در سایه بحران بدهی سقوط قریب الوقوع امپراطوری آمریكا؟

جدا از اینكه بعضی كارشناسان تمام این موضوع را یك خیمه شب بازی جدید پشت پرده نشینان ایالات متحده می دانند ولی میزان بدهی 14.3 تریلیون دلاری دولت آمریكا زمانی خود را به عنوان یك «بحران» نمایش می دهد كه توجه شود میزان كل بودجه سالانه آمریكا 4 تریلیون دلار است. تفاوت فاحش این دو رقم حاكی از ...

بدون شك مهمترین خبر روز رسانه های آمریكایی و بین المللی در خصوص مسائل داخلی ایالات متحده، مسائل مرتبط با بحران بدهی و مذاكرات رهبران دو حزب پرقدرت این كشور در خصوص چگونگی برون رفت از این بحران است.

تجربه نشان داده كه روحیه ابر قدرت پنداری غرب و آمریكا كه در واقع چیزی جز توهم خود ساخته و یا پرداخته شده توسط غولهای رسانه ای نیست، موجب شود كه این قبیل مسائل (یعنی وجود بحرانی به بزرگی این موضوع كه در ادامه شرح آن خواهد رفت) توسط جامعه نخبگانی ما و حتی عوام مورد پذیرش و باور قرار نگیرد. با این حال مسئله بحران بدهی آمریكا چه پذیرفته شود و چه نشود واقعیتی تلخ برای آنانی است كه دل به ظاهر فریبنده این كشور بسته و خوش ندارند جز تصویری كه در ذهن دارند واقعیت دیگری را مورد ملاحظه قرار دهند.

بدهی آمریكا چیز جدیدی نیست، این كشور از سال 1940 به این طرف شاهد رشد میزان بدهی های خود است. بدهی های این كشور در چند دوره شاهد رشد فزاینده بوده است كه این میزان پس از سال 2008 و ركود جهانی به صورت نجومی افزایش یافته است. اما موضوعی كه بحث بدهی را به چالش شماره یك دولت اوباما تبدیل كرده، مخالفت مجلس نمایندگان آمریكا -كه اكثریت آن را جمهوری خواهان تشكیل می دهند- با سنای آمریكا -كه اكثریت آن را دموكراتها تشكیل می دهند-، با سیاستهای اقتصادی رئیس جمهور آمریكا در سایه ی انتخابات سال آینده ی ریاست جمهوری است. كارشناسان سیاسی عقیده دارند هر دو طرف (دموكراتها و جمهوری خواهان) به خوبی می‌دانند كه موقعیت آنها در انتخابات ریاست‌جمهوری سال 2012 به این موضوع بستگی دارد.

در سایت http://usdebtclock.org میزان رسمی بدهی ملی ایالات متحده تا این لحظه حدوداً 14,294,000,000,000$ است و جالب آن كه این رقم بدون وقفه افزایش می باید. این میزان نشانگر آن است كه تا چند روز دیگر (سه شنبه همین هفته) میزان سقف بدهی ملی آمریكا از رقم مجاز 14.3 تریلیون دلار رد خواهد شد.

رصد سایتهای خبری نزدیك به دو حزب دموكرات و جمهوری خواه از این مطلب حكایت می كند كه با وجود اینكه ضرب الاجل دوم آگوست تا چند روز دیگر به پایان می رسد؛ اما هنوز توافقی بر سر چگونگی خروج از این بن بست بین دو گروه ایجاد نشده است. در صورت عدم توافق، عملا بحران بدهی آمریكا وارد فاز جدیدی خواهد شد كه كارشناسان سیاسی-اقتصادی اثرات زیانبار آن در اقتصاد آمریكا و جهان را غیرقابل پیش بینی می دانند اما همه در یك موضوع اتفاق نظر دارند و آن این كه پس از این واقعه اقتصاد آمریكا و بالتبع امپراطوری ایالات متحده به دوران فروپاشی اش نزدیك و نزدیكتر خواهد شد.

آخرین فاز چالش اوباما زمانی كلید خورد كه جان بینر، عضو ارشد جمهوری خواه كنگره و رئیس مجلس نمایندگان طی نامه ای خبر از خروج خود از مذاكرات با اوباما در خصوص یافتن راه برون رفت از این بحران داد. بعد از این كه اوباما و بینر در 24 جولای با یكدیگر ملاقات كرده و به نمایندگی از دو حزب جمهوری خواه و دموكرات تصمیم گرفته بودندد كه به طور مشترك برای حل بحران بدهی آمریكا به تصمیم واحد برسند، جان بینر دو هفته پیش گفت كه به دلیل آن كه اوباما در مذاكرات نرمشی از خود نشان نمی دهد، ادامه گفتگوها را تعطیل كرده و منتظر تصمیم گیری كنگره در خصوص چگونگی خروج از این بحران خواهند شد. این عضو تاثیرگزار جمهوری خواه همچنین در كنفرانسی مطبوعاتی ضمن رد صحبت های اوباما كه مدعی شده بود به توافقات بزرگی با یكدیگر رسیده اند، گفت كه اصلا توافقی شكل نگرفته و حتی به آن نزدیك هم نشده اند. جان بینر بزرگترین اختلاف خود با اوباما را نیز اصرار رئیس جمهور آمریكا بر افزایش مالیاتها اعلام كرده بود و اعتقاد داشت كه افزایش مالیات موقعیت های شغلی را نابود می كند.

اوباما كه مجبور است برای افزایش سقف میزان بدهی ها موافقت حزب رقیب را هم كسب كند، پیشتر با تشكیل «گروه شش» كه شش نفر از اعضای دموكرات و جمهوری خواه كنگره هستند (كنت كنراد، دیك دوربین، مارك وارنر، ساكسبی كمبلیس، تام كوبرن و مایك كراپو) درصدد بود تا در جلسات فشرده به پیشنهاد مشتركی رسیده و آن توافق را به كنگره ارائه كند كه مخالفت جان بینر و جمع دیگری از اعضای دموكرات و جمهوری خواه كنگره با این پیشنهاد عملا كور سوی امید اوباما را نیز خاموش كرد.

مثلا جیم جردن، نماینده جمهوری خواه كنگره كه رهبر گروه بزرگی از محافظه كاران مجلس نیز هست در مصاحبه ای این طرح را رد كرد و گفته كه اگر بخواهد ساده بگوید، افراد هم حزبی وی این طرح را دوست ندارند.

پیتر دیفازیو، نماینده لیبرال دموكرات اورگان هم گفته طرح «گروه 6» 4 تریلیون دلار را ظرف 10 سال حفظ می كند، ولی با این طرح سالمندان، كارگران، سربازان بازنشسته و جانبازان باید بیشتر هزینه بپزدازند ولی ثروتمندان كمتر هزینه اضافی خواهند پرداخت.

با نزدیكتر شدن به روز دوم آگوست كه به عنوان ضرب الاجل نهایی برای افزایش سقف میزان بدهی تعیین شده است، این دست صحبت ها و موضع گیری های نمایندگان كنگره حاكی از احتمال ادامه بحران بدهی آمریكا دارد. با این حال بعضی از نمایندگان طرحی را در دست بررسی دارند كه به باراك اوباما اجازه می دهد بدون تصویب كنگره میزان سقف بدهی مجاز 14.3 تریلیون دلاری را افزایش داده تا بصورت مسكن وار از این بن بست خارج شوند.

مهمترین خبر آخر هفته برای شهروندان آمریكایی قطعا تصویب پیشنهاد جان بینر، رئیس مجلس نمایندگان در این مجلس است، طرحی كه 4 تریلیون دلار را ظرف 10 سال صرفه جویی می كرد. اما چیزی كه پرده از عمق اختلافات بین احزاب آمریكا بر می دارد، رد این مصوبه در كمتر از دو ساعت در سنای آمریكاست كه اكثریت آن در دست هم حزبی های اوباماست!

ساعاتی پس از رد مصویه جمهوری خواهان در سنا، رئیس جمهور دموكرات تصمیم گرفت نطق هفتگی رادیویی خود را تماماً به موضوع بحران بدهی اختصاص دهد. وی در این نطق برای چندمین بار یادآور شد كه تنها چند روز برای خروج از بن بست فرصت دارند و از جمهوری خواهان و دموكراتها خواست كه با یكدیگر كنار بیایند. اوباما در اعترافی دیرهنگام علاوه بر اینكه موضوع افزایش سقف بدهی را یك «بحران» توصیف كرد گفت كه دوران در راس بودن فعالیتهای حزبی به سر رسیده و دموكراتها و جمهوری خواهان باید در كنار هم به فكر مردم آمریكا باشند.

جدا از اینكه بعضی كارشناسان سیاسی تمام این موضوع را یك خیمه شب بازی جدید پشت پرده نشینان ایالات متحده می دانند ولی میزان بدهی 14.3 تریلیون دلاری دولت آمریكا زمانی خود را به عنوان یك بحران نمایش می دهد كه توجه شود میزان كل بودجه سالانه آمریكا 4 تریلیون دلار است. تفاوت فاحش این دو رقم حاكی از سقوط قریب الوقوع نظام اقتصادی آمریكا نیست؟

حمید شیردستیان
مرکز اسناد انقلاب اسلامی

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
12 + 3 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .