توسعه تكلیف است یا نتیجه؟

آیا توسعه غایت است، تكلیف است یا نتیجه؟

یكی از زیبایی‌های انقلاب ما همین است كه رهبر بزرگوار انقلاب، ولی امر مسلمین را در میان نخبگان می‌بینیم كه به حرف مردم از زبان نخبگان مردم و برای گشودن گره‌های زندگانی مردم توجه می‌كنند.

من چند نكته را در فرصت كوتاهی كه به من داده شده است بیان می‌كنم:

آیا توسعه غایت است، تكلیف است یا نتیجه؟

این یكی از مسائل ارزشی اسلام است و دو راهی است كه به هم‌دیگر هم نمی‌رسند؛ نه راه اول به راه دوم می‌رسد و نه راه دوم به راه اول. آنچه ما از قرآن می‌فهمیم این است كه توسعه «نتیجه» است: «وَلَوْ أَنَّ أَهْلَ الْقُرَىٰ آمَنُوا وَاتَّقَوْا لَفَتَحْنَا عَلَیهِم بَرَكاتٍ مِّنَ السَّمَاءِ وَ الْأَرْضِ»*

نباید به دنبال توسعه‌ی غربی بود
مردم ما نباید توقع داشته باشند كه ما در عمر سی و اندی سالی كه از انقلاب می‌گذرد، بتوانیم اولاً تمدن و توسعه‌ای نظیر توسعه‌ی غرب داشته باشیم و یا در مدت كوتاهی به آن توسعه برسیم. نه آن توسعه به درد ما می‌خورد كه برای خود غربی‌ها مصیبت‌ها و تناقض‌های فراوانی ایجاد كرده است كه در آن می‌سوزند و نه آن راه طولانی را كه غرب -تقریباً 250 سال، یعنی از قرن هجدهم تا امروز- طی كردند، ما نباید در مدت سی و اندی سال عمر انقلاب بتوانیم به آن نتیجه یا نتایج مشابهی برسیم.

مردم ما باید برعكسِ این را توقع داشته باشند. ما در آینده‌ی انقلاب مواجه با شرارت‌های درونی و بیرونی فراوانی خواهیم بود، با تنگناهای زیادی مواجه می‌شویم، با گرفتاری‌های زیاد و فراوانی مواجه می‌شویم كه مردم باید تحمل و تاب و توان و صبر خودشان را بالا ببرند. كسانی كه دست‌اندركار فرهنگ در حوزه و دانشگاه هستند، باید سعی كنند كه تاب و توان و تحمل و صبر مردم را و مقاومت مردم را در مقابل شرارت‌ها و فتنه‌انگیزی‌های درونی و برونی بالا ببرند. تلاش مردم را باید بالا ببرند.

وضعیت دانشگاه‌های شرقی
این یك مسأله‌ی تأسف‌آوری است كه از عمر حضور نظام جدید دانشگاهی در شرق اسلامی، -من در تمام جهان اسلام می‌بینم نه فقط ایران- تقریباً یكصد و پنجاه سال می‌گذرد اما هنوز ما نتوانستیم رابطه‌ی دانشگاه‌های خودمان را در كل جهان اسلامی با دانشگاه‌های غرب دوسویه كنیم؛ یعنی تعامل و داد و ستد داشته باشند. این مشكلی است كه باید برای آن در سطح دانشگاهی یك كار اساسی و بنیادی كرد. امروز توسعه یعنی علم و قدرت. اگر ما نتوانیم سطح دانشگاه‌ها را بالا ببریم تا به سطح دانشگاه‌های غربی برسد، نمی‌توانیم به آن حد از توسعه دست یابیم.

پی‌نوشت:
* «سوره اعراف، 96» (و چنانچه مردم شهر و دیارها همه ایمان آورده و پرهیزكار می‌شدند همانا ما درهای بركاتی از آسمان و زمین را بر روی آنها می‌گشودیم)
http://jang-narm.com/index.aspx?siteid=51&pageid=3683&newsview=51015

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
4 + 3 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .