حزب الله و شكست هیمنه رژیم صهیونیستی

معرفی كتاب جنگ غافلگیری ها و تدبیرها (روایتی از جنگ 33 روزه در لبنان)
برای اولین بار در طول تاریخ اسرائیل، موشك های حزب الله در اعماق خاك این رژیم كه چهارمین ارتش مدرن و مجهز دنیا را در اختیار دارد، فرو آمد و میلیاردها دلار بر اقتصاد اسرائیل خسارت وارد كرد. این رژیم تا روزهای پایانی جنگ هم با وجود حملات شدید به مواضع حزب الله، نتوانست جلوی موشك باران مناطق خود را بگیرد و حتی در آخرین روز جنگ، دویست موشك به مناطق مختلف اسرائیل اصابت كرد.

شناسه كتاب

كتاب جنگ غافلگیری ها و تدبیرها (روایتی از جنگ33 روزه در لبنان)، تالیف سمیرا الخادم است كه توسط سركار خانم مریم السادات امیرشاكری ترجمه و چاپ اول آن در پاییز سال1390 از طریق انتشارات مركز اسناد انقلاب اسلامی به بازار ارائه شد. ضمناً یادآوری می شود كه كتاب مذكور با 252 صفحه و به تعداد 2000 مجلد تهیه شده است. كتاب مذكور در قالب سه فصل تدوین شده و تقریبا می توان گفت كه در این كتاب، جنگ33 روزه بصورت روزشمار مطرح شده و در فصل سوم هزینه ها و تلفات جنگ برآورد شده و در نهایت كتاب با نتیجه گیری و ضمائم و نمایه پایان می پذیرد.

با توجه به ابهت و قدرت نظامی كه دنیای استكبار برای اسرائیل غاصب، خصوصاً بین كشورهای عربی جا انداخته بود و البته عملاً هم چندین بار در منطقه عرض اندام كرده بود، فكر كردن به اینكه كشوری بتواند روزی در مقابل این غده سرطانی از بعد نظامی ایستادگی و مقاومت كند بسیار سخت بنظر می رسید.

برای اولین بار در طول تاریخ اسرائیل، موشك های حزب الله در اعماق خاك این رژیم كه چهارمین ارتش مدرن و مجهز دنیا را در اختیار دارد، فرو آمد و میلیاردها دلار بر اقتصاد اسرائیل خسارت وارد كرد. این رژیم تا روزهای پایانی جنگ هم با وجود حملات شدید به مواضع حزب الله، نتوانست جلوی موشك باران مناطق خود را بگیرد و حتی در آخرین روز جنگ، دویست موشك به مناطق مختلف اسرائیل اصابت كرد. این زمانی است كه فرماندهی ارشد اسرائیل، ژنرال دان هالوتض رئیس ستاد ارتش، ادعا نمود كه دولت اسرائیل در طول ده روز با بمباران پایگاههای موشكی كایتوشای حزب الله ، سرفرماندهی های آن در حومه جنوب لبنان و بیروت، همچنین زیر ساخت های دولت لبنان موجب شكست حزب الله و تضعیف دولت لبنان خواهد شد؛ به نحوی كه آنها سرانجام پرچم های سفید را به نشانه تسلیم بالا خواهند برد.

فصل اول

در فصل اول كتاب بیشتر در مورد عامل و علت شروع جنگ 33روزه سئوالاتی مطرح شده است؛ از جمله آیا ربودن دو سرباز اسرائیلی توسط رزمندگان حزب الله در12 جولای 2006 باعث جنگ شد؟ یا خواست آمریكا مبنی بر اجرای قطعنامه 1559 در راستای خلع سلاح و كلیه شبه نظامیان لبنان از جمله حزب الله باعث جنگ شد؟ ژنرال های اسرائیلی تصمیم گرفتند كه با پرتاب موشك به تمامی لبنان و تخریب قصر حزب الله و با نابود ساختن زیر ساخت ها و با بمباران هوایی... حزب الله و دولت لبنان را به قبول آتش بس وادارند. از سوی دیگر، دبیر كل حزب الله، سید حسن نصرالله، در یك كنفرانس خبری در همان روز، در مسجد الامامین الحسینن واقع در هاریك هدریك، بیان داشت كه هدف این عملیات موفقیت آمیز، مبادله دو سرباز اسرائیلی با زندانیان لبنانی در زندان های اسرائیلی است. وی افزود:«هیچ راهی برای بازگرداندن سربازان اسرائیلی وجود ندارد، مگر از طریق مبادله و مذاكرات مستقیم». و هچنین گفت: آماده انجام مذاكرات مسالمت آمیز مستقیم است، اما چنانچه آنها بر رویه خود پایداری كنند، می بایست انتظار یك حمله غافلگیرانه را داشته باشند».

نویسنده معتقد است كه در ابتدای جنگ، حزب الله از موشك های دوربرد استفاده نكرد، اما هنگامی كه رهبری حزب الله، وسعت و عمق جنگ به وقوع پیوسته را درك كرد، پیامی مبنی بر استفاده از موشك های دوربرد مانند رعد (102)، فجر (5-3) و موشك c802 ارسال كرد. موشك های زمین به زمین توان هدف قرار دادن حیفا را داشتند. ولی موشك های زلزال كه توان دست یابی به تل آویو و ماوراء آن را دارند، مورد استفاده قرار نگرفتند. نویسنده تاكید می كند كه شاید به این دلیل بود كه ایران مورد هدف واقع نشد.

در ادامه نویسنده بیان می كند كه دبیر كل سازمان ملل آقای كوفی عنان، آمریكا و اتحادیه اروپا خواستار آزادی سربازان اسرائیلی و توقف عملیات شدند و كشورهای اردن، مصر و عربستان سعودی، عملیات حزب الله را غیر حساب شده خواندند و با كمال تاسف همین موضع گیریها، باعث ادامه حملات اسرائیل علیه حزب الله و مواضع آن در لبنان با شدت بیشتری گردید و آنها امیدوار شدند كه مثل سال 1967 كه در جنگ 6 روزه به هدف خود رسیده بودند؛ این بار هم طی 10روز بتوانند پیروز جنگ باشند.

روزشمار جنگ

روز اول

12 جولای 2006 تا بعدازظهر 12 جولای، دولت لبنان خواستار مذاكره آتش بس با یونیسف بود، ولی ارتش اسرائیل سریعاً اعلام نمود كه هرگونه آتش بس تنها بعد از آزادی دو سرباز اسرائیلی تحقق خواهد یافت.

روز دوم

13جولای 2006، ارتش اسرائیل با تمام توان زمینی و هوایی درصد فلج نمودن حزب الله و دولت لبنان را برنامه ریزی كرده بود. از طرفی در سطح جهان عرب، عربستان سعودی مقاومت لبنان را مسئول كامل اقدامات و رویدادها اعلام كرد و خواستار پایان بحرانی شد كه ایجاد كرده بود. غرب نیز عملیات نظامی اسرائیل را دفاع از خود و یك اقدام قانونی جهت آزادسازی دو سرباز در بند خویش دانست.

روز سوم

14 جولای 2006، ناوگان محافظ اسرائیل، منزل سر فرماندهی اصلی حزب الله، سید حسن نصرالله را به توپ بست كه با تصمیم گیری دولت اسرائیل صورت پذیرفت. در پاسخ به بمباران حومه های خبری بیروت،حیفا بمباران شد و از طرفی پس از گذشت كمتر از یك ساعت بمباران منزل نصرالله و فرماندهان ارشد حزب الله، سید نصرالله با حضور در كانال تلوزیون المنار خبر مجروح یا كشته شدن خود را تكذیب كرد.

روز چهارم

ادامه بمباران جنوب و دیگر شهرهای لبنان در زمین و هوا و دریا توسط ارتش اسرائیل

روز پنجم

ارتش اسرائیل از فرماندهان یونیفل درخواست ایجاد یك منطقه ویژه امنیتی در طول خط آبی می كند.در مقابل، مقاومت با حمله به ایستگاه حیفا و با كشتن 8 نفر و زخمی شدن تعداد زیادی پاسخ اسرائیلی را می دهد. هشت كشور مهم طی بیانه ای از شورای امنیت در خواست اعزام كمیته ای را به منظور نظارت و امنیت به جنوب لبنان می نماید.

روز ششم

مقاومت، موشكهای رعد3 و رعد4 را برای حمله به حیفا و سرفرماندهی ارتش اسرائیل و سر فرماندهی نیروی هوایی اسرائیل در مرعون به كار برد.

روز هفتم

انهدام دسته جمعی كامیونهای كمكهای انسان دوستانه به لبنان توسط هواپیماهای اسرائیلی، صدور بیانه جنبلاط در مخالفت با فرماندهی سید نصرالله

روز هشتم

كشته شدن هفتاد نفر از مقاومت، شلیك حدود 384 راكت توسط حزب الله

روز نهم

بسیاری از سفرا از اتباع خود خواستند كه لبنان را ترك نمایند.

روز دهم

در عرصه ی سیاسی تلاش ها برای دست یابی به موافقت نامه صلح موفقیت آمیز نبود؛ چون وزیر امور خارجه آمریكا حملات اسرائیل به لبنان را به منزله یك تولد جدید برای خاورمیانه دانست.

روز یازدهم

اسرائیل جهت قطع ارتباط مخابراتی لبنان با دنیا، با جدیت تلاش نمود.

روز سیزدهم

وزیر خارجه وقت آمریكا از اسرائیل می خواهد كه برای یك هفته از حملات زمینی دست بردارد و در همان روز دبیر كل سازمان ملل در نطقی اعلام میكند كه خلع سلاح حزب الله با زور محقق نخواهد شد.

روز پانزدهم

حملات كماكان ادامه دارد و در سطح بین الملل كنفرانس رم با عنایت به موضوع لبنان و با حضور 14 وزیر خارجه از كشور های مختلف و سینییوره نخست وزیر لبنان به منظور راه یافتن برای آتش بس تشكیل می شود.

روز هفدهم

حزب الله تصمیم گرفت برای نخستین بار موشك خیبر1 را به كار گیرد. این موشك در 47 كیلومتری مرزهای جنوب لبنان استقرار داشت.در همین روز فرمانده یونیفل در مصاحبه گفت: حزب الله شكست نظامی نخواهد خورد و تنها راه حل سیاسی می تواند مطرح باشد.

روز نوزدهم

نیروی هوایی اسرائیل یك ساختمان 3 طبقه را مورد هدف قرار داد و بسیاری از ساكنان آن را كه اكثرا كودك و غیر نظامی بودند، كشته و تعدادی هم مجروح شدند. همزمان مقاومت موشك های خود را به سمت شهرهای اسرائیل فعال نمود.

روز بیست و یكم

انجام عملیاتی برای ربودن سید حسن نصرالله ناكام می ماند.

روز بیست و سوم

بیشترین مبادله آتش از آغاز درگیری در این روز بوده، دبیر كل حزب الله موضع گیری جدیدی را اعلام كرد:« هدف گیری تل آویو در صورت هدف گیری لبنان».

روز بیست و پنجم

در سطح بین الملل، واشنگتن و پاریس بر سر تدوین پیشنویس موافقت نامه ای مبنی بر توقف همه جانبه حملات حزب الله و نیز عملیات های متجاوزانه نظامی اسرائیل به توافق رسیدند.

روز بیست و نهم

آنچه اسرائیل از آغاز جنگ از دست داده عبارتند از: 60 تانك و خودرو ی زرهی، دهها بلدوزر،بیش از 60 سرباز كشته و بیش از 370 نفر مجروح و حدود 36 نفر شهرك نشین از بین رفته، تعدادكشته شدگان غیر نظامی لبنانی 1200 نفر و زخمی ها بالغ بر3500 نفر، كشته های حزب الله نامعلوم و حدود 250 نفر تخمین زده
می شود.

روز سی و سوم

در مجموع مقاومت دسته كم 250 موشك به كریات شیمونا و كفرگیلعاد، كفراولا، میسگاو و حیفا شلیك كرد. در همان روز شورا ی وزرای اسرائیل موافقت كرد كه قطعنامه1501 شورای امنیت را مبنی بر پایان مخاصمات در روز دوشنبه14/8/2006 در ساعت 8 صبح به وقت محلی بپذیرد. علاوه بر این، نخست وزیر اسرائیل، ایهود اولمرت بیان داشت كه قطعنامه مناسب است و امكان عملی شدن قطعنامه 1559 را فراهم می كند.

فصل دوم

نویسنده در این فصل به واكاوی عواملی كه منجر به وقوع حمله به هانیت 94 فوق مدرن ( ناوچه فوق مدرن دریائی است كه 6/85 متر طول و 1227 تن وزن دارد و حداكثر سرعت آن 33 كیلومتر،حداكثر برد آن 4000 مایل، مخازن آن برای 24 روز سوخت دارد.شامل 25 افسر و 36 داوطلب و ده جنگنده نظامی است.) می پردازد. به نظر نویسنده، اسرائیل از وجود موشكهای ضد كشتی حزب الله مطمئن نبود، لذا در وضعیت دریائی مناسبی برخوردار نشده بود؛ به عبارت دیگر اصلا فكر اینكه در این ناحیه مورد حمله موشك قرار گیرد، را هم نمی كرد و با غرور و تكبر عمل می كرد. بطوری كه در كتاب بیان شده است، نیروهای مستقر در هانیت جلیقه های نجات و كلاهخودهای خود را نپوشیده بودند و بنظر می رسید متحیر و سرگردان بودند. رفتار آنها به هیچ وجه بیانگر استاندارد های نبرد دریائی نبود. همه این عوامل باعث شد ناوچه، محاصره و به پشت آسیب ببیند. سید حسن نصرالله در شبكه المنار گفت كه شهروندان بیروت ببینند ناوچه جنگی دریائی اسرائیل چگونه می سوزد.

فصل سوم

نویسنده در این فصل هزینه ها و تلفات طرفین جنگ را بررسی می كند. اسراییل بیش از هفت هزار حمله هوائی با بیش از 2500 عملیات دریائی در سواحل لبنان انجام داد. جنوب لبنان هنوز تحت تاثیر آثار مخرب بمب های خوشه ای است. لبنان دست كم 1193شهروند خود را از دست داد و 4060 نفر مجروح شدند.

تعداد كشته شدگان حزب الله حدود 250 رزمنده اعلام شد.ولی تعداد دقیق مجروحان مشخص نیست. بیش از 85 پل و سی هزار خانه به طوری كامل خراب یا به شدت تخریب شده بود. تعداد كشته شدگان در ارتش لبنان 47 نفر و شمار زخمی ها حدود 450 نفر بود.

خسارات وارد از جانب حزب الله به اسرائیل هرگز قابل قیاس با خسارات وارد بر لبنان نیست. 120 نظامی اسرائیلی كشته و بیش از 700 نفر زخمی شدند. 43 شهروند كشته و 4262 شهروند زخمی و 33 نفر مفقود گردیده اند.

نتیجه گیری:

این جنگ فراتر از بهانه برای آزادسازی دو سرباز ربوده شده بود و براساس طرحی بلند مدت، جهت افزایش فشار بر حزب الله، سوریه و ایران صورت گرفت؛ كه عملا با مقاومت حزب الله نمی توان گفت هیچ كدام باب میل اسرائیل نتیجه نداد.

برشهایی از كتاب

در صفحه 26 كتاب می خوانیم:

« حمایت آمریكا و انفعال برخی از كشورهای عرب مانند عربستان سعودی، مصر و اردن درمورد حمله علیه حزب الله كه عنصر مهم شیعه و تحت حمایت ایران و سوریه و حماس در غزه است، انكارناپذیر می باشد.»

در صفحه 62 آمده است:

اهداف دقیق و از پیش تعیین شده در لبنان توسط نیروی نظامی اسرائیل، در حالی مورد تهاجم قرار می گرفت كه فشار مرتب و برنامه ریزی شده ای برای تضعیف حزب الله و تخریب همه زیر ساخت های اساسی لبنان به خصوص در جنوب ادامه داشت.»

در صفحه 183- 184آمده است:

مهم ترین تاثیر جنگ بر ساختار ارتش اسرائیل بود و قدرت بازدارندگی آن نیز ضعیف نمود و تصویری كه از ارتش اسرائیل به عنوان یك ارتش كارآمددر منطقه بود، از بین برد.جنگ جولای 2006 این ضعف را آشكار ساخت، زیرا اساسا افسران و سربازان و نیروهای ذخیره آمادگی برای این جنگ نا متقارن با تاكتیك ها و تسلیحات جدید كه كاملا با آنچه در كرانه باختری و غزه با آن مواجه شده بودند، نداشتند. اسرائیل قادر نبود جلوی موشك پرانی حزب الله را بگیرد.»

برای خرید كتاب اینجا كلیك نمایید.

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
1 + 2 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .