سايه روشن هاي تنگه هرمز

تنگه هرمز گلوگاه استراتژيك چرخه اقتصاد جهاني است و چه بسا اگر روزي اين تنگه فشرده شود و امكان عبور انرژي كارخانه هاي غرب از آن نباشد،گلوگاه بسياري از قدرت هاي زورگو بسته مي شود. در ماه هاي گذشته اهميت عبور انرژي از تنگه هرمز به گونه اي نبض بازارهاي جهاني را تحت تأثير قرارداده است كه با هر خبر تهديدآوري كه جمهوري اسلامي ايران در زمينه تنگه هرمز منتشر مي كند به ناگاه بازارهاي انرژي جهاني متلاطم مي شوند. پس از اينكه چندين انديشكده آمريكا اعتراف كرده اند كه ايران قادر به بستن تنگه هرمز است، شدت هراس از انتشار اخبار درباره تنگه هرمز مسئولان غربي را به اين سمت سوق داد كه براي مقابله با قدرت ايران در تنگه هرمز سناريوهايي را طراحي كنند كه در اين خصوص توجه به چند نكته ضروري است:

1- احتمال بستن تنگه هرمز از طرف ايران را عملي ضدبشري معرفي مي كنند. رسانه هاي غربي در تلاش هستند افكار عمومي جهاني را در مقابل ايران قرارداده و شكست غرب را در عبور از فلاكت و بدبختي بحران اقتصادي به پاي ايران بنويسند. از اين رو تلاش مي كنند با عمليات رواني گسترده ناآرامي در بازارهاي نفت را به ايران نسبت دهند، اين در حالي است كه تهديدها و تحريم هاي آمريكا و برخي از كشورهاي غربي باعث فلاكت روزافزون، قيمت هاي شناور و لحظه اي و شكست هاي اقتصادي شده است.

2- در مقابل اقتدار ايران در بستن تنگه هرمز همواره مبحث خطوط لوله نفتي امارات، عربستان، عراق و ... به كشورهاي ديگر برجسته مي شود تا از شوك هاي مرحله اي به بازار خودداري شود. در حالي كه لوله هاي مزبور توان جابه جايي اين حجم از انرژي جهاني را ندارند و حتي از امنيت بالايي در انتقال نفت نيز برخوردار نمي باشند.

3- قدرت نظامي جمهوري اسلامي ايران در تنگه هرمز واقعيتي است كه با عبور هر ناو آمريكايي از اين تنگه و اعلام تعداد پرسنل، فرمانده ناو، مأموريت ناو و تجهيزات همراه ناو هر لحظه به نيروهاي سپاه اعلام مي شود. نيروهاي سپاه در صورت تعلل هر كدام از اين ناوها در ارائه اطلاعات دقيق و سريع، برق آسا آنها را متوقف مي كنند و براي گرفتن توضيحات به عرشه ناو مي روند، آيا اگر جمهوري اسلامي ايران داراي چنين اقتداري در اين تنگه نبود آمريكا حاضر بود تمام اطلاعات ناو خود را به سرعت در اختيار نيروهاي ايراني قرار دهد.

4- آمريكا براي مقابله با هراس برخي از كشورهاي غربي و در راستاي آرام سازي بازارهاي غربي هر از گاهي با تبليغات فراوان ناوهاي خود را به تنگه هرمز گسيل مي دارد تا اثبات كند هنوز هم امنيت تنگه را اين ناوهاي فسيلي تأمين مي كنند! آمريكا وقتي از ناوهاي خود نااميد مي شود اعلام مي كند كه مين روبي تنگه هرمز را به وسيله دلفين هاي تربيت شده انجام مي دهد، اما هنگامي كه مجدداً اين خبر براي رسانه ها و افكار عمومي غرب اثري ندارد، مجدداً شماره تعداد ناوهاي خود را بيشتر مي كند، اما از آن مهم تر اين است كه آمريكا تاكنون در مورد نحوه مين ريزي ايران و قابليت مين هاي دريايي ايران در ابهام اطلاعاتي به سر مي برد.

5- آمريكا در تلاش است دفاع ايران از تنگه هرمز را يك دفاع نقطه اي وانمود كند كه ممكن است با كوچك ترين تهديدي برچيده شود، در حالي كه دفاع از تنگه هرمز بر مبناي استراتژي دورايستا، نقطه زن و مستمر است و با توجه به پراكندگي تجهيزات دفاع از تنگه هرمز در تمام سرزمين ايران اين دفاع به يك زمان مشخص يا يك مكان محدود نمي شود.

تنگه هرمز و تأثيرات منطقه اي و جهاني آن بر همه سطوح سياسي، اقتصادي و نظامي بركسي پوشيده نيست، اما اين همه اهميت تنگه هرمز نيست، اين تنگه از آن جهت داراي اهميت استراتژيك است كه مرزباناني شجاع و نترس از آن حفاظت و حراست مي كنند، آنان كه صلابت و اقتدارشان را از قدرت الهي گرفته اند و در حالي كه در عظمت الهي شناورند از حضور ناوهاي فرسوده در خليج فارس هراس ندارند.
سايه روشن هاي تنگه هرمز/فرهاد مهدوى /پایگاه بصیرت/91/05/02

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
8 + 4 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .