ديدگاه كارشناسان و صاحبنظران درباره روش هاي حمايت موثر از كار و سرمايه ايراني

نامگذاري سال 91 با عنوان سال توليد ملي، حمايت از كار و سرمايه ايراني از سوي رهبر معظم انقلاب وظيفه دولت و مردم را براي حمايت از توليد و خريد كالاي ايراني سنگين كرده است.
صاحب نظران، كارشناسان و مسئولان سياسي كشور معتقدند كه عمل به اين شعار علاوه بر آن كه باعث ايجاد استقلال در بعد اقتصادي مي شود، توطئه هاي دشمنان را نيز خنثي مي كند.
حجت الاسلام سالك نماينده منتخب مردم اصفهان با اشاره به نامگذاري امسال به عنوان «توليد ملي، حمايت از كار و سرمايه ايراني» گفت: اين نامگذاري براساس مطالعات دقيق و استراتژي قوي نظام بوده است. همانطور كه جمهوري اسلامي در بسياري از ابعاد موفقيت هاي بزرگي بدست آمده است، كسب موفقيت در حوزه اقتصادي نيز بسيار حائز اهميت است و شعار جهاد اقتصادي در همين راستا است.
وي ادامه داد: براي تحقق جهاد اقتصادي نياز به «حمايت از توليد ملي و داخلي» است كه بسيار مهم و اساسي است. رفع بسياري از معضلات اقتصادي بستگي به تحقق اين شعار دارد كه دولت و مجلس بايد با همكاري و بسترسازي مناسب، آن را به بهترين شكل ممكن اجرا و موانع را برطرف كنند.
وي با اشاره به جنگ اقتصادي دشمن عليه كشورمان گفت: قواي سه گانه بايد يك قرارگاه مقاومت اقتصادي را تشكيل دهند و همه ابعاد تحقق اين شعار استراتژيك را شناسايي و اجرا كنند.
حمايت از توليد ملي
راهكار مقابله با توطئه ها
آيت الله حسيني بوشهري عضو مجلس خبرگان رهبري نيز با اشاره به نامگذاري هاي سال هاي اخير توسط مقام معظم رهبري گفت: اين نامگذاري ها جهت دهي عمده اي را در نظر دارند؛ بدين معنا كه علاوه بر بعد فرهنگي و سياسي كشور مي تواند ادعاي استقلال كند كه در بعد اقتصادي نيز حرفي جدي براي گفتن داشته باشد.
وي با تاكيد بر اينكه كشورهايي كه وابسته به ديگران هستند و به توليد ملي خود بها نمي دهند در صحنه داخلي و بين المللي حرفي براي گفتن داشته باشند، افزود: دشمنان همواره در مقابل ملت ما ايستاده و توطئه هاي زيادي را درست مي كنند اما تاكنون ناكام مانده اند.
آيت الله حسيني بوشهري با بيان اينكه دشمن تصور مي كند با تحريم اقتصادي پيروز ميدان است، يادآور شد: دشمنان بارها عنوان كرده اند كه به فكر جنگ نظامي نيستند، آنها تلاش مي كنند با تحريم اقتصادي ملت ايران را به زانو درآورند از اين رو مقام معظم رهبري امسال را به عنوان سال «توليد ملي و حمايت از كار و سرمايه ايراني» نامگذاري كردند.
عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم ادامه داد: اگر توليد ملي و حمايت از كار و سرمايه ايراني به طور جدي از سوي مردم و مسئولان صورت گيرد توطئه دشمنان راه به جايي نخواهد برد.
خريد كالاي داخلي
نوعي مبارزه با استكبار است
لطف الله فروزنده با تاكيد بر اين كه نام گذاري امسال لزوم رسيدن كشور به خودكفايي در همه عرصه ها را بيش از پيش نمايان كرده است، گفت: امروز همه مدل هاي اقتصادي دنيا دچار مشكل شده اند كه علت اصلي آن عدم توجه به عدالت است.
وي با بيان اين كه استكبار جهاني به دنبال ضربه زدن به كشور ما از دريچه اقتصاد است، افزود: هدفمندي يارانه ها در كشور اجرايي شد كه يكي از پيامدهاي اصلي آن افزايش بهره وري و اصلاح الگوي مصرف بود.
فروزنده با تاكيد بر اين كه در كشور بايد از امكانات موجود حداكثر استفاده صورت بگيرد، گفت: حمايت از توليد ملي الزاماتي دارد كه دولت در آن نقش سياست گذاري و هدايت دارد.
معاون توسعه مديريت و سرمايه انساني رئيس جمهور با تاكيد بر اين كه براي حمايت از توليد ملي ابتدا قوانين موجود بايد پالايش شوند، گفت: همچنين فضاي كسب و كار بايد رونق بگيرد و تكنولوژي توليد بايد تغيير كند.
فروزنده با تاكيد بر لزوم فرهنگ سازي توسط رسانه ملي براي خريد كالاي ايراني، گفت: بايد اين فرهنگ در مردم ايجاد شود كه خريد كالاي داخلي نوعي مبارزه با استكبار جهاني است.
وظايف سه گانه دولت، مردم
و مجلس
اسماعيل كوثري نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي هم درباره وظايف دولت و مجلس و مردم در راستاي حمايت از توليد ملي نيز گفت: در اين موضوع مهمترين وظيفه بر دوش دولت، پس از آن بر دوش مردم و در وهله سوم بر دوش مجلس است. چرا كه اصل سرمايه در دست دولت است و الحمدلله دولت تاكنون نيز قدم هايي در اين زمينه برداشته است اما بايد تلاش خود را در اين زمينه از اين پس به مراتب بيشتر كند تا توليدكنندگان داخلي قوي تر و اميدوارانه تر به كار خود ادامه دهند.
كوثري ادامه داد: دولت بايد فضا را براي سرمايه گذاري آماده كند تا بخصوص سرمايه گذاران داخلي با اطمينان و آرامش و با سهولت سرمايه هاي خود را در امر توليد به كار بگيرند تا سرمايه هاي خرد جمع شده و تبديل به سرمايه هاي بسيار بزرگي شوند كه چرخه اقتصاد كشور را به سرعت به حركت درآورند.
جهاد در حمايت از توليد داخلي
سردار نقدي رئيس سازمان بسيج مستضعفين نيز در تبيين شعار سال 91 گفت: اگر امروز آرزوي شهادت در دوران دفاع مقدس را داريم بدانيم اثبات اين ادعا و آرزو اطاعت از فرامين ولايت است و در عصر حاضر ولي امر، امر به حمايت از كالاي داخلي نمودند فلذا نبايد كالاي خارجي خريداري كرد.
نقدي با مقايسه سنگرهاي جهاد دفاعي و جهاد اقتصادي تصريح كرد: اينك خندق و سنگر ما كالاي داخلي بوده و هم اكنون در محاصره كالاهاي خارجي هستيم كه بايد خود را از اين محاصره نجات داده و در فرهنگ سازي در پرهيز از خريد كالاي خارجي و حمايت از توليد داخلي بايد جهادگونه عمل كرد.
توجه به توليدات داخلي كارآمدي نظام را بالا مي برد
يك عضو كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس همچنين، با بيان اين كه نام گذاري سال 91 بيشتر رويكرد مبارزه با تحريم را تعقيب مي كند، گفت: مسئولان بايد از توليدگران داخلي به عنوان سربازان اقتصادي نظام حمايت كنند.
پرويز سروري با اشاره به اين كه نامگذاري سال ها از سوي مقام معظم رهبري براساس يك برنامه صورت مي گيرد و چشم انداز روشني دارد، افزود: بعد از بحث جهاد اقتصادي توليد داخلي مهم ترين موضوعي بود كه مقام معظم رهبري به آن اشاره كردند.
وي خاطرنشان كرد: امروز نظام سلطه براساس چالش هاي بزرگي كه با آن مواجه شده جمهوري اسلامي ايران را زير شديدترين فشارها قرار داده است و اوج آن فشارها متوجه حركت هاي اقتصادي از نوع تحريم ها و محاصره هاي اقتصادي است.
سروري افزود: توجه كشور و مسئولان به توليدات داخلي يعني ظرفيت هاي اقتصادي كشور را شكوفا كردن، نقش كارآمدي نظام را بالا بردن و كشور را در بعد اقتصادي براي منطقه و دنيا نمونه و الگو كردن است.
به توليد داخلي بايد به عنوان عزت كشور نگاه شود
سيدحسين هاشميان رئيس كميسيون صنايع و معادن مجلس شوراي اسلامي با بيان اين كه «يكي از كارها در شرايط فعلي با توجه به فشارها و تحريم ها نگاه به توليد داخلي است» گفت: بايد به توليد داخلي به عنوان عزت و ارزش كشور نگاه كنيم و از طرفي بايد مسير را براي توليدكننده باز كنيم.
وي خاطرنشان كرد: نبايد اين شعار در حد اطلاعيه ها و بيانيه ها محدود شود، بلكه بايد همه در اين راستا دست به دست هم بدهيم و دفتر مقام معظم ر هبري بايد كنترل كند كه دستگاه هاي مسئول اعم از، دولت، بانك مركزي، وزارتخانه هاي اقتصادي و توليدي ما چقدر اين شعار را به صورت عملي سرلوحه كار خود قرار مي دهند.
رئيس كميسيون صنايع و معادن مجلس با اشاره به اين كه «اقتصاد ملي، اشتغال و ارزش پول ملي ما در گرو توليد داخلي است»
کيهان، سه شنبه 15 فروزدین 1391- شماره 20173

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
10 + 1 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .