خام فروشي ممنوع

«تحصيل ثروت از راه فروش منابع تمام شدني مثل نفت و امثال نفت، رونق نيست، پيشرفت نيست؛ اين خود گول زدن است. ما در اين دام افتاديم. بايد اقرار كنيم، قبول كنيم كه اين يك تله است، يك دام است براي ملت ما. ما دچار خام فروشي شديم. يك واقعيتي براي ما به ارث گذاشته شد، كشور هم به آن عادت داده شده است. البته در اين سال ها سعي شده كه يك مقداري اين اعتياد مضر براي كشور، كنار گذاشته شود، ليكن به طور كامل پيش نيامده. ما بايد اول اعتقاد پيدا كنيم كه بايد كشور به جايي برسد كه بتواند با اختيار، هرگاه اراده كرد، سر چاه هاي نفت خودش را ببندد؛ ما بايد به اين باور برسيم.»

جملات فوق بخشي از بيانات مقام معظم رهبري در ديدار اخير با جمعي از پژوهشگران و مسئولان شركت هاي دانش بنيان بوده است. اقتصاد مقاومتي كه اين روزها نقل محافل علمي و رسانه اي كشور شده است، از زوايا و محورهاي مختلفي قابل بررسي كارشناسي است و يكي از مهم ترين محورهاي اقتصاد مقاومتي كه از آن به اصل استراتژيك نيز ياد مي شود، كاهش وابستگي كشور به درآمدهاي نفتي است.

اقتصاد كشور اين روزها در معرض شديدترين تحريم ها و تهديدهاي خارجي است كه در رأس آن تحريم خريد نفت قرار دارد و دشمنان اين نظام درصدد هستند تا با متوقف كردن خريد نفت ايران به اقتصاد كشور ضربه بزنند. بنابراين كاهش وابستگي كشور به درآمدهاي نفتي راهبرد مهمي جهت مقابله با اين تحريم ها به شمار مي رود. ولي نكته قابل توجه و مهم تر اينكه كاهش وابستگي به درآمدهاي نفتي هر چند در كوتاه مدت، ابزاري براي مقابله با تحريم هاي نفتي به حساب مي آيد ولي در بلندمدت مقدمه اي است براي يك اقدام اساسي در اقتصاد و آن توقف خام فروشي نفت است.

هر چند عدم وابستگي به درآمد نفتي اين اراده را در مسئولان نظام ايجاد مي كند كه هر وقت بخواهند سر چاه هاي نفت كشور را ببندند، ولي دستاورد بزرگ تري كه از كاهش وابستگي به درآمد نفتي حاصل مي شود، ماندگاري ثروت عظيم ملي براي نسل هاي آينده كشور و ايجاد ارزش افزوده بيشتر با تبديل نفت خام به فرآورده هاي با ارزش به جاي خام فروشي است.

يكي از راهكارهاي جلوگيري از خام فروشي نفت مي تواند فروش داخلي اين محصولات و تبديل به ساير محصولات قابل فروش به خارج از كشور باشد. براي فاصله گرفتن از خام فروشي بايد در مسير توسعه صنعتي گام برداريم و در صنعت نفت چاره ما اين است كه صنعت پتروشيمي و صنايع وابسته به آن و نيز صنعت پالايشي كشور را جدي بگيريم.

با تبديل نفت خام در پالايشگاه داخلي و به دست بخش خصوصي مي توان به چندين هدف عمده دست پيدا كرد؛ اولين امري كه مي توان به آن اشاره كرد خصوصي سازي صنايع بزرگ است كه با اين كار تا حدود زيادي دولت مي تواند بنگاه داري را رها كرده و به سمت سياست گذاري در اقتصاد براي پيشرفت كشور برود. فايده ديگر اين رويكرد، ايجاد اشتغال مولد در كشور است كه از اين طريق هزاران جوان كه در رشته هاي مرتبط تحصيل كرده و در اين زمينه داراي مهارت هستند، شاغل خواهند شد.

همچنين بر اساس آنچه در قوانين بالادستي كشور از جمله سياست هاي كلي برنامه پنجم توسعه تأكيد شده است، در طول زمان اجراي برنامه، دولت بايد بودجه خود را از نفت جدا و كشور را بدون درآمدهاي نفتي اداره كند، چرا كه بيماري اقتصاد ايران در همين وابستگي به نفت ريشه دارد و از سال 1352 اقتصاد ايران مبتلا به اين بيماري شده كه همانا بيماري هلندي است.
پایگاه بصیرت/91/05/18

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
3 + 6 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .