پالایشگاه جدید در بندر عباس، نه تنها آسیب‌پذیری ما در حوزه‌ی بنزین به عنوان یک کالای استراتژیک به شدت کاهش یافته، بلکه صادرات بنزین نیز میسر شده است.

بنزین به عنوان کالای استراتژیک، پاشنه‌ی آشیل ایران در تحریم‌ها بود و غرب با توجه به این موضوع، مطمئن بود که ایران در مقابل تحریم بنزین دوام نمی‌آورد، اما با تلاش‌های دولت، این مسئله تبدیل به نقطه‌ی قوت برای دولت جدید شد.

دولت‌های نهم و دهم، با حجم عظیم انتقادات دائمی و در برخی موارد، سیاه‌نمایی فضای جامعه در جراید و روزنامه‌ها مواجه بودند که بی‌اعتمادی به مسئولان، التهاب بازارها و بی‌اثر نمودن اقدامات دولت را تشدید می‌نمود. هرچند برخی اشتباهات دولت، به خصوص در سال‌های آخر، بر این فضا دامن می‌زد؛ اما به هر حال، نمی‌توان از قدرت روزنامه‌ها و جراید در شکل‌دهی به افکار عمومی چشم‌پوشی نمود.

دولت‌های نهم و دهم با حجم عظیم انتقادات دائمی و در برخی موارد سیاه‌نمایی فضای جامعه در جراید و روزنامه‌ها مواجه بودند که بی‌اعتمادی به مسئولان، التهاب بازارها و بی‌اثر نمودن اقدامات دولت را تشدید می‌نمود.
بسیاری از اقدامات مفید دولت در سال‌های اخیر و به خصوص در جریان انتخابات مغفول ماند. بسیاری از زیربناها برای دولت جدید آماده شده است که می‌توان در این زمینه‌، به اقدامات زیر اشاره نمود:

1. بیش از دو برابر شدن ظرفیت تولید فولاد در سال 91 نسبت به سال 84 و قرار گرفتن در رتبه‌ی هفدهم دنیا در تولید فولاد.

2. افزایش چشمگیر تولید مس و قرار گرفتن جزء ده کشور برتر دنیا در تولید مس.

3. افزایش تولید کاشی و سرامیک و قرار گرفتن جزء پنج کشور اول دنیا در تولید کاشی و سرامیک.

4. افزایش تولید پتروشیمی از 15.8 میلیون تن در سال 84 به 42.7 میلیون تن در سال 90.

5. افزایش میزان بزرگراه‌ها و آزادراه‌های احداث‌شده در دولت‌های نهم و دهم به بیش از سه برابر دولت قبل از خود.

6. افزایش چشمگیر تعداد تلفن همراه و ثابت.

7. ساخت حجم عظیم مسکن مهر برای اقشار کم‌درآمد و کاهش بار تقاضای مسکن به خصوص در شهرستان‌ها.

8. احداث مسکن معلولان و افزایش آن از دو هزار واحد در سال 84 به 156 هزار واحد در سال 90.

9. احداث مسکن مهر برای زنان سرپرست خانوار.

10. افزایش تعداد بیمه‌شدگان بیمه‌های روستایی، بیمه‌های فنی و حرفه‌ای و غیره.

11. تولید انواع رادیوداروها و کاهش واردات و صرفه‌جویی ارزی.

12. چهار برابر شدن سهم کشور در تولیدات علمی پزشکی در منطقه و کسب درآمد از صادرات خدمات پزشکی.

13.افزایش تخت‌های بیمارستانی از 85 هزار به 109 هزار در سال 90.

14. افزایش 12برابری تولید داروهای با فناوری بالا.

15. نظام پزشک خانواده.

16. فعال بودن یازده هزار سانتریفیوژ و پیشرفت‌های عظیم هسته‌ای.

با توجه به مطالب یادشده، که گوشه‌ی کوچکی از عملکرد دولت‌های نهم و دهم است، باید خاطر نشان نمود که علی‌رغم انتقادات وارد بر دولت‌های نهم و دهم در حوزه‌های اقتصادی و فرهنگی، دولت جدید می‌تواند با پشتوانه‌ی اعتماد مردم و همراهی رسانه‌ها و روزنامه‌ها و نیز همراهی بسیاری از قدرتمندان اقتصادی و سیاست‌مدارانی که اکنون با تمام قوا به حمایت از دولت منتخب آمده‌اند، گام‌های بلندی در پیشرفت کشور و حل مشکلات اقتصادی جامعه بردارد؛ پشتوانه‌هایی که دولت‌های نهم و دهم، به دلایل مختلف، از آن بی‌بهره بودند.(*)

*فاطمه سرخه‌دهی؛ دانشجوی دکتری اقتصاد/برهان, ۱۳۹۲/۴/۱۳.

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
8 + 0 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .