زمينه سازي براي ظهور چرا و چگونه؟

34210_311.jpgاین روشن است كه هر انقلابی برای اینكه ابعاد آن شناخته شود و یا با شكست روبه رو نگردد نیاز به زمینه سازی دارد و قیام و انقلاب حضرت مهدی(عج) اگرچه محكوم به شكست نمی‌باشد، اما برای اینكه ابعاد آن برای همگان روشن شود، بدین جهت باید پیشاپیش برای آن زمینه سازی كرد.
البته این زمینه‌سازی از قرآن شروع شده، سپس پیامبر و معصومین به ابعاد آن پرداخته‌اند.
قرآن مجید در چند آیه، وراثت صالحان را نسبت به زمین نوید داده و همچنین حكومت روی زمین را كه در آینده به آنها واگذار خواهد كرد بیان داشته است، آنجا كه می‌فرماید:
ولقد كتبنا فی الزبور من بعد الذكر ان الارض یرثها عبادی الصالحون[1]
پس از تورات در زبور نوشتیم كه وارث نهایی زمین، بندگان نیكوكار من خواهند بود.
و همچنین فرموده:
و نرید ان نمن علی الذین استضعفوا فی الارض و نجعلهم ائمه و نجعلهم الوارثین[2]
ما می‌خواهیم بر مستضعفان زمین منت نهیم و آنان را پیشوایان و وارثان روی زمین قرار دهیم.

و فرموده:
وعد الله الذین آمنوا منكم و عملوا الصالحات لیستخلفنهم فی الارض و لیمكنن لهم دینهم الذی ارتضی لهم و لیبدلنهم من بعد خوفهم امنا یعبدوننی لایشركون بی شیئاً.[3]
خداوند به مؤمنان و شایسته كاران وعده داده است كه آنان را جانشینان زمین قرار دهد، دینی كه برای آنها آن را پسندیده است، مستقر سازد. دوران خوف آنان را تبدیل به امنیت نماید تا بدون هیچ ترس و واهمه‌ای خدای خویش را بپرستند و اطاعت غیر خدا را گردن ننهند.

آیات فوق مردم را به فكر و اندیشه واداشته كه این صالحان كیانند كه هم وارث زمین خواهند بود و هم حكومت را به دست می‌گیرند و هم اسلام را فراگیر و جهانی كرده و بدون هیچ ترس و وحشتی و در امنیت كامل به عبادت خدا می‌پردازند.
آنان در این فكر خواهند بود كه آیا تاكنون چنین حادثه‌ای رخ داده است یا نه و آیا چنین حكومتی روی كره زمین برقرار شده یا نه و اگر برقرار نشده چه چیز باعث تاخیر آن گشته است.
به دنبال طرح این آیات از سوی پروردگار در قرآن مجید، پیامبر(ص) از همان ابتدا مسلمانان را به حكومتی جهانی به رهبری یكی از فرزندانش كه همنام و هم كنیه‌اش بوده خبر داده است.[4] و روایات فراوانی كه از ایشان نقل شده مردم و مسلمانان را به این چهره مقدس و این حكومت الهی آشنا ساخته و معصومان با تبیین مسائل بیشتری به تمام ابعاد آن پرداخته‌اند. به گونه‌ای كه تمام احادیث اسلامی درباره امام مهدی(ع) با زمینه سازی كاملاً مرتبط است.

چگونه زمینه سازی كنیم؟
ما وظیفه داریم كه زمینه ظهور حضرت را فراهم كنیم، این زمینه ها فراوان است كه به برخی از آنها اشاره می‌كنیم:
1- شناختن و شناساندن ولی عصر(عج)
مسئله شناخت امام زمان(عج) از مسائل ضروری است كه به تعبیر روایات، اگر كسی امام زمان خویش را نشناسد به مرگ جاهلیت مرده است.[5](5) و شناخت بقیه الله بدین جهت لازم است كه اگر او را نشناسیم نه تنها عمل ما باطل است بلكه منحرف و گمراه خواهیم شد. امام موسی بن جعفر(ع) فرمود: امام، حجت بندگان است و هركه او را رها كند گمراه می‌شود و هر كه با او باشد نجات می‌یابد و رستگار می‌گردد.[6] به همین جهت است كه در دعا می‌خوانیم:
اللهم عرفنی نفسك فانك ان لم تعرفنی نفسك لم اعرف رسولك اللهم عرفنی رسولك فانك ان لم تعرفنی رسولك لم اعرف حجتك، اللهم عرفنی حجتك فانك ان لم تعرفنی حجتك ضللت عن دینی، اللهم لاتمتنی میته جاهلیه ...[7]
خدایا خودت را به من بشناسان كه اگر خودت را به من نشناسانی رسولت را نخواهم شناخت، خدایا پیامبرت را به من بشناسان وگرنه حجتت را نخواهم شناخت، خدایا حجتت را به من بشناسان وگرنه از دین خود گمراه خواهم شد، خدایا مرا به مرگ جاهلیت نمیران.

در همین زمینه احادیث فراوانی در كتابهای شیعه و سنی از پیامبر(ص) آمده است كه آن حضرت روی شناخت امام، زیاد تكیه كرده اند به گونه ای كه اگر كسی امام زمان خویش را نشناسد به مرگ جاهلیت از دنیا رفته است.

2- مبارزه با انحرافات و كجروی‌ها
یكی از حكمتهای غیبت امام عصر(عج) وجود گناهانی است كه در جامعه به آنها دامن زده می‌شود، اینجاست كه مبارزه با گناهان زمینه‌ای است برای ظهور امام، زیرا یكی از اهداف بسیار مهم امام مبارزه با انحرافات و كجرویها و ریشه كن كردن مفاسد است. امام می‌آید تا به ظلم و ستم فرجام داده و عدل و داد را روی زمین بگستراند. پیامبر(ص) در یك پیشگویی فرمود:
یملا الله به الارض قسطا و عدلا كما ملئت ظلما و جورا.[8]

بنابراین اگر بخواهیم زمینه ظهور را فراهم كنیم باید به كمك امام شتافته و دراین كار با او همگام شویم. در اینجا ممكن است برخی باسكوت و بی‌تفاوتی خود در برابر انحرافات و مفاسد اجتماعی چنین فكر كنند كه باید به مفاسد در جامعه دامن زد و یا حداقل سكوت كرد تا مفاسد در جامعه صد چندان شود تا براثر زیاد شدن آن، امام ظهور كند، اما این نظریه و اندیشه كاملا غلط و بی اساس است. چرا كه حضرت پس از آمدن، زمین را پراز عدل و داد می‌كند نه این كه تا زمین پراز ظلم و جور شده است امام نخواهد آمد و دلیلش این است كه زمین درحال حاضر به اندازه كافی پر از ظلم و جور شده است پس چرا امام نمی‌آید؟

3- ضرورت خودسازی
یكی از مسائل اساسی در خصوص زمینه سازی برای ظهور، مسئله خودسازی یاران حضرت مهدی(عج) است. كسانی كه می‌خواهند جزو یاوران و یاران حضرت حجت باشند باید خود را به مرتبه ای از تهذیب و كمال و خودسازی برسانند تا بتوانند لیاقت همراهی و یاوری آن حضرت را داشته باشند.
كسانی كه فرآیند خودسازی را در وجود خود طی نكرده‌اند نمی‌توانند امیدوار باشند كه زمینه را برای ظهور منجی آخرالزمان فراهم كرده‌اند. یاور حضرت باید به درجه‌ای از كمال رسیده و فضایل اخلاقی را در خود پیاده كرده باشد كه بتواند ادعا كند در ركاب حضرت به یاری دین خدا خواهد پرداخت.
مسلما حضرت با افراد خودساخته خواهد توانست به رفع ظلم و اصلاح جوامع بپردازد.

4- تبیین اهداف امام
مسئله دیگری كه زمینه ساز ظهور امام زمان(عج) است، اینكه پس از شناخت و معرفت به امام عصر(عج)، اهداف وی را بررسی و مورد مطالعه قرار دهیم. مثلا ویژگی‌های حكومت امام و تمایز آن از سایر حكومت‌های پیشین و اینكه حكومتی كه در قرآن بدان اشاره شده و پیامبران پیشگویی كرده اند، با تمام حكومت‌ها تفاوت اساسی خواهد داشت. حكومت امام عصر(عج) جهانی و الهی و حكومت الهی دین و قرآن و اهل بیت پیامبر است. حكومت برقراری امنیت جهانی است، حكومت بسط عدالت است. حكومت حاكمیت اخلاق و ارزش‌های انسانی است. بدانیم كه امام می‌آید تا اهداف پیاده نشده تمام انبیای الهی را به انجام برساند، امام می‌آید تا عالی‌ترین مظاهر یك حكومت مترقی را به نمایش بگذارد امام می‌آید تا بشر را به كمال واقعی خود برساند. و خلاصه كاری كه امام عصر(عج) می‌كند، تاكنون به دست هیچ پیامبر و یا حاكمی در جهان در طول تاریخ صورت نگرفته است.
اعتقاد به این مسائل سبب می‌شود كه برای رسیدن به چنین حكومتی تلاش كرده، موانع را از سر راه برداریم و همچنین دیگران را تشویق بنماییم كه چنین كاری خود زمینه سازی برای ظهور خواهد بود.

5- انتظار فرج
از دیگر موارد زمینه سازی ظهور امام زمان(عج) انتظار فرج است، انتظاری كه پیامبر و معصومین ما را به آن دعوت كرده‌اند، انتظاری كه در روایات، برترین اعمال و بهترین عبادت مومنان شمرده شده است، انتظاری كه به تعبیر امام صادق(عج) اگر شخص درحال انتظار بمیرد شهید خواهد بود، اگر چه در بستر هم مرده باشد.[9]

6- شناخت وظایف و عمل به آن
بزرگان ما براساس روایات و احادیث و سفارش پیامبر(ص) و معصومین علیهم السلام وظایفی را برای مردم درحال غیبت كبری بیان كرده‌اند كه هر یك از آنها خود زمینه ساز ظهور مهدی موعود(عج) خواهد بود. مرحوم محدث قمی به چند مورد از آن‌ها اشاره كرده است:
1- مهموم بودن برای آن جناب در ایام غیبت.
2- دعا كردن برای حفظ وجود مبارك امام عصر(عج) از شر شیاطین انس و جن و طلب تعجیل فرج و نصرت و پیروزی او بر كفار و ملحدین و منافقین.
3- صدقه دادن در حد توان برای حفظ وجود مبارك ولی عصر(عج).
4- به جا آوردن حج به نیابت از امام عصر(عج) چنان كه در گذشته میان شیعه مرسوم بوده است.
5- برخاستن از برای تعظیم به هنگام ذكر نام مبارك آن حضرت به ویژه نام مبارك قائم(عج).
6- تضرع و درخواست از خداوند برای حفظ دین و ایمان از دستبرد شیاطین و رهایی از شبهات.
7- استمداد و استعانت و استغاثه به آن جناب در هنگام سختی ها و گرفتاری ها و بیماری ها و شبهات و فتنه ها[10]

------------------------------------------
[1]- قصص آیه5
[2]- انبیا آیه501
[3]- نور آیه55
[4]- تذكره الخواص ص362، عقد الدرر ص23، منهاج السنه ج4 ص211
[5]- محاسن برقی ص 551، كمال الدین ج 2 ص 412
[6]- معجم احادیث الامام المهدی ج 4 ص 148
[7]- مرحوم شیخ عباس قمی این دعا را از جمال الاسبوع ابن طاووس حلی نقل كرده است.
[8]- غیبه نعمانی ص 18
[9]- الشیعه و الرجعه ج 1 ص 234، ضمنا در كتاب‌های اهل سنت به انتظار فرج نیز اشاره شده است كه می‌توان به كتاب المعجم الكبیر طبرانی ج 01 ص 421، و مسند شهاب ج 1 ص 26 و تاریخ بغداد ج 2 ص 451 مراجعه كرد.
[10]- منتهی الآمال ج 2 ص 384.

منبع
نویسنده؛ محمدجواد مروجی طبسی ، روزنامه كيهان، شماره 20247 به تاريخ 13/4/91، صفحه 6 .

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
4 + 7 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .