سلاخي حقوق بشر در قربانگاه ماكياوليسم غرب

آيا موازين حقوق بشري واقعاً از جانب غرب رعايت مي شود؟ يا واقعاً پديده اي به نام جريان آزاد اطلاعات در اين كشورها وجود دارد؟

رعايت موازين حقوق بشر، اجراي عدالت، جريان آزاد اطلاعات و حفظ حقوق شهروندي از جمله مسائلي است كه كشورهاي غربي به رهبري آمريكا همواره بر آن تأكيد داشته و با اذعان به اين موضوع كه اين مسائل در مركز توجه شان قرار دارد، ديگر كشورهاي جهان به خصوص آنهايي كه در حلقه اتحاد با آمريكا و اروپا قرار ندارند، مورد حمله واقع شده اند. هر چه ميزان مخالفت كشورهايي كه سياست هاي ناهمساني را با غرب دنبال مي كنند، بيشتر باشد، فرياد نقض حقوق بشر غربي بيشتر به گوش مي رسد، اما سوال اين است كه آيا موازين حقوق بشري واقعاً از جانب غرب رعايت مي شود؟ يا واقعاً پديده اي به نام جريان آزاد اطلاعات در اين كشورها وجود دارد؟

غرب و رسانه هاي غربي بارها نشان داده اند در مسائلي كه منافع آنها تأمين نمي شود يا ممكن است كه در خطر بيفتد چگونه به شكل يكدست، سياست سكوت را دنبال مي كنند. اگر چه چندان فرقي نمي كرد كه دولتمردان ايران از اين موضوع مطلع شوند كه جاسوس كوهنورد آمريكايي كه در تهران بازداشت بود، يهودي و وابسته به سياست صهيونيستي است، اما تا زمان حضور وي در ايران، هيچ رسانه و مقام غربي در اين باره سخني نگفت و همه يكدست سعي در پنهان كردن اطلاعاتي درباره وي داشتند. يا با تمام شبهاتي كه در خصوص جنجال ويكي ليكس وجود دارد، تا پيش از علني و عمومي شدن اطلاعاتي كه «جوليا آسانژ» در خصوص سياست هاي آمريكايي و غربي منتشر كرد، هيچ كانالي براي انتشار آزاد اطلاعات در اين زمينه وجود نداشت. از اين دست مسائل، بسيار زياد است، به ويژه در زمينه هاي حقوق بشري كه غرب همواره آن را پنهان مي كند. مگر اينكه ميزان جنايات بشري از سوي آمريكا و اروپا به قدري شدت پيدا كند كه صداي برخي از نهادهاي خودي را نيز در بياورد.

27 مهرماه سازمان عفو بين الملل گزارشي 100 صفحه اي را منتشر كرد كه در آن آمده است: 17 كشور غربي از جمله آمريكا، انگليس، آلمان، فرانسه، ايتاليا و ... براي سركوب اعتراضات در برخي از كشورهاي خاورميانه سلاح در اختيار آنها گذاشته اند كه برخي از اين تسليحات در سال هاي گذشته و برخي نيز در جريان تحولات و قيام هاي خاورميانه و شمال آفريقا در اختيار حاكمان ديكتاتور قرار گرفته است. مهم تر از همه اينكه براي متورم كردن شورش هاي ضددولتي در كشورهايي كه مخالف سياست هاي آمريكا و اروپا عمل مي كنند، تلاش هاي زيادي صورت گرفته و سلاح در اختيار مخالفان دولت قرار گرفته است كه تعداد زيادي از آنها در سوريه به دست نيروهاي نظامي و امنيتي ضبط شده است. اعتراض سازمان عفو بين الملل به اين مسئله است كه چرا غرب تسليحاتي در اختيار ديكتاتورها قرار مي دهد كه با آنها جنايات ضدبشري صورت مي گيرد.

اين سازمان بين المللي در گزارش 100 صفحه اي خود آورده است: گروه حقوق بشر، مصرانه از دولت و كنگره آمريكا مي خواهد كه محموله تسليحاتي 53 ميليون دلاري را در اختيار آل خليفه در بحرين قرار ندهند، زيرا حاكم و مقامات اين كشور با در اختيار گرفتن اين تسليحات نه تنها به سمت اصلاحات ساختاري و سياسي پيش نمي روند، بلكه با استفاده از همان سلاح ها جنايات ضدبشري خود را تشديد مي كنند. آنگونه كه در گزارش عفو بين الملل آمده آل خليفه براي سركوب اعتراضات مردمي و به خصوص شيعيان كشور از هر روش و ابزاري استفاده مي كنند و اگر آمريكا اين تسليحات را در اختيار بحرين قرار دهد بايد نسبت به آن پاسخگو باشد، اما تاكنون تنها پاسخي كه مقامات آمريكايي به اين اعتراض داده اند، اين است كه صدور تسليحات جديد آمريكايي به بحرين تنها براي دفاع از مرزهاي ملي اين كشور است. اين در حالي است كه حتي برخي معدود از مقامات آمريكا به خصوص در كنگره نسبت به اين مسئله نگران بوده و تسليحات جديد را براي سركوب اعتراضات مردمي بحرين مي دانند. چنين اتفاقاتي در ديگر كشورهاي منطقه مثل عربستان، يمن، اردن و ... نيز رخ مي دهد كه همگي متحدان منطقه اي و تأمين كنندگان منافع آمريكا و غرب هستند. عفو بين الملل در اين باره تأكيد كرده است كه تسليحاتي كه كشورهاي غربي در اختيار ديكتاتورهاي اين كشورها قرار مي دهند، همگي براي سركوب مردم و جنايات ضدبشري به كار برده مي شود.

اما هيچ گاه صداي دفاع از حقوق بشر آمريكا و متحدانش در اروپا شنيده نمي شود. با توجه به اينكه اكثريت قاطع از موضوع مطلع هستند كه منشأ اعتراضات ضددولتي در دو كشور سوريه و يمن از كجاست، اما كمتر رسانه غربي اين پرسش را مطرح مي كند كه چرا آمريكا، انگليس و فرانسه برضد دولت بشار اسد پيش نويس قطعنامه ضددولتي تنظيم مي كنند و به شوراي امنيت سازمان ملل مي برند، ولي چنين اتفاقي براي دولت علي عبدالله صالح نمي افتد. يا چرا هر روز اطلاعات مشخص از دولت سوريه در رسانه ها پخش شده و همه براي بزرگ نمايي اتفاقات اين كشور همدست مي شوند، اما چنين جبهه رسانه اي نه تنها عليه ديكتاتور يمن يا عربستان شكل نمي گيرد، بلكه زماني كه انقلابيون به عبدالله صالح حمله كرده و او را مجروح مي كنند، آل سعود با توافق آمريكا و اروپا وي را به عربستان منتقل كرده و پس از درمان و ترميم به كشور بازمي گردانند تا ادامه جنايات ضدبشري را با سلاح هاي غربي دنبال كند. مهم تر از همه اينكه چرا پرسيده نمي شود دليل اينكه شمشير حقوق بشر غربي تنها يك لبه دارد و دست خشونت متحدان آمريكا را نمي برد، چيست؟ سوال هاي كه براي يافتن پاسخ نيازي به تحقق نيست چون جواب مشخصي دارد؛ حفظ منافع غرب با سياست واقع گرايانه ماكياوليسم.
(سلاخي حقوق بشر در قربانگاه ماكياوليسم غرب،رضا اشرفى ، بصيرت، 11/8/90)

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
4 + 1 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .