راههاي موفقيت در تبليغ ولايتمداري؟

لام همه مامي خواهيم انسان باولايت شويم چه كنيم كه انسان باولايتي باشيم وچه كنيم كه افرادجامعه نيزباولايت شوند دررابطه باولايت كتابهايي معرفي فرماييد باتشكروالتماس دعا

دانشجوي گرامي ضمن تشكر از تماس مجدد شما با اين مركز غيرت ديني شما در دفاع از ولايت و امامت و تبليغ ولايتمداري و ولايت پذيري در جامعه قابل تقدير است . پيش از پرداختن به پاسخ اصلي سوال شما به منظور بيان اهميت ولايتمداري و ولايت پذيري در جامعه و آشنايي با ارزش كاري كه شما قصد انجام آن را داريد لازم است در اين زمينه توضيحي داده شود :
اصطلاح ولايت پذيري از زواياي مختلفي نظير كلامي ، عرفاني ، انديشه سياسي ، قابل تحليل و بررسي است .
با مراجعه به آموزه هاي اسلامي مي توان در تبيين معنا و مفهوم ولايت پذيري به صورت مختصر چنين گفت كه ؛ ولايت پذيري اطاعت و مسئوليت پذيري توام با شناخت و محبت نسبت به اولياء الهي است كه تضمين كننده سعادت فردي و اجتماعي انسان در دنيا و آخرت مي باشد . توضيح اينكه :
يكي از نشانه‏ها‏ي ايمان تسليم ولايت الهي است كه آن نيز بدون ولايت پذيري ازپيامبر اكرم(ص) و معصومين ( ع) ناتمام و بي فايده است . به اعتقاد تشيع «ولايت كامل » چه به معناي سرپرستي امور دنيوي و اخروي و چه به معناي ولايت باطني و تكويني، منحصر به خداوند متعال ، رسول‌خدا (ص)و پيشوايان معصوم (ع)است كه مرتبه اعلاي ولايت بوده و همراه با عصمت و طهارت از هر گونه پليدي و آلودگي است و مراتب پايين‌تر آن، ملازم با مرتبه‌اي از طهارت است كه خداوند پيروان واقعي معصومان را نيز به مقاماتي نايل مي‌گرداند كه جانشين ولي و انسان كامل و خليفه خليفه‌الله تلقي مي‌شوند . در سوره مائده مي خوانيم: « و من يتول الله و رسوله والذين آمنوا فان حزب الله هم الغالبون»(مائده ، آيه ٥٥) قرآن با انحصار ولايت در سه گروه مي فرمايد:كساني كه ولايت خدا و پيامبر او و افراد با ايمان را بپذيرند پيروزند .
از اين منظر عشق به خدا، در گردن نهادن به فرمان پيامبر صلي‌الله عليه و اله و سلم جلوه‌گر مي‌شود و در اين باره حتي ائمه معصومين عليه‌السلام مشاركت دارند: «قل ان كنتم تحبون‌الله فاتبعوني يحببكم الله»؛«اي پيامبر! به مردم بگو اگر خدا را دوست مي‌داريد، از من پيروي كنيد تا خدا شما را دوست بدارد. (سوره آل عمران، آيه31.)بنابر اين اطاعت از پيامبر صلي‌الله عليه و اله وسلم چيزي جدا از اطاعت الهي نيست ، زيرا ولايت، اطاعت و محبت پيامبر اكرم(ص) و ائمه اطهار(ع) در طول ولايت، اطاعت و محبت خدا قرار دارند:«اطيعوا الله و اطيعوا الرسول و اولي الامر منكم»(سوره نساء ، آيه 59) آية مذكور گوياي اين معاني و حقايق مي‏باشد و تنها در ساية استجابت دعوت‏هاي خدا و پيامبر(ص) نيل به زندگي معقول و حيات نوراني ميسور مي‏شود؛ «يا ايها الذين آمنوا استجيبوا لله و للرسول اذا دعاكم لما يحييكم» (انفال ، آيه 24 )
علاوه بر آيات متعدد قرآن كه مبين ضرورت و اهميت ولايت پذيري است ، روايات متعددي نيز در اين زمينه وجود دارد . به عنوان نمونه روزي مردي خدمت اميرالمؤمنين عليه السلام رسيد و پرسيد: «كمترين چيزي كه انسان در پرتو آن جزو مؤمنان خواهد شد، چيست؟ و كمترين چيزي كه با آن جزو كافران مي­شود كدام است؟» حضرت جواب داد: «كمترين چيزي كه انسان به سبب آن در زمرة گناهكاران در مي­آيد اين است كه ولايت ما را نپذيرد.» آن مرد گفت: «يا اميرالمؤمنين ! منظورت از ما چه كساني است؟» حضرت فرمود: «همانهايي كه خداوند اطاعتشان را در رديف اطاعت خود و پيامبر خود قرار داده است و فرمود: أطيعُوا اللهَ وَ أطيعُوا الرَّسُولَ و أُولِي الْأمْرِ مِنْكُمْ .آن مرد پرسيد: «فدايت شوم! برايم روشن­تر بيان كن.» حضرت فرمود: «آناني كه رسول خدا صلي الله عليه و آله در موارد مختلف و در خطبه روز آخرش آنها را ياد كرد و فرمود: من در ميان شما دو چيز با ارزش را به يادگار مي­گذارم. اگر دست به دامن آنها بزنيد هرگز بعد از من گمراه نخواهيد شد؛ كتاب خدا و خاندانم كه از هم جدا نخواهند شد تا بر حوض كوثر بر من وارد شوند.» (سليمان القندوزي الحنفي، ينابيع المودّة، قم ، مكتبة المحمدي، 1385 ق ، ص 117.)
همچنين از امام سجاد عليه السلام نقل شده است كه « طاعه ولاه الامر تمام العز؛ ولايت پذيري از اولياء الهي تمام عزت است »( الميزان الحكمه ، ري‎شهري ، ج 6، ص 290) پذيرش ولايت ولي‌الهي، شرط قبولي ساير اعمال است؛ چنان‌كه در روايتي از امام صادق(ع) آمده است: «خداوند اعمال نيكوي بندگان را نمي‌پذيرد، در صورتي كه رهبري غيرالهي بر آنان فرمان‌روايي داشته باشد.» هم‌چنين در حديثي از امام رضا(ع) كه به «سلسله الذهب» مشهور است، شرط ورود به حصن و حصار نفوذناپذير «لا اله ‌الا الله» پذيرش ولايت عنوان شده است.
اهميت ولايت و ضرورت پيروي از اولياء الهي ، به دليل همراهي و لزومي است كه اين تبعيت در فرمان‌برداري از پروردگار دارد؛ به عبارت ديگر، ولايت، منصبي است الهي و از سوي پروردگار به هر آن‌كس كه خود صلاح و شايسته بداند عطا مي‌فرمايد؛ لذا اطاعت از ولايت، تبعيت از خداست و نافرماني از حجت الهي، نافرماني از خداست .
ولايت در زمان رسول خدا با پيامبر و در زمان حضرت ائمه با ائمه (ع) تحقق يافت و در زمان غيبت امام معصوم(ع) با نايبان عام آن حضرت است كه از سوي حجت الهي،‌ حجت برخلق باشند. چنانكه امام زمان (عج) مي فرمايد : « أما الحوادث الواقعة فارجعوا فيها إلي رواة أحاديثنا فإنهم حجتي عليكم و أنا حجة الله. » (وسائل الشيعه، ج 18، ص 101، ح 8) و همچنين روايت امام صادق(ع) كه مي‏فرمايد: « ... من كان منكم ممن قد روي حديثنا و نظر في حلالنا و حرامنا و عرف احكامنا فليرضوا به حكماً فاني قد جعلته عليكم حاكماً فاذا حكم بحكمنا فلم يقبل منه فانما استخف بحكمنا و علينا رد و الرادعلينا كالراد علي الله وهو علي حد الشرك بالله» ( اصول كافي، ج 1، ص 67؛ وسائل الشيعه، ج 18، ص 98 ) يعني : « بايد به كساني از شما (شيعيان) كه حديث و سخنان ما را روايت مي‏كنند و در حلال و حرام ما به دقت مي‏نگرند و احكام ما را به خوبي باز مي‏شناسند (عالم عادل)، مراجعه كنند و او را به عنوان حاكم بپذيرند. من چنين كسي را بر شما حاكم قرار دادم. پس هرگاه به حكم ما حكم كند و از او پذيرفته نشود، حكم خدا كوچك شمرده شده و بر ما رد شده است و آن كه ما را رد كند، خدا را رد كرده است و چنين چيزي در حد شرك به خداوند است » و همچنين بر اساس روايات و دلايل متعدد ديگر پيروي از فقيه جامع الشرايط در زمان غيبت، در امتداد همان اطاعت و پيروي از امام معصوم است.
پس از درك اهميت اين موضوع مهم به منظور نيل به اشاعه فرهنگ ولايت مداري و ولايت پذيري در جامعه و موفقيت خود در اين آزمون مهم لازم است چند اقدام را انجام دهيد :
1 – افزايش مطالعات اعتقادي و سياسي خود به ويژه با موضوع ولايت فقيه . البته در اين ميان بايد توجه داشت كه اعتقادات همچنان پاره هاي يك زنجير هستند كه بايد همه آنها را در نظر گرفت و در كنار مسائل سياسي ديني بايد ابتدا اعتقادات خود به ويژه در زمينه هستي شناسي ، خدا شناسي ، نبوت شناسي ، امام شناسي را مورد مطالعه قرار دهيد تا موضوعاتي همچون ولايت فقيه كه در راستاي اين اعتقادات قرار مي گيرد راحت تر فهميده شود . به همين منظور استفاده از كتب دانشمنداني همچون شهيد مطهري و نيز مجموعه آثار آيت الله مصباح يزدي بسيار راهگشاست . به ويژه 4 جلد اول مجموعه آثار شهيد مطهري و نيز كتاب هاي آيت الله مصباح يزدي در زمينه ولايت فقيه كه مهمترين آنها مجموعه پرسش ها و پاسخ ها مي باشد . همچنين علاوه بر اين كتابها كتاب پرمحتواي «ولايت فقيه ، ولايت فقاهت و عدالت » اثر آيت الله جوادي آملي نيز منبع بسيار خوبي براي مطالعه موضوع ولايت فقيه مي باشد . با يك جستجوي كوتاه در كتابخانه ها نيز مي توان به كتابهايي كه با موضوع ولايت فقيه به رشته تحرير در آمده است دسترسي داشته و از محتويات ارزشمند آنها استفاه نمود .
2 – تلاش براي بصيرت افزايي كه نقش مهمي در فعاليتهاي سياسي اجتماعي هر فرد بسيجي دارد . اين موضوع به ويژه در زمان معاصر كه دوران فتنه ها بوده و شناخت حق از باطل بسيار دشوار گرديده است اهميت فراواني دارد .
3 - مطالعه و پيدا كردن كتب ، نشريات و سايت هاي مفيد با موضوع ولايت فقيه و نيز ساير موضوعات مرتبط با دين و سياست و معرفي آنها به ديگران
4 – ارتباط دوستانه بادانشجويان ، برگزاري محافل و جلسات مشترك با آنها به منظور شنيدن نظرات آنها و نيز دعوت از اساتيد صاحب تخصص درزمينه هاي مختلف و برگزاري جلسات پرسش و پاسخ دانشجويي به منظور رفع شبهات احتمالي دانشجويان
5 – معرفي سايت هاي پاسخگو به دانشجويان از جمله سايت نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاهها به آدرس www.porseman.org و نيز سايت هاي تخصصي با موضوع ولايت فقيه از جمله سايت انديشه سياسي به آدرس http://siasi.porsemani.ir
6 – براي شناخت ديدگاهها ، آثار و ابعاد مختلف شخصيت مقام معظم رهبري نيز مي توانيد به كتب و سايت هاي مختلف از جمله سايتهاي معرفي شده و نيز سايت هاي مرتبط بادفتر معظم له مراجعه فرماييد كه مهمترين اين سايتها عبارتند از : www.khamenei.ir و www.leader.ir
در ادامه سير مطالعاتي پيرامون ولايت فقيه در دو مرحله ارائه مي گردد .
در گام اول جهت آشنايي اوليه با موضوع ولايت فقيه مطالعه منابع ذيل توصيه مي شود.
1. ولايت فقيه به زبان ساده، جواد محدثي ، نشر : بوستان كتاب قم .
2. نگاهي گذرا به نظرية ولايت فقيه ، محمدتقي مصباح يزدي، نشر: موسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني (ره)
3 . ولايت فقيه و جمهوري اسلامي ،حميد‌رضا شاكرين ، عليرضا محمدي ، ، قم : نشر معارف ، 1383 . لازم به ذكر است كتاب اخير مجموعه اي از پرسش ها و پاسخ هاي دانشجويي پيرامون حكومت ديني ، ولايت فقيه و جمهوري اسلامي است كه در صورت تمايل آدرس كامل پستي خود را مرقوم نمائيد تا براي شما ارسال گردد .

در گام بعدي جهت عمق بخشيدن به مطالعات خود در زمينه ولايت فقيه مطالعه منابع ذيل توصيه مي شود :
1. حكومت ديني ، احمد واعظي ، قم : مرصاد ، 1378 .
2. نظريه دولت ديني ، علي اكبر نوايي ، قم : معارف ، 1381 .
3. مباني حكومت اسلامي ، حسين جوان آراسته ، قم : بوستان كتاب ، 1382 .
4. دين و دولت در انديشه اسلامي ، محمد سروش ، قم : دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم ، 1378 .
5 . فقه سياسي ، عميد زنجاني ، تهران ، امير كبير ، 1383 .
6. انديشه هاي فقهي - سياسي امام خميني (ره) ، كاظم قاضي زاده ، مركز تحقيقات استراتژيك رياست جمهوري ، 1377 .
7. حقوق اساسي جمهوري اسلامي ايران، مرتضي مرندي، انتشارات پارسايان، 1382 .
8 . تجربه كارآمدي حكومت ولايي ، علي ذو علم ، تهران :پژوهشگاه فرهنگ و انديشه ، 1385 .

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
7 + 7 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .