زندگي‏نامه شهيد مطهري

پرسش: در باره زندگي و شخصيت شهيد مطهري توضيح دهيد؟

شهيد مطهرى در سال 1298 ه ش در استان خراسان ديده به جهان گشود، در دوازده سالگى وارد حوزه علميه مشهد شد و چنان پرتلاش و منظم به تحصيل مشغول شد كه باعث شگفتى اهل بصيرت گرديد.
در سال 1316 ه ش در زمانى كه حكومت سياه رضاخان بيداد مى‏ كرد و ظلمت همه جا را فرا گرفته بود به دنبال نور و فضيلت راهى حوزه علميه قم شد تا روح تشنه ‏اش را از كوثر قرآن و زمزم عترت سيراب كند، آن شخصيت فرهيخته از محضر استادانى چون امام خمينى ‏رحمه الله - سيد صدرالدين صدر - آية اللّه گلپايگانى - سيد احمد خوانسارى - سيد محمدتقى خوانسارى - سيد محمد حجّت - سيد محمد محقق يزدى معروف به داماد و ميرزا مهدى آشتيانى و آية اللّه مرعشى نجفى در علوم گوناگون بهره ‏مند شد. مطهرى تحصيل رسمى علوم عقلى و فلسفى را در سال 1323 ه ش آغاز كرد، شرح منظومه حكيم سبزوارى و مبحث نفس از اسفار اربعه صدرالمتألهين شيرازى را در محضر حضرت امام خمينى آموخت و در درس فقه و اصول آية اللّه بروجردى شركت كرد، در سال 1329 ه ش در محضر درس استاد علامه سيد محمدحسين طباطبايى حاضر شد.
استاد مطهرى همچنين در دوره تحصيل همفكر و يار و ياور سازمان انقلابى و اسلامى فدائيان اسلام بود كه از سوى روحانى مبارز سيد مجتبى نواب صفوى تشكيل شده بود.
او بسيارى از كتاب هاى دروس عالى حوزه را تدريس نمود و در سال 1331 ه ش در حالى كه مدرسى مشهور بود به تهران هجرت كرد و حضور مطهرى در تهران و در جمع دانشگاهيان و روشنفكران، سراسر خير و بركت و مايه تربيت و هدايت شد - سخنراني هاى روشنگر و مفيد استاد همزمان با تدريس در مدرسه مروى در تهران آغاز شد او توجه بسيارى به حلّ شبهات و پاسخگويى به سؤال هاى موجود درباره معارف اسلامى داشت و با مطالعه و تحقيق، دقت، تلاش و اخلاص در اين راه موفق شد و در سال 1333 تدريس در دانشگاه تهران را شروع كرد - استاد در دانشكده معقول و منقول (الهيات و معارف اسلامى) آن دانشگاه بيش از بيست سال به مبارزه عالمانه با جهل مادي گرى و غرب زدگى پرداخت و دوره‏ هاى ليسانس و دكتراى كليات علوم اسلامى و فلسفه را تدريس مى‏ كرد.
استاد مرتضى مطهرى بعد از حدود سى سال كه از زمزم قرآن و كوثر عترت سيراب شد و دم مسيحايى تقوا به او زندگى جديدى بخشيد قدم در سنگر نويسندگى گذارد و سلاح قلم را به دست گرفت و مرزبان حماسه جاويد شد و در سال 1336 به همت جمعى از دانشمندان حوزه علميه قم در نشريه مكتب تشيّع شروع به فعاليت نمود و مقالات بسيار مفيدى از وى به چاپ مى ‏رسيد و با تأسيس انجمن اسلامى پزشكان در سال 1337 استاد مطهرى چراغ آن انجمن شد، و در سال 51 تا 57 بنا بر توصيه حضرت امام خمينى هفته‏ اى دو روز به قم مى‏ رفته و در حوزه علميه به تدريس مباحث مهم معرفتى و فلسفى پرداختند.
آثار منتشر شده استاد بيش از 50 كتاب است كه هر يك در سطح خود خدمت بزرگى به طالبان علم و حقيقت مى‏ باشد و از جمله معدود نويسندگانى مى ‏باشند كه آثارشان بدون استثناء مفيد است، يكى از عالمانى كه در هدايت و راهنمايى مردم در قيام 15 خرداد نقش اساسى و سازنده داشت استاد مطهرى بود. او در سخنرانى آتشين و انقلابى خود در شب عاشورا خطاب به روحانيت گفت «بايد واقعيت را بگوئيد و در مقابل همه نوع حادثه و گرفتارى بايستيد» بعد خطبه امام حسين‏ عليه السلام (... مَن رأى سلطاناً جائراً...) را مطرح كرد و به طور صريح و قاطع به محمدرضا پهلوى حمله كرد».
استاد مطهرى يكى از اعضاى شوراى رهبرى حزب سياسى اسلامى و نظامى هيأت هاى مؤتلفه اسلامى بود كه توانست بعد از تبعيد امام خمينى به ترور حسنعلى منصور نخست وزير وقت اقدام نمايد.
استاد مرتضى مطهرى در تاريخ 12 ارديبهشت 58 به دست يكى از اعضاى گروهك فرقان به آرزوى ديرينه خويش كه شهادت بود نائل آمد گرچه محافل علمى و انقلابى و عموم امت مسلمان در غم فراغش همواره بى ‏تابند.
راهش پُر رهرو باد

گروه انديشه سياسي مرکز مشاوره

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
1 + 0 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .