رقابت سياسي در گفتمان حضرت امام(ره)؟

رقابت سياسي در گفتمان حضرت امام(ره)؟

حضرت امام(ره) تكثر و رقابت سياسي را معطوف حفظ اتحاد و وحدت، نه اختلاف و انشقاق مي پسندد، لذا هرگاه كه با شكل گيري احزاب موافقت مي فرمودند هدف «وحدت كلمه سياسي» را دنبال مي نمودند و با شعله ور شدن آتش اختلاف از آن روي برمي گردانند ادغام هفت گروه منصورون، فلق، فلاح، توحيدي و ....

اصل تكثر و رقابت سياسي در انديشه هاي حضرت امام(ره) با لحاظ نكاتي مقبول است كه از سيره سياسي آن حضرت(ره) استنباط مي شود.

1- حضرت امام(ره) تكثر و رقابت سياسي را معطوف حفظ اتحاد و وحدت، نه اختلاف و انشقاق مي پسندد، لذا هرگاه كه با شكل گيري احزاب موافقت مي فرمودند هدف «وحدت كلمه سياسي» را دنبال مي نمودند و با شعله ور شدن آتش اختلاف از آن روي برمي گردانند ادغام هفت گروه منصورون، فلق، فلاح، توحيدي و .... تحت عنوان سازمان مجاهدين انقلاب اسلامي پس از پيروزي انقلاب اسلامي و سپس انحلال آن و همچنين آغاز مي كنند كه به علت بي ثمر بودن اين تلاش ها به انحلال اين سازمان در سال 65 امر مي كنند.موافقت با پيشنهاد تشكيل حزب بزرگ و فراگيري تحت عنوان «حزب جمهوري اسلامي» و بعد هم انحلالي آن مويد همين امر است.

2- تكثر در وحدت يا وحدت متكثر از ديگر ويژگي هاي ديدگاه حضرت امام(ره) در رقابت هاي سياسي است. يكي از مصاديق بارز اين رويكرد را مي توان در موافقت ايشان با انشعاب مجمع روحانيون مبارز در سال 65 مشاهده كرد كه آن پير فرزانه به منظور حفظ رقابت در جبهه خودي با تشكيل اين مجمع موافقت مي نمايند كه به جناح چپ مذهبي در كشور مشهور مي شود. اگر چه بعدها با فراموش تردن توصيه امام در فتنه 88 از مسير انقلاب خارج شد.

دو پيام مهم انشعاب مجمع روحانيون از جامعه روحانيت مبارز به ساير نيروهاي خودي اين است كه روند واگرايي به دليل ماهيت قدرت مسيري ممتد را طي كرده و توقف ناپذير است، لذا هر تشكلي به حداقل وحدت و همگرايي نياز دارد كه بي توجهي به آن سرنوشت انشعابات متعدد را در پي دارد.دوم اينكه، جدايي طلبي و رقابت سياسي در صورتي كه با هدفي مغاير وحدت و همگرايي دنبال شود، مي تواند بستري را براي سوءاستفاده بدخواهان نظام اسلامي ايجاد كرده و آن را در مسيري قرار دهد كه با اهداف اوليه كاملاً متفاوت و معكوس است. اين خطر هنگامي دوچندان مي شود كه رسيدن به قدرت، اولويت اول قرار گرفته و مشتركات لازم مبناي تأسيس و ايجاد تشكل هاي جديد قرار نگيرد، چنانچه در بيان ادله شكل گيري مجمع روحانيون مبارز بر مواردي چون غيرتهراني بودن و سن و سال منشعبان توجه مي شد. آنچه مخاطرات انحراف در مسير يك جريان يا گروه سياسي را تشديد مي كند عدم پايبندي به اخلاق سياسي است.

3- از مجموع نقطه نظرات حضرت امام(ره) پيرامون فضاي متكثر سياسي و رقابت بين جناح ها، چنين برمي آيد كه ايشان به مديريت در رقابت هاي سياسي اعتقاد داشته و بعضاً در اين راستا به اقدامات پيشدستانه نيز مبادرت مي كردند، اما آنچه متأسفانه در عمل روي داده فقدان مديريت و شتابزدگي در رويش تشكل هاي جديد است كه موجبات سوءاستفاده رقبا و اغيار را فراهم ساخته و با نفوذ چهره هاي استحاله شده تغييري در مواضع گروه ها ايجاد مي شود كه مرزهاي فكري و جغرافياي انديشه هاي بومي و خودي به هم مي ريزد. از نگاه حضرت امام(ره) چنين احزابي فاقد صلاحيت جهت ادامه رقابت مي گردند.

4- امام راحل (ره) رقابت سياسي را به جهت حفظ ثبات سياسي مي خواستند. سيره سياسي حضرت امام(ره) در دو دوره پيش و پس از شكل گيري نظام اسلامي بيانگر باور آن بزرگوار به نوعي رقابت سياسي است كه منتهي به ثبات سياسي در كشور و انسجام نيروهاي خودي شود، لذا در آستانه پيروزي انقلاب اسلامي و در شرايطي كه هنوز قانون مدوني براي چگونگي رقابت سياسي وجود نداشت، به منظور پاسخ به دغدغه هاي بي ثباتي سياسي اقدام به تشكيل دولت جمهوري اسلامي كردند و در انتخاب بازرگان به عنوان نخست وزير بر ويژگي غير حزبي وي تأكيد فرمودند: «جناب عالي را بدون در نظر گرفتن روابط حزبي و بستگي به گروهي خاص مأمور تشكيل دولت موقت مي نمايم تا ترتيب اداره امور مملكت و خصوصاً انجام رفراندوم و رجوع به آراي عمومي ملت درباره تغيير نظام سياسي كشور به جمهوري اسلامي و ... » (صحيفه امام، ج6، ص 54،)
(رقابت سياسي در گفتمان حضرت امام(ره)/حسين عبداللهى فر/بصيرت/91/03/07)

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
2 + 8 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .