جعبه سیاه مبارک؛ از ظهور تا سقوط

عمر سلیمان که بود؟ او چگونه مناصب قدرت در مصر را درنوردید؟ مهمترین دوست آمریکا و اسراییل در مصر چه کسی بود؟ نقش سلیمان در شکنجه بسیاری از افراد چه بود؟ علت مرگ ناگهانی او چه بود؟ برای رازگشایی از این سوالات با گزارش های ویژه مشرق همراه شوید...........
عمر سلیمان دردوم ژوئیه ۱۹۳۹ در استان «فتا» واقع در مصر به دنیا آمد. او درسال ۱۹۵۴ به نیروهای مسلح این کشور پیوست و وارد دانشگاه جنگ شد. سپس آموزش پیشرفته علوم نظامی را دردانشکده علوم نظامی «فرونزی» شوروی سابق گذارند. در همین حال فوق لیسانس خود را در رشته علوم سیاسی از دانشگاه قاهره گرفت. عمر سلیمان درجنگ یمن در دو‌ره ریاست جمهوری «جمال عبدالناصر» شرکت داشت و در جنگ‌های ۱۹۶۷ و۱۹۷۳ علیه رژیم صهیونیستی جنگید و مدال و نشان‌های زیادی کسب کرد.

مناصب نظامی

عمرسلیمان در انجام کار‌هایش پیشرفت کرد تا به سمت ریاست «برنامه‌ ریزی عمومی» در ستاد عملیاتی نیروهای مسلح مصر دست یافت. پس از آن به ریاست بخش «ضد جاسوسی» ارتش منصوب شد. دراینجا باید گفت که سرویس‌های اطلاعاتی و امنیتی مصر با «سی. آی.‌ای» و «اف. بی. آی» وهمچنین وزارت خارجه آمریکا همکاری تنگاتنگی دارند. این همکاری بویژه در سرکوبی اسلامگرایان سبب شد تا عمرسلیمان در دهه ۸۰ قرن گذشته راهی آمریکا شود و درمرکز «جان اف. کندی» در ایالت کارولینای شمالی آموزش‌های ویژه نظامی را طی کند.

وی با کسب درجه سرلشکری در۴ مارس ۱۹۹۳ ازسوی حسنی مبارک به عنوان رئیس «سرویس اطلاعات و امنیت» مصر انتخاب شد. درمجموع می‌توان گفت جایگاه عمر سلیمان در رژیم حسنی مبارک از فرماندهان ارتش بسیار بالا‌تر بود.

جایگاه عمر سلیمان در رژیم حسنی مبارک از فرماندهان ارتش بسیار بالا‌تر بود.

محرم اسرار مبارک

عمرسلیمان دوست صمیمی حسنی مبارک بود. این دوستی زمانی بیشتر شد که وی موفق شد جان حسنی مبارک را در پایتخت اتیوپی نجات دهد. گروهی می‌خواستند در سال ۱۹۹۵ با منفجر کردن خودروی حامل حسنی مبارک وی را به قتل برساندند اما قبل از حرکت خودروی حامل رئیس جمهور سابق مصر، عمرسلیمان پیشنهاد داد، حسنی مبارک با خودروی دیگری به فرودگاه آدیس بابا حرکت کند. پذیرش همین پیشنهاد سبب شد تا حسنی مبارک جان سالم بدربرد. این ترورنافرجام رشته دوستی عمرسلیمان با حسنی مبارک را مستحکم‌ترکرد. بطوری که سلیمان هر روز به دیدار مبارک می‌رفت و گزارشی از جدید‌ترین تحولات مصر و منطقه و جهان به وی ارائه می‌داد. این رشته دوستی آنقدر قوی شد که عمرسلیمان به عنوان محرم اسرار مبارک شناخته شد.

جعبه سیاه حکومت مبارک

نماینده ویژه مبارک

رئیس جمهور سابق مصر از عمر سلیمان خواست تا در نشست‌های هیات دولت شرکت کند. این حضورسبب شد که از وی به عنوان وزیر بدون وزارتخانه یاد شود. حسنی مبارک رئیس سرویس اطلاعات و امنیت مصر را به عنوان نماینده ویژه خود به سایر کشور‌ها اعزام می‌کرد بطوریکه نقش دیپلماتیک وی از «ابوالغیط» وزیر خارجه رژیم سابق قاهره بیشتر بود و این موضوع نشانگر اعتماد دیکتاتور مصر به عمر سلیمان بود.

بهترین دوست اسراییل در مصر

وقتی که عمرسلیمان ریاست سرویس اطلاعات و امنیت مصر را به عهده گرفت، به دستور حسنی مبارک مسئول پرونده فلسطین شد. بدنبال این ماموریت سلیمان رایزنی‌هایی با سران تشکیلات خود گردان فلسطین و مقامات تل‌آویو برای از سرگیری مذاکرات سازش انجام داد که در چند نوبت به انجام گفت‌وگو‌های بدون حاصل میان دو طرف انجامید. یکی دیگر از اقداماتی که عمرسلیمان درباره فلسطین انجام داد، امضای قراردادی مبنی بر پایان دادن به حملات موشکی ازغزه به سرزمین فلسطین اشغالی بود. این قرارداد از سوی عمرسلیمان به نمایندگی از تل‌آویو و گروه‌های مقاومت در نوار غزه امضا شد. پس از امضای این قرارداد یکی از مقامات بلندپایه تل‌آویو گفت «عملکرد عمرسلیمان در این زمینه همچون یک رئیس جمهور بود.» از دیگر اقدامات رئیس سرویس اطلاعات و امنیت مصر می‌توان به قرارداد آزادی اسیران فلسطینی با «گیلعاد شالیت» خلبان رژیم صهیونیستی اشاره کرد.

عمر سلیمان بهترین خادم رژیم صهیونیستی در مصر بود.

رئیس سرویس اطلاعات و امنیت مصرارتباط نزدیکی با رژیم صهیونیستی داشت. براساس اسنادی که سایت ویکی‌لیکس منتشرکرده وی از طریق یک خط تلفن محرمانه هر روز با تل آویو در تماس بود و اسرائیلی‌ها او را برای جانشینی حسنی مبارک انتخاب کرده بودند. این موضوع دربین مقامات آمریکایی ودر سال ۲۰۰۸ یعنی ۳ سال قبل از شعله‌ور شدن انقلاب مردم مصر مطرح شده‌است.

در همین زمینه، روزنامه صهیونیستی "یدیعوت آحارونوت" نوشت که "بنیامین بن الیعازر" سلیمان را مورد تعریف و تمجید قرار داده و گفت که وی در تضعیف و مهار جنبش حماس بهترین خدمات را به اسرائیل ارائه کرد. وی افزود: معاون سابق "حسنی مبارک" و رئیس سابق سازمان اطلاعات مصر یک فرد ملی‌گرا و از بارزترین شخصیت‌هایی بود که حماس را تضعیف و مهار کرد

بن الیعازر:

عمر سلیمان در تضعیف و مهار جنبش حماس بهترین خدمات را به اسرائیل ارائه کرد.

صدور گاز به اسرائیل

اسناد محرمانه‌ای که در ارتباط با صدور گاز مصر به رژیم صهیونیستی منتشر شده نشان دهنده نقش عمرسلیمان در این زمینه است. روزنامه «المصرالیوم» اسناد، نامه نگاری‌هاو مکاتبات دولتمردان رژیم حسنی مبارک با وزارت نفت و همچنین تل‌آویو منتشر کرد که براساس آن‌ها عمر سلیمان نقش محوری در امضای قرارداد صدور گاز مصر به اسرائیل ایفا کرده است.

در 26 ژوئن 2011 روزنامه "المصری الیوم"، چاپ قاهره مدارک و اسنادی را منتشر کرد که در آن به گفته این روزنامه نقش اساسی و محوری عمر سلیمان در انعقاد قرارداد صدور گاز مصر به رژیم صهیونیستی به اثبات می‌رسد و بنابر آنچه این اسناد آن را برملا کردند، نامه‌نگاری‌هایی میان عمر سلیمان و "سامح فهمی"، وزیر وقت نفت مصر در 19 ژانویه سال 2000 صورت گرفته بود و در یکی از آن نامه‌ها که مهر بسیار محرمانه و امضای شخص عمر سلیمان را به همراه داشت وی از وزیر نفت خواستار صدور گاز به رژیم صهیونیستی و ترکیه شده بود و برای این منظور چهار مرحله را در نظر گرفته بود.

در 26 ژانویه 2004 سلیمان نامه بسیار محرمانه دیگری برای وزیر نفت مصر می‌فرستد و در آن آشکار می‌کند که وی از جمله طرف‌هایی است که زمان امضای قرار داد صدور گاز به رژیم صهیونیستی را مشخص خواهد کرد و جالب آنکه در این نامه به وزیر نفت مصر یادآور می‌شود که قرارداد فروش گاز مصر به اسرائیل در خفا و پنهانی صورت می‌گیرد و تاکید می‌کند که براساس توافقات به عمل آمده با طرف اسرائیلی امضای نهایی قرارداد به نیمه دوم فوریه 2004 موکول شده است.

پس از سقوط مبارک، خط لوله گاز مصر به رژیم صهیونیستی بارها توسط گروه های مخالف منفجر شده است.

در 20 آوریل 2005 عمر سلیمان نامه‌ای که بر روی آن مهر بسیار محرمانه خورده بود، برای وزیر نفت مصر ارسال و در آن توضیح می‌دهد که توافق‌های لازم برای صدور گاز از مصر به اسرائیل صورت گرفته و از آنجا که "بنیامین الیزر"، وزیر ساختارهای زیربنایی اسرائیل تمایل دارد، میان شرکت تولید برق اسرائیل و شرکت صادرات گاز EMG مصر قراردادی منعقد کند، خواهشمند است، در این‌باره اقدام کنید و 18 روز پس از آن نمایندگان شرکت تولید برق اسرائیل و شرکت مصری EMG نزد وزیر نفت مصر مراجعه می‌کنند تا زمینه امضای قرارداد مورد توافق میان خود را فراهم کنند. در این زمان نیز سلیمان با ارسال نامه‌ای برای سامح فهمی، وزیر نفت مصر از وی می‌خواهد همکاری‌های لازم در این‌باره را انجام دهد و در این خصوص به شرکت EMG که از آن "حسین سالم"، سرمایه‌دار معروف و بزرگ مصری و از افراد نزدیک به مبارک قطعه زمین بزرگی در استان سینا شمالی اختصاص می‌دهد تا در 12 اکتبر 2005 با ارسال نامه‌ای بسیار محرمانه برای وزیر نفت اختصاص این قطعه زمین به شرکت EMG را به وی اطلاع دهد و از سامح فهمی نیز بخواهد وزارت‌خانه متبوعش قطعه زمینی به مساحت 200 هزار متر مربع به شرکت صادرات گاز دریای مدیترانه در همان استان سینا شمالی و با همان شرایط و قیمت توافق شده میان وزارت نفت و استانداری سینا شمالی اختصاص دهد.

همان‌گونه که عمر سلیمان از ابتدا ناظر بر امضای قرارداد و فراهم کننده زمینه‌های انعقاد آن بود، مسئولیت از پیش‌رو برداشتن موانع در این راه را نیز برعهده گرفت و در نامه‌ای که برای سامح فهمی می‌نویسد، از وی می‌خواهد تا شرکت نفت تمام تعهدات مالی خود به شرکت EMG را پرداخت نماید تا این شرکت راضی به امضای قرارداد صدور گاز با اسرائیل شود، به ویژه آنکه طرف اسرائیلی از بروز موانع در راه امضای این قرارداد بسیار خشمگین است و من به رئیس دفتر نخست‌وزیری اسرائیل وعده داده‌ام که موانع موجود در این راه را از پیش‌رو بردارم.

البته افرادی رئیس سرویس اطلاعات وامنیت مصر را در این زمینه یاری کرده‌اند که از جمله آنان می‌توان به «عاطف عبید» نخست وزیر سابق، «خارج سلیمان» مدیر اطلاعات عمومی و مسئول صدور گاز و «حسین سالم» رئیس شرکت گاز شرق المتوسط مصر اشاره کرد.

شریک مطمئن آمریکا

جنگ با تروریسم نقش رئیس اطلاعات وامنیت مصر در گسترش مناسبات این کشور با آمریکا را بهتر روش می‌سازد. این درحالی است که مردم مصر بیش از ۷ سال بود که با برپایی تظاهرات خواستار سرنگونی رژیم مبارک بودند. عمرسلیمان مورد حمایت آمریکا بود بویژه اینکه توانسته بود مذاکرات صلح تشکیلات خودگردان فلسطین با اسرائیل را از سربگیرد و گروه‌های فلسطینی را سر یک میز بنشاند.

همکاری با سیا

روزنامه ایتالیایی «کوریره دلاسرا» در فوریه ۲۰۱۱ پرده ازهمکاری رئیس سرویس اطلاعات وامنیت مصر با «سی. آی.‌ای» برداشت. این روزنامه به نقل از منابع رسانه‌ای آمریکا نوشت: عمر سلیمان برنامه «سیا» را در مصر مدیریت می‌کرد. این برنامه براساس توافقنامه EXTRAORD ENARY RENDITION بود که آمریکا در سال ۱۹۹۵ با قاهره منعقد کرده بود.

عمر سلیمان، رابرت گیتس و کاندولیزا رایس

براساس این توافقنامه افرادی که به اتهام فعالیت‌های تروریستی دستگیر شده به کشورهایی منتقل می‌شدند که در آنجا زندان‌های سری وجود داشت تا از آنها اطلاعات مورد نیاز درباره جنگ افغانستان و خلیج فارس را بدست آورند. دراین کشور‌ها قانون حقوق زندانیان به اجرا گذاشته نمی‌شود. بنابه گفته منابع رسانه‌ای آمریکا ۷۰ نفر به اتهام فعالیت‌های تروریستی در سراسر جهان دستگیرکرد و به زندان‌های سری آمریکا در کشورهای مختلف منتقل ساخت. استیفن‌گری روزنامه نگار انگلیسی می‌گوید: در ۲۱ ژوئن ۱۹۹۵ بیل کلینتون رئیس جمهور وقت آمریکا از مستشار امنیت ملی این کشور می‌خواهد تا فهرستی ازاسامی افرادی که در مبارزه با تروریست با کاخ سفید همکاری دارند برایش تهیه کند؛ وی در صدر این فهرست نام عمر سلیمان را نوشت.

مامور سیا درمصر

«جان مایر» نویسنده کتاب «آن سوی تاریکی» می‌نویسد: عمر سلیمان مامور «سی. آی.‌ای» در مصر برای اجرای توافقنامه مزبور بود. وی پس ازاینکه به سمت ریاست سرویس اطلاعات و امنیت مصر منصوب شد، مستقیما براجرای برنامه سیا درباره متهمان به فعالیت‌های تروریستی نظارت داشت. براساس این توافقنامه متهمان به اقدامات تروریستی به مصر انتقال یافته و در آنجا مورد بازجویی قرار می‌گرفتند.

همکاری سلیمان با سازمان سیا بسیار عالی بود

استیفن‌گری نویسنده کتاب «هواپیمای اشباح» نیز در کتاب خود نوشت: سازمان‌های دفاع از حقوق بشر‌اعلام کردند در مصر و سایر کشورهایی که آن‌ها زندان‌های سری وجود دارد با متهمان به فعالیت‌های تروریستی بد رفتاری شده و آنان مورد شکنجه قرار گرفته‌اند. این سازمان‌ها آمریکا را متهم کردند که تعهدات خود را درخصوص حقوق زندانیان رعایت نکرده و متهمان را به سرویس‌های امنیتی تحویل داده‌اند که در جهان به شکنجه کردن وعدم رعایت حقوق بشر معروف هستند.

شکنجه زندانیان

وقتی فردی به نام «شیخ اللیبی» به اتهام فعالیت‌های تروریستی درافغانستان دستگیر شد آمریکایی‌ها او را به مصر فرستادند تا عمر سلیمان از او اعتراف بگیرد.

یک سناتور آمریکایی در شهادتی که در سال ۲۰۰۶ به نفع شیخ ‌اللیبی داد، گفت: شاهد بودم که شکنجه‌گران مصری متهم را در قفسی کرده و یک ساعت او را مورد ضرب و شتم قراردادند تا اعتراف کند که با صدام و شبکه القاعده در ارتباط است و در ‌‌نهایت اللیبی اعتراف کرد که صدام آماده بوده تا شبکه القاعده را به سلاح‌های شیمیایی و بیولوژی مسلح کند. هرچند اللیبی بعد‌ها ازاین اعتراف دست کشید اما در آن زمان «سی. آی.‌ای» این اعتراف را برای «کالین پاول» وزیر دفاع وقت آمریکا فرستاد و او آن را به عنوان اطلاعات موثق در سازمان ملل مطرح کرد و بستر‌های لازم را برای حمله به عراق فراهم آورد. بنابراین، عمرسلیمان مهم‌ترین دستاویز را برای اشغال عراق توسط آمریکا فراهم کرد.

ماجرای دیگری از شکنجه

روزنامه کوریره دلاسرا نوشت: یکی از افرادی که به اتهام فعالیت‌های تروریستی در شهر میلان ایتالیا دستگیرشد «ابوعمر» امام جماعت مسجد این شهر بود. وی در نوامبر۲۰۰۳ توسط ماموران «سیا» دستگیر و با یک فروند هواپیما به مصر منتقل شد. به نوشته این روزنامه از این ماجرای «برلوسکونی» نخست‌وزیر و رئیس سازمان اطلاعات ایتالیا «SISMI» خبر داشتند. وقتی که ابوعمر به مصر رسید عمرسلیمان دستور شکنجه وی را صادر کرد تا از او اعتراف بگیرند. با وجودی که ابوعمر شکنجه شد ولی ماموران نتوانستند از وی اطلاعات مهمی بدست بیاورند. بعد‌ها آمریکایی‌ها به سرویس اطلاعات و امنیت مصر دستور دادند تا ابوعمر را آزاد کند. کوریر دلاسرا نوشت: پس از آزادی ابوعمر سیستم قضایی ایتالیا تحقیقاتی را در این زمینه شروع کرد که در نتیجه آن چند افسر اطلاعاتی ایتالیا و آمریکا به زندان محکوم شدند و قاضی این پرونده می‌خواست حکم دستگیری عمرسلیمان به اتهام تجاوز به حقوق دیگران و ربودن شهروندان ایتالیایی و شکنجه آنان را صادر کند که با ممانعت برلوسکونی مواجه شد.

عمر سلیمان در شکنجه بسیاری از افراد نقش مستقیم داشت.

گزارش‌ها حاکی است که عمر سلیمان در روند بازجویی‌ها خشونت‌آمیز از متهمان شرکت داشت و مسئولان سابق در سرویس‌های اطلاعاتی و امنیتی آمریکا او را شریک مورد اعتماد آمریکا درعملیات تعقیب و سرکوبی اسلامگرایان و گروه‌های افراطی مصر می‌دانند.

سرکوب اسلامگرایان

عمر سلیمان از اسلامگرایان به شدت تنفر داشت و معتقد بود آنان تهدیدی برای امنیت مصر محسوب می‌شوند. بنابراین، از بین بردن فیزیکی اسلامگرایان و سرکوب آنان را وظیفه خود می‌دانست. دراثر اقدامات سرکوبگرانه عمرسلیمان که با هماهنگی وزارت کشور مصر انجام می‌شد، بسیاری از رهبران گروه‌های اسلامگرا کشته یا دستگیر و به زندان افتادند. درحقیقت، این قلع و قمع اسلامگرایان جنگی علیه آنان بود که از سال ۱۹۹۵ تا سال۲۰۰۰ ادامه یافت.

نگاه عمر سلیمان به اخوان‌المسلمین

«عوزی برعام» وزیرکشورسابق رژیم صهیونیستی طی مقاله‌ای که در‌ روزنامه «اسرائیل امروز» به چاپ رسید، نوشت: طی دیداری که در سال ۱۹۹۵ از قاهره داشتم با رئیس سرویس اطلاعات و امنیت مصر دیدار کردم. عمرسلیمان افتخار می‌کرد که ضربات سنگینی به جماعت اخوان‌المسلمین این کشور وارد کرده‌است، البته وی گفت که اخوان المسلمین قوی‌تر‌از‌ آن چیزی بود که فکر می‌کردم.

عوزی این سخن رئیس سرویس اطلاعات و امنیت رژیم مبارک را عیناً چنین نقل می‌کند که «ما شب و روز با آنان در جنگ هستیم تا ریشه قدرت آن‌ها را بر کنیم و این کار مشکلی است چرا که مساجد در خدمت اخوان المسلمین هستند.» خبرگزاری رویترز نیز درفوریه ۲۰۰۶ طی گزارشی اعلام کرد: عمرسلیمان به مدیر دفتر تحقیقات پلیس فدرال آمریکا گفته ‌است: اخوان‌المسلمین یک گروه دینی – اجتماعی یا سیاسی نیست بلکه ترکیبی از این موضوعات است. براساس این گزارش رئیس سرویس اطلاعات و امنیت مصر خطر اصلی در این کشور را بهره برداری از دین توسط این جماعت می‌داند که هدفش نفوذ در بین مردم است.

معاون رئیس جمهور سابق
پست معاون ریاست جمهوری مصر ازسال ۱۹۸۱ به دلیل تعدیل ماده ۷۶ قانون اساسی و برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در سال ۲۰۰۵ خالی بود. اما بدنبال اوج گرفتن انقلاب مصر، حسنی مبارک در ۲۹ ژانویه ۲۰۱۱ عمر سلیمان را به عنوان معاون رئیس جمهور معرفی کرد.

این منصب ۵ روز پس از فروزان شدن شعله‌های قیام مردم مصرعلیه فرعون این کشور به وی واگذار شد. پس از آن حسنی مبارک معاون جدید خود را به عنوان مسئول مذاکره با مخالفان رژیم قاهره منصوب کرد و در ۱۰ فوریه ۲۰۱۱ وظایف ریاست جمهوری را به وی واگذار کرد. حسنی مبارک در۱۱ فوریه‌‌ همان سال از قدرت کنار رفت و شورای عالی نظامی قدرت را به دست گرفت. با واگذاری قدرت به این شورای، دوره معاون ریاست جمهوری عمر سلیمان نیز پایان یافت.

نامزد شدن عمرسلیمان برای ریاست جمهوری مصر

صهیونیست ها از نامزدی سلیمان برای ریاست جمهوری مصر بسیار استقبال کردند. «جکی خوجی» کارشناس امور عربی در پایگاه اینترنتی "رادیو ارتش" صهیونیستی نوشت: "عمرسلیمان با نامزد شدن برای ریاست جمهوری می تواند با قدرت با رقیب خود عمرو موسی دبیرکل سابق اتحادیه عرب و وزیراموخارجه اسبق با قدرت رقابت کند". خوجی افزود: "بی گناهی معاون مخلوع رییس جمهوری مصر و دانش سیاسی بزرگ او در اداره کشور ثابت شده و اکنون عمر سلیمان کسی است که می توان بر او تکیه کرد".

وی احتمال پیروزی عمرسلیمان در انتخابات آتی ریاست جمهوری مصر را بسیار زیاد دانست و گفت: "عمر سلیمان حتی در برابر نامزدهای اسلامگرا و در رأس آنها عبدالمنعم ابوالفتوح و نامزد سلفی حازم ابواسماعیل نامزد پیروزخواهد شد". از سوی دیگر روزنامه "یدیعوت احرونوت" با استقبال از نامزدی عمرسلیمان، او را مورد اعتماد دنیای عرب دانست.

عمر سلیمان درحالی نامزد انتخابات ریاست جمهوری مصر شد که یکی از متهمان اصلی پرونده صدور گاز مصر به اراضی اشغالی با قیمتی بسیار پایین بود و مردم مصر او را در سرکوب تظاهرات مسالمت آمیز در جریان انقلاب و قتل شهروندان مسئول می‌دانستند.

این فضا چندان طول نکشید و به علت تبعات مختلفی که نامزدی او برای آمریکا و دیگران داشت، این امر منتفی شد.

فرجام کار «دوست آمریکا و اسراییل»

عمر سلیمان که بسياري از تحليلگران وي را صندوقچه اسرار مبارك می دادنند، روز پنج شنبه گذشته در بيمارستاني در ايالت اوهايو آمريكا درگذشت. پزشكان علت مرگ وي را بيماري قلبي و ريوي اعلام كردند.

"حسین کمال" مدیر دفتر عمر سلیمان در این زمینه گفت: آخرین تماس من با عمر سلیمان روز چهارشنبه 18 جولای بود که حال وی بسیار خوب بود ... او خوب خوابیده بود و با صدای گرم با من سخن می گفت، اما در ساعت چهار و نیم بامداد پنجشنبه درگذشت [!]

مرگ ناگهانی سلیمان، بسیار شبهه برانگیز بود.

طي روزهاي اخير خبرهاي زيادي مبني بر چگونگي مرگ سليمان در رسانه ها منتشر شده است و اين در حالي است كه خانواده وي در مقابل اين خبرها سكوت اختيار كردند. هيئت وكلاي مصري نیز از دادستان عمومي اين كشور خواستند تا هرچه سريعتر پرونده اي در رابطه با مرگ عمر سليمان تشكيل داده و قبر وي را براي تكميل تحقيقات بشكافند.

طرفداران وی نیز آمریکا را به کشتن سلیمان متهم کردند و در این زمینه از تصمیم خود برای برگزاری تظاهرات در مقابل سفارت آمریکا در قاهره خبر دادند.

تابوت حاوی جسد عمر سلیمان

فرجام نیروی کهنه کار امنیتی؛
آیا او به دست دوستان «صمیمی» اش کشته شد؟

منابع:

www.ar.wikpedia.org

www.omarsoliman.blogspot.com

www.falasteen.com

www.krmsblog.com

www.alqudls.co.uk

www.ng3awya.com

http://news.askmorgan.net

http://fa.alalam.ir/news/308584

Farsnews.com

http://www.mashreghnews.ir/fa/news/139012/جعبه-سیاه-مبارک-از-ظهور-تا-سقوط-تصاویر

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
1 + 17 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .