تير خلاص به غرب گرايي تركيه

تركيه با سوداي رسيدن به امپراتوري عثماني در يك سال اخير هر آنچه توانسته در بازي آمريكايي غوطه ور شده است. بعد گسترده اين سياست تهاجمي در قالب سوريه به كار گرفته شده، به گونه اي كه منابع خبري اعلام كردند تركيه با نام اردوگاه پناهندگان سوري به نگهداري و حمايت از گروه هاي تروريستي پرداخته و پس از آموزش و تسليح، آنها را به سوريه اعزام مي كند. اين گونه نگاه مغرضانه آنكارا در قبال سوريه در حالي ادامه يافته كه نه تنها كشورهاي منطقه، بلكه احزاب و مردم تركيه نيز در برابر دولت اردوغان قرار گرفته اند و روزي نيست كه رسانه ها و يا سياستمداران عليه اردوغان و در حمايت از سوريه موضع گيري نداشته باشند. بسياري بر اين امر تأكيد دارند كه آنكارا عملاً حيثيت خود را قرباني جاه طلبي هاي ضدسوري غرب كرده است كه با پاسخ هاي سوريه عملاً آنكارا را در دره ناكامي ها گرفتار كرده است. در كنار اقدامات ديپلماتيك و نيز مقابله سوريه با گروه هاي تروريستي اعزام شده از سوي تركيه بسياري سرنگوني جنگنده اف 4 تركيه توسط پدافند هوايي سوريه را تير خلاص به تركيه دانسته اند كه هيمنه تركيه و ادعاهاي نظامي آن را زير سوال برده است.

جمعه دوم تير وقتي يك هواپيماي تركيه در آسمان سوريه سرنگون شد، حرف و حديث ها و سر و صداي هاي زيادي را به همراه داشت كه هر كدام حكايت از پيامي عميق داشتند. در حالت عادي اين مسئله كه هواپيمايي جنگي، جاسوسي يا هر نوعي ديگر در مناطق مرزي دو كشور سقوط كند يا مورد اصابت قرار بگيرد، اگر چه مي تواند واكنش هاي تندي به همراه داشته باشد، اما چندان امنيتي و پيام دهنده نيست. در هر صورت، ممكن است عبور جنگنده ها از مناطق مرزي بين دو كشور و شكستن حريم حاكميت همسايه اتفاق بيفتد، اما اينكه شكستن حريم در چه مواقعي و براي چه امري صورت بگيرد، بسيار مهم است. فرقي نمي كند كه روز دوم تير هواپيمايي كه از پايگاه «مالاتيا» در تركيه به پرواز درآمد و در محدوده جنوب شرقي شهرستان «حاتا» در مرز تركيه، ارتباط راداري و بي سيمي خود را با مركز از دست داد، جاسوسي بوده يا جنگنده، بلكه مهم اين است كه دولت سوريه از حريم و حاكميت ملي خود با تندترين زبان متعارف دفاع كرده است.

البته در شرايطي كه دولت كنوني تركيه به دنبال ايجاد اوضاع و فضايي براي جنگي كردن موقعيت خود با سوريه است، نمي توان باور كرد كه آنكارا از حضور اين هواپيماي در خاك سوريه بي خبر بوده باشد. حتي عبدالله گل، رئيس جمهور تركيه با موضعي مماشات گونه به اين مسئله اقرار كرد كه اين جت «احتمالا» حريم خصوصي سوريه را نقض كرده است. تركيه پس از آگاه شدن از اين مسئله كه سوريه جنگنده اش را سرنگون كرده با پشتوانه اي كه از ناتو و آمريكا براي خود متصور است، درصدد بر آمد تا مواضع بسيار تند و هجومي بگيرد، اما پس از نشست اضطراري كه صبح شنبه برگزار كرد متوجه اين مسئله شد كه به لحاظ حقوق بين الملل تنها سكوت است كه مي تواند در مقابل اقدام قاطع دمشق اتخاذ كند. سوريه حتي قادر است مقامات آنكارا را مجبور به عذرخواهي براي شكستن حريم هوايي خود كند. هر روز كه مي گذرد تركيه برخلاف سياست غيرمنطقي و نشدني «به صفر رساندن مشكلات با همسايگان» در حال تنش زايي و بحران آفريني با همسايگان خود است.

سوريه و آينده هيچ گاه رويكردهاي خصمانه تركيه را فراموش نخواهند كرد، اما آنچه كه در پس سرنگوني هواپيماي جنگنده تركيه در خاك سوريه اهميت دارد پيام هاي معنادار و عميقي است كه اين پديده را بسيار پررنگ كرده است. اين پيام ها كه در سه سطح ملي، منطقه اي و بين المللي ارسال شده دست كم سه حوزه نظامي، امنيتي و سياسي را در بر مي گيرد. در حوزه نظامي ، سوريه طي حدود 16 ماهي كه از شورش آفريني در آن گذشته همواره با تهديدات نظامي منطقه اي و فرامنطقه اي مواجه بوده است. تركيه، عربستان و قطر در منطقه بيش از همه در اين باره اقدام كرده و سخن گفته اند. قدرت نظامي عربستان و قطر چندان نيست كه بتوان درباره آن صحبت كرد، اما تركيه در شرايط متفاوتي قرار دارد. جداي از قدرت نظامي، عضوي از پيمان آتلانتيك شمالي است كه از پشتوانه قدرتمند نظامي برخوردار است.

آنكارا حتي بسيار علاقه مند است با شورش آفريني در محدوده مرزهاي خود و سوريه كه واكنش هاي دمشق را به همراه دارد، دمشق را به جنگ تهديد كرده و از اين طريق پاي ناتو را به ميدان بكشد، اما اقدام صريح، بي دغدغه و قاطع سوريه براي سرنگوني جنگنده تركيه اين پيام را به آنكارا فرستاد كه هرگونه تجاوز را به شدت پاسخ خواهد داد. چنين اتفاقي، دولت هاي مخالف منطقه اي همچون مثلث آمريكايي تركيه، عربستان و قطر را به شدت در لاك خود فرو خواهد برد. دمشق با اين اقدام عنوان كرد كه همواره از خاك خود دفاع مي كند و حتي در سخت ترين شرايط امنيتي كه هر كدام از مخالفان در حال شورش آفريني در كشور هستند، نقطه نقطه مرزهاي هوايي، دريايي و زميني را فراموش نكرده است. اين اقدام از طرفي ديگر، هشداري به ناتو و آمريكا است كه كمتر به تخيل حمله به سوريه بپردازند. دمشق اين پشتوانه رواني را با حمايت هاي موافقان منطقه اي و فرامنطقه اي همچون ايران و روسيه به دست آورده است. همواره اعلام شده است كه هرگونه حمله به سوريه، جنگ را منطقه اي خواهد كرد و در اين ميان، رژيم صهيونيستي بيش از همه زيان خواهد ديد. از سوي ديگر، روسيه با ارسال ناوهاي جنگي و تسليحات به سوريه پيام صريحي را فرستاده است، مبني بر اينكه، جنگ احتمالي عليه سوريه را از سطح منطقه به گستره بين الملل گسترش خواهد داد.

سوريه در حال حاضر تبديل به نقطه عطف و پيچ خطرناك گذر ساختار نظام بين الملل به دوره چند قطبي شده است كه روسيه نمي خواهد اين فرصت را از دست بدهد. حتي اگر آمريكا و ناتو را روبه روي خود ببيند، اما پيام امنيتي سرنگوني جنگنده تركيه اين است كه دمشق نه تنها مي تواند از ملت خود در برابر هرگونه تجاوز خارجي دفاع مي كند، بلكه قادر است امنيت ملي را در برابر شورشيان داخلي حمايت شده از خارج دور و نزديك برقرار سازد. بنابراين راه حل بحران سوريه كاملاً داخلي است ، اما پيام سياسي دمشق به دوران پس از عبور از بحران و تسويه حساب هاي كلان با برخي از همسايگان باز مي گردد. عمده هراس كشورهايي همچون تركيه، عربستان و قطر نيز همين است كه اگر ثبات به سوريه بازگردد، فصل پاسخگويي دمشق با آنها فرا خواهد رسيد. عملكردهاي سوريه نشان مي دهد كه اين كشور پس از خروج از شرايط كنوني، پاسخي سخت به برخي كشورهاي منطقه خواهد داد. به هر حال تركيه اين روزها، شرايط نامناسبي را سپري مي كند، در حالي كه به جاي بازگشت به دامن منطقه، همچنان بر فرو رفتن در باتلاق آمريكا اصرار دارد و زمينه نابودي خود را فراهم مي سازد.
تير خلاص به غرب گرايي تركيه/رضا اشرفى
http://www.basirat.ir/news.aspx?newsid=243194

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
9 + 7 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .