تهدید سوریه؛ فرصتی برای خروج از انزوا

«دانی یاتوم» رئیس سابق سرویس جاسوسی رژیم صهیونیستی «موساد» در مصاحبه خود با شبکه خبری «اسکای نیوز» انگلیس، مدعی شد در صورتی‌که قرار باشد تسلیحات شیمیایی سوریه به دست حزب‌الله و یا سایر سازمان‌های تروریستی در منطقه بیفتد، تل‌آویو برای اقدام نظامی احتمالی در سوریه آماده می‌شود؛ زیرا در هر صورت این امر می‌تواند به‌وقوع یک جنگ منطقه‌ای منجر شود.

پایگاه بصیرت: «دانی یاتوم» رئیس سابق سرویس جاسوسی رژیم صهیونیستی «موساد» در مصاحبه خود با شبکه خبری «اسکای نیوز» انگلیس، مدعی شد در صورتی‌که قرار باشد تسلیحات شیمیایی سوریه به دست حزب‌الله و یا سایر سازمان‌های تروریستی در منطقه بیفتد، تل‌آویو برای اقدام نظامی احتمالی در سوریه آماده می‌شود؛ زیرا در هر صورت این امر می‌تواند به‌وقوع یک جنگ منطقه‌ای منجر شود.

رژیم صهیونیستی از بدو شکل‌گیری تحولات سوریه همواره وضعیت سوریه را با نگرانی رصد می‌کرد؛ زیرا تیپولوژی مخالفان بشار اسد را گزینه تغییراتی که بتواند مناسبات جدیدی را برای این رژیم تضمین کند با دیده تردید می‌نگریستند و لذا سکوت را بر هرگونه حمایت ترجیح می‌دادند؛ ولی اکنون تغییر موضع داده و با طرح اتهامات جدید سوریه را به اقدام نظامی تهدید کرده‌اند که در ادامه به برخی از دلایل ان اشاره می‌گردد:

1- غلبه دیدگاه حمایت از مخالفان اسد بر حفظ وضع موجود

سخنان دانی یاتوم را می‌توان برتری دیدگاه دولتمردان تل‌آویو در حمایت از مخالفان بشار اسد تلقی کرد. اکنون با این ادعا موضوع خویشتن‌داری و سکوت در مقابل تحولات سوریه و یا نگرانی از شرایط پس از اسد از بین رفته و رژیم صهیونیستی گزینه همراهی با مخالفان را بر هرگونه تحلیل دیگری ترجیح داده است؛ زیرا آن‌ها پذیرفته‌اند که سوریه همواره با حمایت از حزب‌الله و دفاع از گروه‌های فلسطینی، همراهی با ایران و کوتاه نیامدن سوریه بر سر بلندی‌های جولان بر مواضع ضد صهیونیستی خود مهر تأیید زده است؛ از این‌رو این مؤلفه‌ها مقامات صهیونیست را به سوی مواضع عریان و تهدیدآمیز علیه بشار اسد سوق می‌دهد.

2- اتهام تسلیحات شیمیایی سوریه

مانور دادن و بزرگ‌نمایی تسلیحات غیرمتعارف در کشور سوریه به‌عنوان محور مقاومت از سوی رژیم صهیونیستی، بیانگر این موضوع است که تل‌آویو تلاش می‌کند با فرافکنی، افکار عمومی را از ابهام درخصوص تسلیحات هسته‌ای خود منحرف سازد و با این ادعا که دیکر کشورها نیز از این تجهیزات برخوردارند، حاشیه امن رسانه‌ای برای خود ایجاد کند. پر واضح است که تسلیحات هسته‌ای این رژیم، خطری برای صلح و ثبات منطقه است و حتی برخی صاحب‌نظران، وقوع یک فاجعه در نیروگاه اتمی دیمونا را همچون واقعه چرنوبیل محتمل می‌دانند. ازسوی دیگر، اتهام مذکور یادآور اتهام به رژیم صدام، در استفاده از سلاح‌های کشتار جمعی در عراق است که بها نه حمله آمریکا به عراق گردید و هیچ‌گاه دولتمردان آمریکایی نتوانستند وجود چنین سلاح‌هایی را اثبات کنند.

3- تشدید فشار‌ها به دمشق

دولتمردان این رژیم برای جبران شکست‌های ناشی از بیداری اسلامی و در همسویی با کشورهای فرامنطقه‌ای تلاش می‌کنند در زمین آن‌ها نقش فعالی را ایفا کنند تا از این منظر، رژیم نامشروع با مسئولیت‌پذیری بر زنده بودن خود اذعان کند و این موضوع را اثبات کند که این رژیم بر همه مشکلات داخلی و منطقه‌ای فائق آمده و اکنون می‌تواند به‌عنوان یک بازیگر فعال در حل مناقشات سیاسی و امنیتی تأثیرگذار باشد. بدون تردید، در کنار اتحادیه عرب، ترکیه و غرب، رژیم نامشروع صهیونیستی نیز با چالش‌آفرینی علیه دمشق، تلاش می‌کند جورچین اقدامات دیگر کشورها را علیه سوریه تکمیل کند. وزیر خارجه رژیم صهیونیستی در اظهاراتی تحریک‌آمیز و مداخله‌جویانه مدعی شد که این رژیم آماده کمک‌های فوری به مردم سوریه است. اظهارات لیبرمن پس از آن مطرح می‌شود که مخالفان سوریه به‌تازگی از تصمیم گروه موسوم به شورای انتقالی برای امضای معاهده سازش با رژیم صهیونیستی در صورت به قدرت رسیدن در سوریه خبر داده‌اند.

4- اتهام به ایران و حزب‌الله در سرکوب تظاهرات

از انجا که جنبش مقاومت لبنان و ایران پیوند‌های راهبردی با نظام سیاسی سوریه دارند، تل‌آویو فرصت را غنیمت شمرده و با طرح اتهام علیه ایران و حزب‌الله تلاش می‌کند تحولات سوریه را بستر حمله رسانه‌ای به دوستان دمشق قرار دهد. جمهوری اسلامی از بدو تحولات سوریه، ضمن حمایت از اصلاحات در سوریه موضوع این کشور را بیداری اسلامی نمی داند؛ زیرا تنش‌های سوریه با مختصات بیداری اسلامی سنخیتی ندارد. بیداری اسلامی که در پایگاه‌های آمریکا و رژیم صهیونیستی رخ داد، به‌منزله ایجاد تغییر در تراز قدرت به‌نفع ایران و شکل‌گیری موازنه جدید از قدرت در خاورمیانه تلقی می‌گردد به همین‌دلیل، تل‌آویو تلاش می‌کند با اتهام‌زنی به ایران و هم‌پیمانان جمهوری اسلامی، شکست‌ها و ناکامی‌های متوالی خود ناشی از سقوط هم‌پیمانان سیاسی‌اش را جبران کند.

5-تهدید به جنگ

رژیم صهیونیستی در اوضاع کنونی که تبعات شکست دو جنگ 33روزه و 22روزه را تحمل می‌کند و هر از چند گاهی با تعرضاتی به نوار غزه بر طبل جنگ و خشونت می‌کوبد، در واقع اعلام می‌دارد که خوی جنگ‌طلبی این رژیم از بین نرفته و شاید با این تهدیدات، دیگران را مرعوب سیاست‌های خود کند. بدون شک شکسته شدن هیمنه رژیم اشغال‌گر قدس در نبردهای یاد شده باوجود افتخارات پیروزمندانه در جنگ‌های اعراب و این رژیم نشان داد که صهیونیست‌ها توان گذشته را ندارد و از طرفی کشورهای عربی با مؤلفه‌های جدید مقاومت و تنفر از این رژیم آماده رویاروئی هستند که این مهم در سخنان جنبش‌های اسلامی و مردم در کشورهای اسلامی موج می‌زند. البته توانمندی ارتش سوریه بر کسی پوشیده نیست. بشار اسد در دیدار با داوود اوغلو که پیام ناتو را برای مداخله نظامی در سوریه مطرح نمود، اعلام کرد: اگر هر اقدام دیوانه‌واری علیه دمشق انجام شود، من کلاً شش ساعت بیشتر نیاز ندارم که صدها موشک به بلندی جولان منتقل و آن را به تل‌آویو شلیک کنم. در عین حال، از حزب‌الله نیز خواهم خواست تا آتشی بر سر اسرائیل بریزد که دستگاه‌های اطلاعاتی آن را پیش‌بینی نکرده‌اند. اسد افزود: همه این اتفاقات در سه ساعت روی خواهد داد اما در سه ساعت دوم، ایران ناوهای آمریکا را که در خلیج‌فارس است، خواهد زد و در عین حال، اهداف متعلق به آمریکا و اروپا در جهان هدف گرفته خواهند شد.

بنابراین، رژیم صهیونیستی که اکنون چالش‌های سیاسی در داخل و حلقه محاصره بیداری اسلامی عرصه را بر آن‌ها تنگ کرده است تلاش می‌کند با یک اقدام رسانه‌ای و فضاسازی جدید علیه دیگران، بحران کنونی را پشت سر بگذارد و با این ادعا‌ها اعلام کند که این رژیم نیز از حیات سیاسی فعال برخوردار است و می‌تواند بر تحولات اطراف خویش تأثیرگذار باشد.

تهدید سوریه؛ فرصتی برای خروج از انزوا/عباس سعادتی / بصيرت/ 91/05/02

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
4 + 3 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .