روابط ايران و سوريه در دوران دفاع مقدس

سوريه يكي از معدود كشورهايي است كه بواسطه شخصيت رئيس‌جمهور وقت خود يعني حافظ اسد، در ايام جنگ تحميلي عراق عليه ايران، در كنار جمهوري اسلامي ماند و بيشترين كمكها را از لحاظ نظامي به ايران كرد.
آموزش يگان موشكي سپاه در روزگاري كه كشور كوچكترين تجربه‌اي در اين زمينه نداشت و نيز كمكهاي هميشگي سوريه در زمينه خريد تسليحات بخشي از اين كمكها بود كه از سوي دولت اين كشور صورت گرفت.
هرچند دفاع امروز جمهوري اسلامي ايران از حكومت بشار اسد در سوريه در مقابل موج شديد فتنه‌هاي غربي عليه اين كشور، ريشه در آزادي خواهي و استكبارستيزي انقلاب اسلامي دارد، اما بد نيست مردم ايران با گوشه‌هايي از كمك‌هاي كشور سوريه در روزگاري كه تمامي دنياي استكبار پشت رژيم بعث عراق و مقابل انقلاب اسلامي ايستاد، بيشتر آشنا شوند.
متن زير گفتگوي خبرگزاري فارس است با محسن رفيقدوست كه به عنوان وزير سپاه در آن سالها و نيز مسئول اصلي تداركات و لجستيك سپاه، بيشترين نقش را در برقراري اين رابطه با كشورهايي نظير سوريه داشت.
* اوايل جنگ به اسم سوريه از دنيا سلاح مي‌خريديم
محسن رفيقدوست با بيان اينكه سوريه يكي از اولين كشورهايي بود كه بعد از پيروزي انقلاب اسلامي، آن را به رسميت شناخت، گفت: در سال‌هاي اول انقلاب 3 كشور در رابطه با ايران موثر بودند، سوريه، ليبي و كره شمالي كه بعد از شروع جنگ، اولين كشوري كه اتفاقا همسايه عراق هم بود و از ما اعلام حمايت كرد، كشور سوريه بود و تا آخر جنگ هم كه بنده به عنوان مسئول لجستيك سپاه بودم، به دفعات از انواع كمك‌هاي سوريه استفاده كرديم.
وي با بيان اينكه ما در آن زمان مدت‌ها بود كه از نظر هوايي مشكل داشتيم، افزود: در همان زمان بنده به دمشق رفتم و آقاي حافظ اسد دستور داد در فرودگاه اين شهر، يك آشيانه و انبار تحويل من دادند و ما هم چيزهايي كه مي‌خريديم را به آنجا مي‌برديم و در موقع مناسب هواپيما مي‌فرستادم تا آنها را به كشور بياورند.
وزير سپاه در ايام دفاع مقدس ادامه داد: چندين بار هم وقتي كه حتي دولت‌هاي شرقي حاضر نبودند به ما اسلحه و مهمات بفروشند، ما به كشورهايي مثل بلغارستان، مجارستان و لهستان و... مي‌رفتيم و به اسم سوريه خريد مي‌كرديم و كشتي‌ها هم پس از بارگيري، بجاي سوريه به ايران مي‌آمدند.
* نقش سوريه در جلوگيري از سقوط خط فاو
رفيقدوست خاطرنشان كرد: سوريه يكبار كمكي به ما كرد كه شايد از نظر كميت و ارزش بالا نبود اما از لحاظ زماني بسيار اهميت داشت. قبل از شروع عمليات فاو بود كه ما يك كشتي مهمات 40 - 50 هزار تني از چين خريده بوديم و اين كشتي به دلايل نامعلومي تاخير كرد و 4-5 قلم از مهمات ما تمام شده بود كه اگر اين مهمات ظرف 48 ساعت به ما نمي‌رسيد خط فاو سقوط مي‌كرد لذا شبانه با سوريه تماس گرفتم و از چند ساعت بعد از آن مرتبا 10 پرواز به دمشق انجام داديم و هزار تن از مهماتي كه نياز داشتيم رسيد كه مصرف 10 روز ما بود و بعد از آن كشتي هم رسيد و مشكل حل شد، شايد ارزش آن مهمات كه سوريه داد 10-20 ميليون دلار بود ولي آن زمان براي ما باعث حفظ خط فاو شد.
وزير سپاه در ايام دفاع مقدس با تاكيد بر اينكه بنده شهادت مي‌دهم سوريه در زمان جنگ از ما حمايت كرد، اظهار داشت: در همه ملاقاتهايي كه من با مرحوم حافظ اسد در طول جنگ داشتم او به شدت از ما حمايت مي‌كرد و اين حمايت علني بود. ما در زمان جنگ از 11 كشور اسير داشتيم و از بيش از 30 كشور غنيمت ولي هيچ گاه اسير سوري و يا ليبيايي نداشتيم.
وي با بيان اينكه حمايت سوريه از ايران 2 علت داشت، گفت: يك دليل اين بود كه 2 جناح صددرصد مخالف در حزب بعث يكي در سوريه حاكم بود و ديگري در بغداد و حافظ اسد كه رئيس حزب بعث سوريه بود به شدت با حزب بعث بغداد مخالف بود و با هم جنگ و دعوا داشتند و طبيعي بود هركه با صدام مخالفت كند از او حمايت كنند و دليل ديگر هم شخصيت خود حافظ اسد بود.
* تعبير جالب حافظ اسد از شخصيت امام خميني
وزير سابق سپاه تصريح كرد: قبل از جنگ يك روز پيش حافظ اسد رفتم و او شخصيت امام (ره) را اينطور تشريح كرد كه "در تاريخ چند صد سال اخير، دنيا انساني به ويژگي‌ امام به خود نديده و امام شخصيتي است كه دوستانش به او عشق مي‌ورزند و دشمنانش به او احترام مي‌گذارند" و معتقد بود بايد از جايي كه امام در آن حكومت مي‌كند حمايت كرد.
* شوروي در جنگ يك فشنگ هم به ما نفروخت
وي ادامه داد: اولين كشوري كه به ما اسلحه فروخت كره شمالي بود بعد بلغارستان، مجارستان، لهستان و يوگسلاوي بودند. شوروي تا وقتي جنگ تمام شد يك فشنگ هم به ما نفروخت و با تمام شدن جنگ و رفتن آقاي هاشمي به شوروي، معاملات بزرگ و امكانات زيادي فراهم شد. كشور ديگري كه بعد از 2-3 سال از شروع جنگ، وارد ميدان شد كشور چين كمونيست بود و از وقتي كه چين شروع به فروش مهمات به ما كرد وضع‌مان بهتر شد ولي از عمليات كربلاي 4 به بعد كه ما توليد داخل را شروع كرديم ديگر وضع‌مان خيلي خوب شده بود.
* تهيه مهمات غربي از سوئيس
رفيقدوست خاطرنشان كرد: يكي ديگر از كشورهايي كه از همان اوايل به ما سلاح مي‌فروخت كشور بي‌طرف سوئيس بود و ما هر چه مهمات غربي مي‌خواستيم از سوئيس مي‌خريديم و يك دوره هم آرژانتين به ما مهمات فروخت چون به ارز نياز داشتند و اعلام كردند كه ما مشكل ارزي داريم و حاضريم به شما سلاح بفروشيم و ما هم خواستيم كه در تكنولوژي ساخت "تاو" به ما كمك كنند كه تا اندازه‌اي هم كمك كردند.
وزير سابق سپاه تاكيد كرد: فروش اين كشورها تا پايان جنگ ادامه داشت ولي ديگر ما كم كم از آنها نمي‌خريديم و خودمان مي‌ساختيم، فقط تنها چيزي كه تا پايان جنگ مي‌خريديم موشك بود كه ابتدا بنده از ليبي چند موشك هديه گرفتم و بعد از كره شمالي و چين خريديم.
* وقتي ايران سام 6 گرفت و هاگ داد
رفيقدوست در خصوص موشك‌هايي كه از ليبي دريافت كرده بود، گفت: ما 3 بار از ليبي موشك گرفته و به كشور آورديم و يك بار در سفري كه در خدمت آقاي هاشمي بودم و به ليبي رفتيم آنجا توافق كرديم كه يك مجموعه سام6 از ليبي بگيريم و بجاي آن يك مجموعه هاگ بدهيم كه اين كار صورت گرفت.
وي افزود: براي خريد مهمات و اسلحه، معمولا ما سفيرهاي كشورهاي خارجي را مي‌خواستيم و خود من با آنها ملاقات و مذاكره مي‌كردم و وزارت خارجه بعضا در صورت گرفتن اين ملاقات‌ها كمك مي‌كرد ولي معمولا در معاملات اسلحه غير از وزير دفاع و وزير سپاه در زمان جنگ كسي دخالت نداشت.
* چهار "چ" براي خريد تسليحات/خريد سلاح از دلالان؛ ممنوع!
رفيقدوست ادامه داد: وقتي جنگ شروع شده بود ديديم ليست‌هايي در دست دلالان اسلحه بود كه به آنها اعلام نياز شده بود ولي من در طول مسئوليتم يك فشنگ هم از دلالان نخريدم و اين را هم در سپاه ممنوع كردم و هم به ارتش اعلام كردم كه آنها هم گوش كردند. گفتيم با اعلام نياز به دلال، به دشمن كمك كرده‌ايم و من آن زمان 4 "چ" را مطرح كردم و گفتم اگر دلالي پرسيد نيازي داريد؟ شما بگوييد نه، تو بگو "چه داري؟ چندتا داري؟ چند ميفروشي؟ چطوري ميدهي؟" اينها را به ما بگوييد تا ما بگوييم مي‌خواهيم يا نه و از آن موقع اطلاعاتمان حفظ شد.
* براي خريد اسلحه مستقيما با دولت‌ها معامله مي‌كرديم
وي افزود: در آن زمان كشورها خيلي سخت با ما معامله مي‌كردند ولي ما هم مستقيما با دولت‌ها معامله مي‌كرديم و از طرفي هم ارز زيادي در اختيار نداشتيم كه هر چه مي‌خواهيم بخريم.

رفيقدوست افزود: در سال 65 غرب قيمت نفت را به 8 دلار رساند و كل درآمد نفتي ايران 6،5 ميليارد دلار در سال بود كه كمتر از 2 ميليارد آن به جنگ مي‌رسيد و در همان زمان مهماتي از ما مي‌خواستند كه حداقل 3 ميليارد دلار پول مي‌خواست و اگر پول هم داشتيم يك سال طول مي‌كشيد آن مهمات را تهيه كنيم و آن تحريم‌ها باعث شد ما همان مهمات مورد نياز را در كشور ساختيم و بعد هم خود كفا شديم.
وزير سابق سپاه تاكيد كرد: تا حدود 3 سال اول جنگ، كشورهاي مختلف به ما مهمات نمي‌فروختند و خريد‌هاي ما به واسطه سوريه و ليبي بود ولي بعد از آزاد كردن خرمشهر كم كم به صورت مستقيم از كشورها خريد مي‌كرديم.
* استكبارستيزي ايران از نگاه رهبر كره شمالي
وزير سابق سپاه در بخش ديگري از اين گفتگو اظهار داشت: اوايل انقلاب در كره شمالي به ملاقات كيم ايل سونگ رفتم و او گفت "ما يك كشور فقير و عقب افتاده هستيم ولي حاضر هستيم هر چه داريم به شما بدهيم، چرا كه ما اينجا چندين سال با آمريكا جنگيديم و فقط يك ضربه به ساق پاي آن زديم كه دردش گرفت و بعد هم خوب شد، اما شما با امام‌تان قلب آمريكا را هدف گرفته و زده‌ايد و هر آزاديخواهي در دنيا بايد از شما دفاع كند" و منطق حافظ اسد هم اين بود.
* خريد دوربين ديد در شب به اسم سوريه و واكنش حافظ اسد
وي افزود: يك بار به حافظ اسد گفتم ما از يك كشور غربي به نام شما دوربين ديد در شب خريديم و اين را بايد به دمشق بياورند و من از اينجا ببرم كه اسد همان جا مسئول دفترش را خواست و گفت در فرودگاه به فلاني يك انبار بدهيد كه در اختيار خودش باشد و يك سرتيپ سوري را هم مامور كمك به ما كرد.
رفيقدوست ادامه داد: در سال 63 قبل از سفر رسمي به سوريه و ليبي، ابتدا نزد آقاي هاشمي به عنوان فرمانده جنگ و بعد هم خدمت مقام معظم رهبري رسيديم كه آقاي هاشمي گفت "حالا كه مي‌خواهي بروي ببين مي‌تواني از آنها موشك بگيري؟" كه گفتم تلاشم را مي‌كنم و خدمت آقا هم كه رسيديم تا پيام‌هاي كتبي به اسد و قذافي بدهند، گفتم آقاي هاشمي همچنين پيشنهادي كرده و آقا هم فرمودند "اگر بتواني اين كار را بكني كار بزرگي است".
* آموزش دوره پرتاب موشك براي رزمندگان توسط سوريه
وزير سابق سپاه با اشاره به راه اندازي يگان موشكي سپاه توسط شهيد حسن طهراني مقدم، گفت: ولي در آن زمان موشكي نداشتيم و يكي از كساني كه در سفر ليبي و سوريه همراه من شد، آقاي طهراني‌مقدم بود.
وي ادامه داد: ابتدا كه به سوريه رفتم از اسد درخواست كردم كه به ما موشك بدهد و او گفت "ما در حال آتش بس با اسرائيل هستيم و انبارهاي موشكي ما در اختيار دولت سوريه نيست و در اختيار روس‌ها است ولي من آماده‌ام كه يك تيم از شما آموزش بدهم" كه ما هم معطل گرفتن موشك‌ها نشديم و همراه من هم سردار صفوي بود و همان جا به مرحوم طهراني مقدم ماموريت داديم و پرسيديم كه چند نفر براي يك گروه موشكي لازم است كه گفتند 34 نفر و ما هم همان تعداد را فرستاديم سوريه و كاملا دوره پرتاب موشك اسكاد B را ديدند.
* دستور قذافي به شليك نكردن موشك به سمت عراق
وي افزود: بعد كه موشك‌ها را از ليبي آورديم، يك گروه هم از آنجا آمده بودند براي شليك و وقتي قرار شد كه شليك كنيم به مرحوم طهراني مقدم ماموريت داديم افرادي كه آموزش ديده بودند را بگذارند در كنار افرادي كه آمده‌اند و مي‌خواهند شليك كنند تا آموزش عملي هم ببينند اما بعد از چند شليك، قذافي به ژنرال سليمان كه تحت فرمان من در پرتاب موشك بود گفته بود كه "فعلا شليك نكن"، لذا ما بلافاصله گفتيم عيب ندارد شما به هتل برويد و استراحت كنيد و در اين زمان گروهي كه در سوريه دوره ديده بودند را آورديم پاي قبضه و موشك‌ها را آماده و پرتاب كردند. به همين منظور آموزش موشكي سوريه خيلي براي ما ارزش داشت.
* اوضاع فعلي سوريه و ضرورت دفاع از اين كشور
رفيقدوست در ادامه گفتگو به اوضاع فعلي كشور سوريه اشاره و خاطرنشان كرد: من در زمان مسئوليتم سفرهاي زيادي به سوريه داشتم و با مردم آن جا ارتباط داشتم و اعلام مي‌كنم اكثريت مردم سوريه طرفدار حافظ اسد بودند و امروز هم طرفدار بشار اسد هستند.
وي تصريح كرد: حكومت هر كشوري را اكثريت آن مردم تعيين مي‌كنند و از طرف ديگر كشور سوريه از نظر استراتژي و موقعيت سوق الجيشي يك كشور مهم عربي و در خط مقدم مقابله با رژيم اشغالگر قدس است.
رفيقدوست گفت: سوريه در بين كشورهاي عربي بعد از مصر و لبنان از همه پيشرفته‌تر است و از اول كه مساله جنگ اعراب و اسرائيل پيش آمد تا الان سوريه در خط مقدم جبهه مقابله با صهيونيزم بوده، يعني اگر ما در لبنان حزب‌الله را به وجود آورديم، حزب اللهي كه سيطره اسرائيل را شكست و آن را به ذلت كشيد، اگر همراهي و همكاري سوريه نبود نمي‌توانست.
وزير سپاه در ايام دفاع مقدس يادآور شد: حتي همان اوايل جنگ و بعد از فتح خرمشهر كه اسرائيل لبنان را اشغال كرد و ما به آنجا نيرو برديم كه بعدا امام(ره) فرمان دادند كه آنها را برگردانيم، پادگان‌مان در يكي از شهرهاي سوريه بود.
وي با اشاره به حمايت سوريه از حزب‌الله در جنگ 33 روزه و حمايت از حماس در جنگ 22روزه، اظهار داشت: سوريه امروز تنها كشور قدرتمند عربي است كه جلوي اسرائيل ايستاده است و ما هم كه از اول با فتواي امام(ره) در مورد كمك به مجاهدين فلسطين در خط مخالفان رژيم صهيونيستي بوديم لذا اگر امروز همه دنياي استكبار جمع شده‌اند كه در سوريه تغيير ايجاد كنند دليل اولش اين است كه تاكنون با بودن مصر در ارودگاه غرب و رژيم صهيونيستي نيازي به سوريه نداشتند و حالا كه مصر از دستشان رفته اگر نتوانند حكومت سوريه را تغيير بدهند و حكومت طرفدار صهيونيست روي كار نياورند مطمئن باشيد كه اسرائيل هم از بين رفته است.
رفيقدوست تاكيد كرد: امروز خبرهاي زيادي از مهاجرت معكوس از اسرائيل مي‌شنويم، همه دارند از فلسطين اشغالي فرار مي‌كنند فقط آدم‌هاي فقيري كه از اريتره و شوروي آمده‌اند، مانده‌اند. لذا دفاع ما از سوريه دفاع از منطق و ايدئولوژي و آزادي‌‌خواهي‌مان در مقابل استكبار است و آن روز هم كه سوريه از ما دفاع مي‌كرد منطق خود را داشت.
وي ادامه داد: حافظ اسد معتقد بود بايد از ايران اسلامي در مقابل هر قدرتي دفاع كرد لذا ما اگر امروز از سوريه دفاع مي‌كنيم با منطق دفاع مي‌كنيم و او هم آن روز با منطق دفاع مي‌كرد. به نظر من بشار اسد در سوريه مي‌ماند زيرا شاهديم حكومت‌هايي از مخالفين اسد حمايت مي‌كنند كه به قول معروف پايشان روي پوست خربزه است. يك شبه جزيره كوچك به نام قطر يا عربستان كه تظاهرات در آن كم كم به رياض هم كشيده شده است، از مخالفين اسد حمايت مي‌كنند. آنها مي‌دانند اگر بشار اسد بماند، اين بيداري اسلامي كشورهاي آنها را هم فرا مي‌گيرد. البته همانطور كه اسد شروع كرده بايد تغييراتي در كل حكومت سوريه صورت گيرد تا نظر مردم بيشتر جلب شود.
رفيقدوست خاطرنشان كرد: از طرف ديگر آمريكا از مخالفين اسد حمايت مي‌كند كه هزاران كيلومتر فاصله دارد و يا تركيه‌اي كه روياي امپراتوري عثماني را دارد و يا حكام منطقه كه خودشان را در خطر مي‌بينند ولي بشار اسد با اطميناني كه دارد و حمايتي كه از سوي چين، روسيه و ايران مي‌شود قطعا مي‌ايستد و مخالفين را از بين مي‌برد.
وي با اشاره به مواضع تركيه در مقابل سوريه گفت: از زماني كه تركيه مخالفت با سوريه را شروع كرد، اقبال عمومي مردم تركيه از حزب حاكم كم شد و اگر اين مخالفت‌ها بيشتر شود، حكومت تركيه هم در خطر قرار مي‌گيرد. همه اقبال مردم تركيه به حزب حاكم، اسلام خواهي آنها بود و اگر قرار باشد كه آنها به نفع آمريكا وارد صحنه شوند، قطعا مشكل پيدا خواهند كرد وگرنه براي سوريه مشكل خاصي پيش نخواهد آمد، سوريه در 10-15 سال گذشته بيش از آنكه ديگران فكر مي‌كردند، قوي شده است.
*سوريه يكي از معدود كشورهايي است كه بواسطه شخصيت رئيس‌جمهور وقت خود يعني حافظ اسد، در ايام جنگ تحميلي عراق عليه ايران، در كنار جمهوري اسلامي ماند و بيشترين كمكها را از لحاظ نظامي به ايران كرد.
* حافظ اسد دستور داد در فرودگاه دمشق، يك آشيانه و انبار تحويل ما دادند و ما هم چيزهايي كه مي‌خريديم را به آنجا مي‌برديم و در موقع مناسب هواپيما مي‌فرستاديم تا آنها را به كشور بياورند.
*آموزش يگان موشكي سپاه در روزگاري كه كشور كوچكترين تجربه‌اي در اين زمينه نداشت و نيز كمكهاي هميشگي سوريه در زمينه خريد تسليحات بخشي از اين كمكها بود كه از سوي دولت اين كشور صورت گرفت
* دفاع ما از سوريه دفاع از منطق و ايدئولوژي و آزادي‌‌خواهي‌مان در مقابل استكبار است و آن روز هم كه سوريه از ما دفاع مي‌كرد منطق خود را داشت.
* قطر و عربستان مي‌دانند اگر بشار اسد بماند، بيداري اسلامي كشورهاي آنها را هم فرا مي‌گيرد
* مردم سوريه طرفدار حافظ اسد بودند و امروز هم طرفدار بشار اسد هستند
* اگر مخالفت تركيه با سوريه بيشتر شود حكومتش در خطر مي‌افتد
*از زماني كه تركيه مخالفت با سوريه را شروع كرد، اقبال عمومي مردم تركيه از حزب حاكم كم شد و اگر اين مخالفت‌ها بيشتر شود، حكومت تركيه هم در خطر قرار مي‌گيرد. همه اقبال مردم تركيه به حزب حاكم، اسلام خواهي آنها بود و اگر قرار باشد كه آنها به نفع آمريكا وارد صحنه شوند، قطعا مشكل پيدا خواهند كرد

http://www.jomhourieslami.com/1391/13910512/13910512_03_jomhori_islami_a...

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
10 + 10 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .