ترویج انحصاری زبان انگلیسی راهی برای سیاست‌های نو استعماری

برخی معتقدند که زبان انگلیسی پر کاربردترین زبان دنیا است و اما عده‌ای دیگر درباره میزان تأثیر گذاری زبان در کشورهای مختلف نظر متفاوتی دارند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از رهیاب نیوز:مقام معظم رهبری در دیدار با فرهنگیان با بیان اینکه «... اصرار بر ترویج زبان انگلیسی در کشور ما یک کار ناسالم است»، گفتند: «... زبان خارجی را باید بلد بود امّا زبان خارجی که فقط انگلیسی نیست، زبان علم که فقط انگلیسی نیست. چرا زبانهای دیگر را در مدارس به‌عنوان درس زبان معیّن نمی‌کنند؟ چه اصراری است؟ این میراث دوران طاغوت است، این میراث دوران پهلوی است.»

«اسپانیایی، انگلیسی، چینی، روسی، عربی و فرانسوی» 6 زبان رسمی سازمان ملل متحد هستند که در ملاقات‌ها و جلسه‌های سازمان ملل متحد استفاده می‌شوند و تمامی اسناد رسمی سازمان ملل، معمولاً و زمانی که بودجه اجازه دهد، به آن‌ها نوشته می‌شوند.

زبان انگلیسی

گسترش زبان انگلیسی به خارج از بریتانیا از اواخر قرن 19 آغاز شد و رفته رفته به عنوان زبان اصلی در کشورهای آمریکا و کانادا شناخته شد. رشد سریع اقتصادی کشور آمریکا و تاثیر این کشور خصوصا بعد از جنگ جهانی دوم به طور شگفت انگیزی سرعت پیشروی زبان انگلیسی را در سراسر سیاره زمین افزایش داد.

انگلیسی در اواسط قرن 20 جایگزین زبان آلمانی در مناسبات علمی شد و به عنوان زبان آکادمیک در بسیاری از کشورهای جهان انتخاب شد. زبان انگلیسی تقریبا زبان مادری 375 میلیون نفر در جهان است و از این لحاظ سومین زبان مادری جهان محسوب می‌شود. تقریباً 508 میلیون نفر می‌توانند با این زبان صحبت کنند.

زبان اسپانیایی

زبان اسپانیایی دومین زبانی است که به‌طور گسترده در ایالات‌متحده صحبت می‌شود. در ایالات متحده حدود ۱۶ درصد جمعیت به زبان اسپانیایی تکلم می‌کنند. اسپانیایی، زبان اصلی مردم برای زندگی روزمره، کسب و کار و تجارت در بیش از بیست کشور دنیا است.

زبان اسپانیایی با ۴۷۰ میلیون نفر گوینده به عنوان زبان مادری، دومین زبان پرتکلم دنیا پس از زبان چینی است. در بسیاری از کشورهای دنیا، مشاغل ویژه ای وجود دارند که برای استخدام در آن‌ها شرط دانستن زبان اسپانیایی و خواندن و نوشتن آن از شروط اصلی پذیرش است.

این زبان در حال حاضر در 70 کشور مختلف جهان صحبت می‌شود. علاوه بر آن اسپانیایی در کشورهایی مانند انگلستان، فرانسه و آلمان نیز علاقه‌مندان زیادی را به خود اختصاص داده است. تقریباً در همه جای آمریکای جنوبی و آمریکای مرکزی مردم به این زبان صحبت می کنند.

زبان عربی

عربی نیز یکی از زبان‌های پر طرفدار دنیا به ویژه در بین کشورهای منطقه خاور میانه است. عربی زبان مادری 280 میلیون نفر در جهان است و بنا بر اظهارات کارشناسان بیش از 442 میلیون نفر توانایی صحبت کردن با این زبان را دارند.

زبان عربی اغلب در خاور میانه و شمال آفریقا زبان رسمی است. این زبان لغات بسیاری به زبان‌های دیگر مانند ترکی، اردو و فارسی قرض داده است و یکی از عوامل مهم اتحاد در بین کشورهای اسلامی به حساب می‌آید.

عربی زبان رسمی 25 کشور در جهان است که بنا بر آمار سیا جمعیت آنها بیش از 329 میلیون نفر است. باید توجه داشت که نقش کشورهای خاورمیانه در معادلات و سیاست‌های جهانی بر اهمیت زبان عربی افزوده است. در سال ۱۹۷۵ زبان عربی به عنوان ششمین زبان رسمی سازمان ملل متحد انتخاب شد.

زبان فرانسه

زبان فرانسه برای مدت های طولانی زبان دیپلماسی بوده است و همچنان به عنوان یکی از پرکاربرد ترین زبان های کاری برای خیلی از سازمان های بین المللی است.

فرانسوی نیز یکی از زبان‌های پرطرفدار دنیاست. تقریبا 270 میلیون نفر در سراسر جهان به زبان فرانسوی صحبت می‌کنند و حدود 110 میلیون نفر آن را به عنوان زبان دوم خود انتخاب می‌کنند. فرانسه زبان رسمی 30 کشور جهان محسوب می‌شود. این زبان در کانادا، خصوصا ایالت کبک، بلژیک، سوئیس، لوکزامبورک، موناکو و برخی قسمت‌های آمریکا صحبت می‌شود.

اگر کسی به مطالعه تاریخ و تمدن اروپا علاقه داشته باشد، یادگیری زبان فرانسه درهای جدیدی را به روی او خواهد گشود؛ بسیاری از کشورهای در حال توسعه آفریقا زبان فرانسوی را در مدارس خود به صورت رایگان آموزش می‌دهند.

زبان روسی

زبان روسی پرگوینده‌ترین زبان اروپا است و از میان زبان‌های اسلاوی دارای بیشترین پراکندگی گویندگان است. این زبان در اروپای شرقی و شمال شرق آسیا و به ویژه در روسیه و سایر کشورهای تشکیل دهنده شوروی سابق گفتگو می‌شود.

روسی زبان مادری حدود ۱۴۵ میلیون نفر است و ۱۱۰ میلیون نفر آن را به عنوان زبان دوم می‌دانند. با این حساب این زبان هشتمین زبان پر گوینده جهان است. روسی زبان رسمی کشور روسیه و یکی از زبان‌های رسمی کشورهای بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان، و جمهوری خودمختار کریمه است.

معمولا مردم کشورهایی که در جریان فروپاشی اتحاد شوروی ایجاد شدند، تسلط کمی برای گفتگو کردن با زبان انگلیسی را دارند و به همین دلیل حجم زیادی از معاملات و روابط این کشورها بر پایه زبان روسی است.

زبان چینی

چینی ماندارین هم اکنون زبان اصلی حدود ۸۸۰ میلیون نفر از مردم دنیا است و 4 کشور شرق آسیا این زبان را به عنوان زبان اصلی معرفی کرده‌اند. با توجه به ایجاد بنگاه‌های خرد در مناطق روستایی و شهرهای کوچک چین اکثر مردم این کشور توانایی صحبت کردن فقط با زبان چینی را دارند.

چین در حال حاضر دومین قدرت اقتصادی دنیا به شمار می‌رود و به همین دلیل تسلط به این زبان می‌تواند در معادلات اقتصادی جهان تأثیر گذار باشد.

البته به غیر از 6 زبان رسمی سازمان بین الملل دانستن زبان‌هایی مانند هندی و آلمانی هم برای ایجاد روابط در کشورهای خارجی و انجام معاملات مفید است. زبان آلمانی زبان ۱۲۰ میلیون نفر از مردم دنیا است. زبان آلمانیعلاوه بر آلمان در کشورهای اتریش و لیختن‌اشتاین نیز تنها زبان رسمی است و در سوئیس، بلژیک و لوکزامبورگ یکی از زبان‌های رسمی به شمار می‌ورد.دانستن این زبان در بسیاری از نقاط دنیا برای تجارت و کسب و کار مفید واقع می‌شود. زبان هندی نیز زبان مادری 480 میلیون نفر است اما با توجه به رسمی بودن زبان‌های دیگر در این کشور این زبان کاربرد زیادی در خود هند پیدا نکرده است.

همچنین باید توجه داشت که زبان اسپانیایی در 23 کشور از 40 قدرت اقتصادی جهان قابل تکلم است و پس از آن زبان انگلیسی در 17 کشور کاربرد دارد. زبان‌های روسی، آلمانی و فرانسوی نیز در رده‌های بعدی قرار دارند.

پس از جنگ جهانی دوم که و سلب امکان استعمار کشورهای دیگر به وسیله جنگ‌های سخت، کشورهای استعمار گر شیوه جدیدی از استعمار را بنا کردند که بر پایه آن با تک محصولی کردن کشورهای توسعه نیافته جلوی پیشرفت آنها را بگیرند و وابستگی آنها را افزایش دهند.

روش «نواستعماری» سبب می‌شود که کشورهای ضعیف با وجود استقلال سیاسی حقیقی یا ظاهری، همچنان در مراحل اولیهٔ رشد اقتصادی در جا بزنند و یا حتی عقب بروند، و در مقابل، کشورهای پیشرفته از بهره‌برداری منابع آن‌ها و از راه دادوستد اقتصادی سودهای کلان بدست آورند.

با توجه به اینکه زبان انگلیسی پس از جنگ جهانی دوم با تضعیف آلمان‌ها در بین کشورها رایج شد، به نظر می‌رسد که کشورهای استعمارگر به دنبال ترویج انحصاری یک زبان هستند تا به وسیله تزریق علوم مدنظر خود، وابستگی کشورهای در حال توسعه را به یک علم و یا یک کشور خاص کنند.

حال اینکه برخی از مسئولان ارشد کشور ما به این مسئله توجه نمی‌کنند و یا اینکه از قصد به دنبال ترویج یک زبان هستند، جزو نکات قابل تأمل است.

سايت دانا 1395/02/19

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
9 + 8 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .