خلافت امام رضا(ع)؟

چرا امام رضا «عليه السلام » حكومت را ازمامون قبول نكردند تا حكومت علوي تشكيل گردد ؟

در جواب اين سوال بايدعرض کنم ما ظاهر قضيه را مي بينيم ولي با مراجعه به تاريخ حقيقت را واژگون مي بينيم و به سياستهاي مکارانه مامون پي مي بريم .
در کتابهاي تاريخي مي خوانيم که مامون نخست پيشنهاد خلافت به امام کرد ولي امام شديدا از پذيرش آن خود داري کردند مدتها مامون مي کوشيد که امام رضا را قانع گرداند ولي موفق نمي شد مي گويند اين کوششها به مدت دو ماه در مرو ادامه يافت که امام همچنان از پذيرفتن پيشنهاد وي امتناع مي ورزيد . تا سر انجام امام از هر سو زير فشار قرار گرفت که آنگاه با نهايت اکراه و درحالي که از شدت درماندگي مي گريست مقام وليعهدي را پذيرفت .
بعد ازاين مقدمه به سوال شما مي پردازيم که چرا امام رضا «عليه السلام » خلافت را قبول نکردند تا حکومت علوي تشکيل گردد و حکومت عباسي پايان پذيرد؟
در پاسخ دوسوال ديگر مطرح مي‌شود : 1- آيا مامون مقام خلافت را بطور جدي به امام عرضه داشت 2- در صورت جدي نبودن اين پيشنهاد اگر امام جواب مثبت به او مي داد و خلافت را مي پذيرفت مامون چه موضعي را مي خواست اتخاذ کند.
حقيقت آنست که تمام قرائن و شواهد دلالت بر جدي نبودن اين پيشنهاد دارند زيرا مامون مردي بود بسيار شيفته و تشنه حکومت تا آنجا که دست به خون برادرش بيالود و برادرش امين را کشت حتي فرماندهان خود و ديگران را نيز به قتل مي رسانيد و باز براي رسيدن به مقام آن همه شهرها را به ويراني کشانده بود ديگر قابل تصور نبود که همين مامون بسادگي دست از خلافت بردارد و بيايد به اصرار و خواهش آن را به کسي واگذارد که نه در خويشاوندي مانند برادر{ امين }به او نزديک بود نه در جلب اطمينان به پاي وزرا و فرمانده اش مي رسيد.
آيا مي توان ازمامون پذيرفت که تمام فعاليتهايش از جمله قتل برادر همه به خاطر مصالح امت صورت مي گرفت و او مي خواست که راه خلافت را براي امام رضا «عليه السلام » باز کند؟
اگر مامون براستي مي خواست امام را بر مسند خلافت مسلمانان بنشاند پس چرا تاکيد مي کرد که براي رفتن به خراسان از راه کوفه و قم نرود ؟ او بخوبي مي دانست که در اين دوشهر مردم آمادگي داشتند که شيفته امام گردند . امام بخوبي مي دانست که قصدمامون ارزيابي نيت دروني اوست يعني مي خواست بداند آيا امام براستي شوق خلافت در سر مي پروراند که اگر اينگونه است هرچه زودتر به زندگيش خاتمه دهد آري اين سرنوشت افراد بسياري پيش از اين بود مانند محمد بن محمد بن يحيي بن زيد ، محمد بن جعفر ، طاهر بن حسين و ديگران ... اصلاً مامون مي خواست پيشنهاد خلافت را زمينه ساز براي اجبار بر پذيرش وليعهدي نمايد پس نتيجه مي گيريم که مامون هرگز در پيشنهاد مقام خلافت جدي نبود ولي در پيشنهاد مقام وليعهدي چرا
پاسخ سوال دوم :
روشن است که اگر امام رضا (ع) در آن شرايط خلافت را مي پذيرفت مامون و ديگر عباسيان ساکت نمي نشستند تا نظاره گر اوضاع باشند بلکه در برابر از دست دادن قدرت و حکومت به شديدترين عکس العمل ها دست مي يازيدند.
اينکه مامون خلافت را به امام رضا «عليه السلام » عرضه مي داشت معنايش آن نبود که خود از هر گونه امتيازي چشم پوشيده باشد و ديگر هيچگونه سهمي در حکومت نمي طلبيد بلکه برعکس براي خود مقام وزارت ياوليعهدي امام را در نظر گرفته بود مامون مي خواست امام را بر مسند يک مقام ظاهري و صوري بنشاند و خود در باطن تغزيه گردان صحنه ها باشد. در اين صورت نه تنها ذره اي از قدرتش کاسته نمي شد که موقعيتي نيرومند تر هم مي يافت . مامون در زيرکي نابغه بود و نقشه تفويض خلافت به امام به منظور رهانيدن مقام خود از هر گونه آسيب پذيري طرح شده بود او مي خواست از علويان اعتراف بگيرد که حکومتش قانوني است و بزرگترين شخصيت علويان ( امام رضا «عليه السلام » ) را در اين بازي و صحنه سازي وارد کرده بود. (1)
(1) «زندگي سياسي هشتمين امام «عليه السلام » جعفر مرتضي حسيني ،صفحه 155»
به نقل از اداره پاسخگويي آستان قدس رضوي

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
1 + 0 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .