در مورد سايت ويکي پديا و مطالبي که در خصوص اختلاف آيت الله وحيد با نظام و رهبري نوشته توضيح دهيد؟

در مورد سايت ويکي پديا و مطالبي که در خصوص اختلاف آيت الله وحيد با نظام و رهبري نوشته توضيح دهيد؟

دانشجوي محترم از اينكه بار ديگر اين مركز را به منظور دريافت پاسخ سوالات و شبهاتي كه ذهن شما را به خود مشغول ساخته است انتخاب نموده ايد از شما سپاسگذاريم . مشخص است كه شما فردي حقيقت جو هستيد كه فارغ از جوسازي ها و فضاي مسموم تبليغات رسانه هاي معاند در تلاش هستيد به كشف حقيقت نائل شويد كه به خاطر داشتن چنين روحيه اي به شما تبريك مي گوييم .
پيش از پرداختن به بررسي مطالبي كه بيان فرموده ايد ابتدا بهتر است در مورد منبع اين گفتار يعني سايت ويكي پديا مطالبي را خدمت شما بيان نماييم تا ميزان سنديت و اعتبار مطالب اين سايت مشخص شود :
ويكي پديا كه خود را دانشنامه اي آزاد معرفي مي‏كند، تحت نظر مؤسسه غيرانتفاعي بنياد ويكي‌مديا، مديريت مي‏شود. موسسان ويكي پديا در ابتداي امر در پايگاه اطلاعاتي ديگري با عنوان نوپديا، مشغول فعاليت بودند و به دليل محدوديت‌هاي آن، ويكي پديا را طراحي كردند. سايت نوپديا، پايگاهي اطلاعاتي بود كه متخصصان هر حرفه در آن قلم مي‏زدند. جيمي ويلز، رئيس و تصميم‌گيرنده نهايي شركت و لري سانگر، رئيس بخش ويرايش و نوشتار، از رهبران آن بودند كه بعد‏ها به ويكي پديا پيوستند. ويكي پديا از دو كلمه ويكي به معناي سريع – به زبان هاوايي - و پديا، قسمت دوم كلمه دايره‌المعارف، تشكيل شده است.
ويكي پديا، يك پايگاه اطلاعات آزاد اينترنتي است كه ارائه كننده اطلاعات به ۱۰۰ زبان زنده دنياست. ويكي پديا كه شروع كار خود را با زبان انگليسي آغاز كرد، در حال حاضر زبان‏هاي متفاوت دنيا را پشتيباني مي‏كند كه مهم‌ترين آنها عبارتند از: انگليسي، آلماني، فرانسوي، لهستاني، ژاپني، هلندي، ايتاليايي، پرتغالي، سوئدي و اسپانيايي.
مؤسس ويكي پديا
اين پايگاه اطلاعاتي كار خود را در ۱۶ ژانويه ۲۰۰۱ تنها به زبان انگليسي آغاز كرد. سرمايه گذار و مؤسس ويكي پديا، آقاي جيمي دونال ويلز با نام مستعار جيمبو مي‌باشد كه از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۶م. رئيس بنياد ويكي‌مديا بوده است.
اهداف ويكي پديا
هدف بنياد ويكي مديا كه گرداننده ويكي پديا است، برقراري و گسترش پروژه هايي با محتواي باز، بر مبناي فناوري ويكي و در دسترس قرار دادن محتواي اين پروژه‏ها براي عموم مردم، به صورت رايگان است.
اصولي كه ويكي پديا بر مبناي آن عمل مي‏كند، عبارتند از:
۱. ويكي پديا، يك دايره‌المعارف است؛ نه يك لغت نامه يا روزنامه.
2. ويكي پديا بي طرف است.
3. ويكي پديا داراي محتوايي آزاد است؛ بدين معنا كه هر فردي مي‏تواند مطالب را ايجاد و اصلاح كند و هيچ اصلاح كننده‌اي مالكيتي نسبت به مطالب ندارد و هر مطلب نوشته شده، مورد اصلاح و بازبيني ديگران قرار مي‏گيرد.
۴. افراد بايد نسبت به يكديگر، حتي هنگام اختلاف نظر، رفتاري مودبانه داشته باشند.
۵. ويكي پديا هيچ قانون محكمي غير از اين پنج اصل ندارد.
اعتبار سازي براي ويكي پديا
تايم ۱۰۰ كه توسط مجله تايم منتشر مي‏شود، از سال ۲۰۰۴م. هر ساله فهرستي از نام ۱۰۰ فرد تأثيرگذار در جهان را منتشر مي‏كند. اين مجله در گزارش سال ۲۰۰۶م. خود در تايم ۱۰۰، جيمي ويلز، مؤسس ويكي پديا را يكي از ۱۰۰ فرد تأثيرگذار قرن، انتخاب كرد.
ويكي‌پديا در ماه مه ۲۰۰۴، دو جايزه مهم را از آن خود كرد. اولين جايزه، گولدن نيكا به خاطر جوامع ديجيتال بود كه توسط پاريكس آرز الكترونيا، به همراه ۱۰ هزار يورو به او اعطا شد و علاوه بر اين به جشنواره سال بعد پائي سليريتز اتريش نيز دعوت شد. دومين جايزه هم جاجز وبي و به خاطر بخش «انجمن» بود.
در سال ۲۰۰۴م. ويكي‌پديا، نامزد جايزه بهترين كوشش از سوي وبي شد و در سپتامبر ۲۰۰۴ نيز ويكي‌پدياي ژاپني موفق به دريافت جايزه ساخت وب از سوي انجمن تبليغ‌كنندگان ژاپن شد.
گزارش تحقيق مولتي‌اسكوپ در سال ۲۰۰۶ نشان داد كه ويكي‌پدياي هلندي با امتياز ۸٫۱ ، پس از گوگل و جي‌ميل، محبوب‌ترين سايت اينترنتي به زبان هلندي بوده است. در همين سال ويكي‌پدياي روسي، برنده‌ جايزه‌اي در بخش «دانش و آموزش» شد.
ويكي‌پديا هم‌اكنون در رده‌بندي برترين وب‌سايت‌هاي دنيا از ديد الكسا، در رده هفتم قرار دارد و در رده‌بندي گوگل، چهارمين وب‌سايت دنياست.

عدم اعتبار علمي ويكي پديا
ويكي‌ها، به ويژه ويكي‌هاي عمومي كه امكان دسترسي و ويرايش در آنها براي همه كاربران فراهم است، همواره با چالش‌هاي جدي در حوزه‌هاي مختلف مواجه بوده‌اند. ويكي‌پديا به ‌عنوان شناخته‌شده‌ترين ويكي، همواره در معرض انتقادات و حمله‌هاي مخالفان در مورد اعتبار مطالبش قرار داشته است؛ به طوري كه كفه منتقدان، بسيار سنگين‌تر از كفه موافقان مي‏باشد.
سوءاستفاده از ويكي پديا
سال ۲۰۰۵م. ويكي‌پديا تعدادي از اعضاي كنگره آمريكا را متهم كرد كه در زندگي‌نامه‌هاي سياسي خود تغييراتي ايجاد كرده‌اند.
در سال ۲۰۰۵م. جان سايگنتهالر، سياستمدار آمريكايي، با ارسال مطلبي به مطبوعات آمريكايي، ويكي‌پديا را به خاطر مطالب غيرواقعي كه در زندگي‌نامه او منتشر شده بود، مورد انتقاد قرار داد
در آگوست سال ۲۰۰۷م. مرور نتايج ابزار اينترنتي «اسكنر ويكي‌پديا» نشان داد كه كارمندان شبكه كامپيوتري سازمان سيا، صفحه مربوط به رئيس جمهوري ايران، محمود احمدي نژاد، را تغيير داده‌اند. «اسكنر ويكي‌پديا» را جمعي از محققان آمريكايي ابداع كرده بودند كه ويرايش‌هاي انجام شده در ويكي‌پديا را رديابي و فهرست مي‌كرد. با استفاده از اين ابزار، مشخص شد كه واتيكان هم مدخل‌هاي مربوط به رهبر گروه شين‌فين را به‌ نفع خود ويرايش كرده است.
چالش با دولت چين در سال‌هاي گذشته، يكي از مهم‌ترين مناقشات ويكي‌پديا بوده است. ويكي‌پديا سه ‌بار در سال‌هاي ۲۰۰۴ و ۲۰۰۵م. به‌طور كامل در چين فيلتر شد و در حال حاضر هم دسترسي به بخش‌هايي از آن ممكن نيست.
در سال ۲۰۰۸م. نسخه‌ آلماني ويكي‌پديا به‌دنبال شكايت يك قانون‌گذار وابسته به حزب چپ آلمان و دستور يك دادگاه ايالتي، تعطيل شده بود.
ارتباط رژيم صهيونيستي با ويكي پديا
جيمي ولز جزء مدعوين و سخنرانان دومين همايش رياست جمهوري رژيم صهيونيستي بود كه در ماه اكتبر ۲۰۰۹م. برگزار شد. اين همايش با هدف بررسي راه‏هاي ايجاد آينده اي بهتر براي رژيم اسرائيل و يهوديان جهان، برگزار شد.
همچنين ولز، ميهمان ميزگزدي بود كه توسط بنياد ويكتورپينچوك و با حضور شيمون پرز برگزار شد. طبق خبر وبگاه بنياد ويكي مديا، رئيس جمهور رژيم اسرائيل و مؤسس ويكي پديا، نقش فناوري نوين را در انقلاب دانايي، در اين ميزگرد، بررسي كردند.
در ماه جولاي سال ۲۰۱۱، جيمي ويلز، مؤسس ويكي پديا، به دعوت رژيم صهيونيستي به اسرائيل سفر كرد؛ تا در كنفرانس رياستي اين رژيم كه به همت شيمون پرز برگزار شده بود، شركت كند.
در سال ۲۰۱۱م. ويكي پديا هفتمين همايش سالانه خود را در حالي در اسرائيل برگزار كرد كه اعراب و فلسطيني‏ها اين همايش را تحريم كردند. اسرائيل ولي(Israelvalley)، سايت مشترك وزرات امور خارجه فرانسه و رژيم صهيونيستي، در گزارش خود نوشت: با وجود تحريم‌هاي افراط گرايان براي برگزاري همايش ويكي پديا در شهر حيفا، اين شهر در رقابت با شهرهاي بزرگي همچون بارسلون، تورنتو و توكيو، پيروز شد و ميزباني هفتمين همايش سالانه ويكي پديا را بر عهده گرفت.
اشغال ويكي پديا به دست گروه‏هاي صهيونيست
به گزارش بي‌بي‌سي عربي، ويكي پديا به دقت از سوي صهيونيست‏ها رصد مي‏شود و يكي از منابع مهم جمع آوري اطلاعات نزد آنان به شمار مي‏رود. از اين رو، اخيراً دو سازمان يهودي تصميم گرفته اند تا دوره‏هاي آموزشي ويژه اي را با هدف حفظ و توسعه اطلاعات موجود در ويكي پديا، آغاز كنند.
بي بي سي مي‏افزايد: يكي از سازمان‏هاي طراح اين اقدام، يسراييل شلي است كه اهتمام ويژه‌اي به مسايل يهود و صهيونيسم دارد. اين سازمان براي ده‏ها تن از نويسندگان اسرائيلي، دوره آموزشي افزايش داده‏هاي ويكي پديا را با حفظ منافع اسرائيل، برگزار كرده است.

آماده باش افراد طرفدار صهيونيسم
نمونه اين قضيه، پژوهانه‏هاي هاسبارا ست. اين پژوهانه، برنامه‌اي است كه از سال ۲۰۰۱م. با همكاري وزارت خارجه اسرائيل، راه اندازي شده است و با هدف آموزش دانشجويان براي دفاع از اسرائيل، بر روي پرديس‏هاي دانشگاهي، تمركز دارد. در سال ۲۰۰۷م. اين مؤسسه، پژوهانه‌هايي را به دانشجويان يهودي پرداخت مي‌كرد؛ تا در عوض، آنان به فعاليت در ويكي پديا بپردازند و باعث شوند كه اسرائيل، عادلانه و به درستي معرفي شود.
گروه ديگري كه انعكاس مطالب مربوط به رژيم صهيونيستي را رصد مي‏كند، نيروي يهودي دفاع اينترني است. يكي از فعاليت‌هاي اين سازمان، معرفي كاربراني است كه اصلاحات آنها در ويكي پديا، خوشايند رژيم صهيونيستي نيست.

حمايت‏هاي مالي يهوديان از بنياد ويكي مديا و ويكي پديا
تعدادي از مؤسسه‏هاي كمك كننده به ويكي پديا، مؤسسه‏هاي صهيونيستي‌اند و يا توسط افرادي يهودي، بنيان‌گذاري شده‌اند. مؤسسه اوپن سوسايتي يا همان بنياد سوروس، بنيادي است كه در راستاي گسترش دموكراسي، حقوق بشر، جامعه مدني و حكومت قانون را مهم ترين اهداف خود برمي شمارد.
بنياد ميچل كي پور كه متعلق به فردي يهودي است و بنياد خانوادگي آرلين و آرنولد گلداستاين كه سابقه كمك به امور مربوط به اسرائيل را دارد، از ديگر حاميان مالي ويكي پديا است. بنياد اسلوان نيز توسط برخي منابع صهيونيستي شناخته شده، اداره مي‌شود.(عادل بايرامي ، جاسوسي در فضاي سايبري ، واكاوي پشت پرده دايره المعارف ويكي پديا ، به نقل از سايت مجله پرسمان ، http://porseman.net/node/3179 )
بنابر اين مطالب منتشره در اين سايت به اصطلاح آزاد فاقد هر گونه سنديت و اعتباري مي باشد و نمي توان به آن اعتماد كرد . با اين حال در اينجا ما تلاش مي كنيم تا فارغ از منبع انتشار اين مطلب ، خود محتوا را مورد بررسي قرار دهيم :
1 - «تعويق معارفه رئيس قوه قضائيه و ارتباط آن به ممانعت آيت الله العظمي وحيد خراساني از تصدي اين پست» : همانگونه كه مي دانيم دشمنان نظام اسلامي همواره مترصد كوچكترين بهانه اي هستند تا با بزرگ كردن آن ، به بهره برداري و سوء استفاده از آن بپردازند كه تجربه سالهاي پس از پيروزي انقلاب اسلامي حاوي دهها شاهد و نمونه از اين دست مي باشد . در همين راستا در موارد فراواني مشاهده شده است كه مساله اي كه كاملا عادي و طبيعي مي باشد نيز دستاويز قرار گرفته و تلاش مي شود تا از آن نتيجه گيري اي غير عادي بنمايند . به عنوان مثال چند سال قبل كه مقام معظم رهبري همچون هر انسان ديگري دچار بيماري سرماخوردگي شده و براي رفع آن مدتي به استراحت پرداخته و كمتر ديدار حضوري را مي پذيرفتند ناگهان در رسانه هاي بيگانه از انواع بيماري هاي عجيب و غريبي كه ايشان به آن دچار شده اند و يا وخيم بودن حالشان سخن به ميان مي آوردند و در برخي تحليل ها حتي موضوع را به سياست پيوند زده و از ناتواني رهبري در ادامه انجام كارها صحبت مي كردند و حال آنكه پس از گذشت چند روز مشخص شد كه موضوع كاملا عادي بوده و تنها يك سرماخوردگي ساده بوده است كه رفع شده است و يا دهها نمونه ديگر كه در همه آنها موضوعي كاملا عادي به صورت موضوعي غير عادي جلوه گر شده و حتي از آن بهره برداري هاي سياسي نيز صورت گرفته است كه نشان مي دهد دشمنان اين شيوه را به عنوان رويه جاري خود اتخاذ كرده اند و سوء استفاده در موضوع تعويق در معارفه رئيس قوه قضائيه نيز دقيقا در راستاي همين رويه جاريه صورت گرفته است . چرا كه تعويق در مراسم معارفه مسئولان ، امري است كه به دلايل متعدد در كشور اتفاق مي افتد كما اينكه در همان سال ، مراسم معارفه وزير كشور نيز به تعويق افتاد كه علت آن « حجم بالاي كاري وزارت كشور» عنوان شد و يا دهها نمونه از تعويق ها در مراسم معارفه ها كه مي توان با جستجويي كوتاه در اينترنت اخبار آن را مشاهده كرد و اين مساله به ويژه در باره مراسماتي كه فاصله ميان معرفي و معارفه بسيار كوتاه در نظر گرفته شده است همچون مراسم معارفه آيت الله آملي لاريجاني به راحتي ممكن است اتفاق بيفتد چرا كه مقام معظم رهبري در تاريخ 23 تيرماه حكم رياست بر قوه قضائيه را به ايشان ابلاغ كردند و گفته شده بود كه قرار است مراسم معارفه تنها يك روز پس از ابلاغ حكم برگزار شود كه اين مراسم به تعويق افتاد و علت آن هم به گفته سخنگوي قوه قضائيه در آن مقطع « مسافرت بعضي از علما و عدم امكان حضورشان در اين مراسم » بود كه با توجه به شرايط زماني آن مقطع و فاصله زماني كوتاه روزهاي معرفي و معارفه ، دليل قابل قبولي به نظر مي رسد .
علاوه بر اين ، همانگونه كه در اين متن نيز اشاره شده است خود آيت الله آملي لاريجاني اين خبر و دليل سازي ها را شايعه خوانده و آنها را تكذيب كرده است . علاوه بر اينكه اگر اين ماجرا واقعيت داشت ، در آن صورت آيت الله آملي لاريجاني تحت هيچ شرايطي نبايد اين مسئوليت را مي پذيرفت و در آن صورت خبر ابلاغ حكم رياست از سوي مقام معظم رهبري به ايشان نيز بي معنا بود چرا كه در انتخاب يك فرد به يك سمت از سوي مقام معظم رهبري رايزني هاي فراواني صورت گرفته و صدور حكم پس از جلب موافقت وي صورت مي گيرد و در صورتي كه طبق ادعاي رسانه هاي دشمنان ، آيت الله لاريجاني به دليل نهي آيت الله وحيد خراساني از پذيرش حكم ، حاضر به تصدي اين مسئوليت نبودند اولا حكمي براي ايشان صادر نمي شد و ثانيا پس از صدور حكم نيز زير بار نمي رفت و حداقل نارضايتي خود را از تصدي اين مسئوليت اعلام مي كرد و حال آنكه سخنان گرم و آتشين ايشان در مراسم معارفه هرگز رنگ و بوي سخنان فرد ناراضي از پذيرش مسئوليت را ندارد .(رك : سايتها و روزنامه هاي آن روز از جمله روزنامه ايران > شماره 4288 27/5/88 > صفحه 1)
از طرفي با توجه به اين مطالب و نيز تكذيبيه خود آيت الله آملي لاريجاني نيازي به تكذيب مطلب توسط دفتر آيت الله وحيد نمي باشد و مطالبي كه در ادامه در باره ديدگاه معظم له نسبت به مقام معظم رهبري بيان خواهد شد نيز حاكي از حسن نظر ايشان نسبت به نظام و انقلاب و به ويژه مقام معظم رهبري و دروغ بودن كليه اين قبيل شايعات مي باشد .
2 – موضوع حضور آيت الله وحيد در بيت آيت الله منتظري پس از درگذشت ايشان نيز هيچ اشكالي ندارد كما اينكه مقام معظم رهبري نيز به مناسبت درگذشت ايشان ، پيام تسليتي صادر كرده و از ايشان به عنوان فقيهي متبحر و استادي برجسته كه در راه انقلاب مجاهدات زيادي انجام داده و سختي هاي فراواني را متحمل شده اند ياد كردند (ر.ك: خبرگزاري فارس http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=8809291463 )
3 – در مورد عدم ديدار آيت الله وحيدخراساني با مقام معظم رهبري نيز بايد بگوييم كه ايشان معمولاً در اين گونه ديدارها حضور پيدا نمي كنند و اين مساله نبايد به عنوان بي توجهي يا مخالفت ايشان با نظام تلقي گردد . چه اينكه ايشان حضور ساير مراجع در عرصه امورسياسي و پشتيابي نظام را كافي دانسته و ضرورتي براي حضور در اين عرصه احساس نمي كنند ، هر چند در مواردي كه لازم بدانند موضع گيري مي نمايند . براي آگاهي از ديدگاه ايشان نسبت به نظام اسلامي و آيت الله خامنه اي به چند نمونه اشاره مي كنيم . ايشان در ديدار جمعي از اعضاي جامعه مدرسين با ايشان حمايت از نظام را واجب دانسته و فرمودند: اگر اين نظام اسلامي نباشد، معلوم نيست چه در مي‎آيد؟ بدتر از گذشته مي‎شود. حمايت از اين نظام را لازم و واجب مي‎دانم.(پايگاه اطلاع رساني عصر ايران و تابناك 26/1/87)
علاوه بر اينكه اگر علت عدم ملاقات آيت الله وحيد خراساني به دليل مخالفت با رهبري بود در آن صورت حتي فرزندان ايشان نيز نبايد با رهبري ديدار مي كردند . اين در حالي است كه در همان زمان حضور مقام معظم رهبري در شهر مقدس قم ، فرزندان آيت الله وحيد با مقام معظم رهبري ديدار كردند . (رك : سايت خبر آنلاين ، http://www.khabaronline.ir/detail/103290/ ) بنابر اين بهره برداري دشمنان از اين موضوع صرفا سوء ا ستفاده از يك موضوع عادي مي باشد و عنوان كردن موضوع پيش شرط كه بر اساس شنيده ها بوده و صرفا در سايت هاي ضد انقلاب از آن سخن به ميان آمده است واقعيتي ندارد .
4 – موضوعاتي از قبيل نامشروع بودن نمايش حضرت ابالفضل ع يا شرايط حبس ، هم صرفا بيان ديدگاه هاي فقهي معظم له در زمينه هاي مذكور مي باشد كه هيچ ارتباطي با مسائل سياسي نداشته و اين دشمنان هستند كه از اين قبيل موضع گيري ها سوء استفاده كرده و آنها را به عنوان حمايت از خود جا مي زنند .در حالي كه اين موضوع اساسا به آنها ارتباطي ندارد . اين مساله مثل اين است كه فتنه گران از اينكه مدرسي خاص در حوزه علميه در مباحث فقهي خود به بحث شرايط خروج بر حاكم رسيده و در مورد ابعاد مختلف آن از نظر فقه اسلام بحث علمي نموده و راي به جواز خروج بر عليه حاكم ظالم دهد نتيجه بگيرند كه آن مدرس طرفدار فتنه گران بوده و فتواي خروج بر حاكم را صادر كرده است و در نتيجه با ارسال نامه اي از او تشكر كنند كه هيچ عقل و منطقي چنين مساله اي را نمي پذيرد . در مورد موضع گيري سايت الف هم بايد بگوييم اگر چه ممكن است اين كار از روي احساس مسئوليت و دغدغه مندي صورت گرفته باشد اما به نظر ما اين سايت حريم ها را شكسته و با اينكه مي توانست دغدغه هاي خود را به گونه اي محترمانه تر بيان نمايد با استفاده از تعابير درشت آنها را بيان كرده و باعث سوء استفاده دشمنان شده است و در هر صورت مسئوليت اين مطالب متوجه سايت و دست اندركاران آن مي باشد و ارتباطي به رهبري يا نظام ندارد .
اما كلام آخر اينكه آيت الله وحيد خراساني كه همچون همه فقهاي شيعه در طول تاريخ اصل ولايت فقيه را قبول دارند (هر چند در مورد محدوده آن اختلاف نظر هايي با ساير فقها دارند) نسبت به نظام و انقلاب و نيز شخص مقام معظم رهبري نيز عنايت دارند كه از برخي شواهد مي توان ديدگاههاي مثبت ايشان را نسبت به حاكميت ولي فقيه و نيز شخص ولي فقيه در حال حاضر دريافت كه به برخي از اين شواهد اشاره اي داريم :
* هنگامي كه آيت الله آملي لاريجاني براي مشورت به خدمت آيت الله وحيد خراساني رسيده بودند تا نظرات ايشان را در خصوص پست رياست قوه قضاييه جويا شوند ايشان فرمودند به هرطريق كه مي توانيد اين سيد را كمك دهيد ايشان تنها است اگر شما او را كمك نكند پس چه كسي به ايشان ياري رساند.
* روزي يكي از طلبه ها خدمت آقاي وحيد خراساني مي رود و از اوضاع و احوال كشور گلايه مي كند و ايشان خطاب به اين طلبه جوان مي گويند آيا من مي توانم كشور را اداره كنم ؟
اين طلبه جوان بعد از مدتي تفكر مي گويد؟ خير شما نمي توانيد اين كشور را اداره كنيد
آيت الله وحيد مي گويند به راستي چه كسي بهتر از مقام معظم رهبري مي تواند اين كشور را اداره كند.
* آيت‌الله محمد مهدي شب‌زنده‌دار نيز در درس خارج فقه خود كه در مسجد اعظم قم برگزار شد، با اشاره به حمايت آيت‌الله وحيد خراساني از مقام معظم رهبري گفت: آيت‌الله العظمي وحيد خراساني كه ما بيست و چند سال خدمت ايشان مشرف مي‌شديم و تلمذ كرديم، چند بار در جلسات مختلف فرمودند «كارهاي آقاي خامنه‌اي بر‌اساس موازين است».
وي ادامه داد: يعني ايشان ضوابط شرعي را مراعات مي‌كنند و اصل در اين است كه هوا و هوس ندارند و وقتي تشخيص مي‌دهند كه اين حكم، حكم خداست به آن عمل مي‌كنند و اين يك شهادت بزرگي است. (ر.ك. سايت جهان، به نقل از خبرنامه دانشجويان ايران)
حجت الاسلام خسروپناه عضو هيات علمي پژوهشگاه فرهنگ و انديشه در رابطه با نظر آيت الله وحيد خراساني در مورد نظام مي گويد: اصلا اين گونه نيست كه حضرت آيت الله وحيد خراساني مخالف نظام باشند، ايشان حفظ نظام را واجب مي دانند.آن گونه كه ما مي دانيم و 12 سال هم خدمت حضرت آيت الله وحيد خراساني بوديم، نظرات ايشان درمساله ولايت فقيه نظر مرحوم آيت الله خويي است و لذا حتي ايشان وقتي مي خواستند بحث بيع را مطرح كنند، ايشان احتراما گفتند من بحث را مطرح نكنم چون ممكن است تضعيف نظام تلقي شود و درست نيست، لذا وارد بحث ولايت فقيه نشدند.
آيت‌الله وحيد خراساني بارها بر حمايت از ولايت فقيه تاكيد كرده و حفظ نظام را از اوجب واجبات دانسته است.آيت الله كعبي يكي از فقهاي شوراي نگهبان ديداري با آيت‌الله وحيد داشته كه در اين ديدار آقاي كعبي با شرح شيطنيت‌هاي دشمنان انقلاب از آيت‌الله وحيد خواسته بود كه مواضع خود را براي دفاع از انقلاب رسانه‌اي كند و از همين رو بود كه آيت‌الله وحيد تاكيد فرمودند حفظ نظام از اوجب واجبات است. منبع: «خبرنامه دانشجويان ايران»
پرسشگر محترم اميدواريم اين مطالب راهگشاي ذهن حقيقت ياب شما بوده باشد . در پايان ضمن آرزوي موفقيت براي شما منتظر تماسهاي بعدي شما با اين مركز هستيم .

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
3 + 17 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .