تروریست خوب و تروریست بد؛ بازتعریف امریکا

تروریست خوب و تروریست بد؛ بازتعریف امریکا
دکتر اسماعيل سلامی، 12 دی 91 / الف 12 دی 91
تروريسم، تروريسم است و غير از اين تعريفي ندارد، مگر آنکه منافع يک طرف به منافع طرف ديگر برتري يابد و از اين رو تقسيم کردن تروريست‌هايِ سوريه به خوب و بد از سوي غرب، دموکراسي آنان را زير سوال مي‌برد.

سرگئي لاوروف، وزير خارجه روسيه در مصاحبه اختصاصي خود با شبکه خبري راشا تودي با يک لحن سياسي محکم، حمايت غرب از تروريست‌هاي درون سوريه را «کاملا غيرقابل قبول» خواند و آن را محکوم کرد.وي اظهار کرد که غرب تروريست‌ها را به «بد» و «خوب» تقسيم و حمايت خود از گروه دوم را اعلام کرده است.وزير خارجه روسيه گفت: «اين موضوع اصلا قابل قبول نيست و اگر ياران ما در غرب تروريست‌ها را به بد وخوب تقسيم کنند، پيروي از چنين منطقي به ايجاد موقعيتي خطرناک نه تنها در خاورميانه بلکه در ديگر بخش‌هاي جهان خواهد انجاميد.»

تقسيم‌بندي چنين مساله بزرگي از سوي غرب موضوع جديدي نيست. حذف گروهک منافقين از فهرست گروه‌هاي تروريستي به دست واشنگتن، همسو با همين سياست بازتعريفي از مفاهيم ِتثبيت شده از سوي غرب است.عجيب اين است که گروهک منافقين حتي زماني که در فهرست تروريستي قرار داشت از سوي واشنگتن حمايت مي‌شد. آنان حتي در زمان دولت بوش در خاک امريکا آموزش نظامي ديدند.

سيمور هرش، (خبرنگار سرشناس امريکايي) در مقاله‌اي روشنگرانه فاش کرد که فرماندهي مشترک نيروهاي عمليات ويژه امريکا (JSOC) دست کم از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۷ اعضاي گروهک منافقين را به طور مخفيانه در صحراي نوادا آموزش مي‌داده است. به گفته هرش، اعضاي اين گروهک «تا قبل از رياست جمهوري اوباما در زمينه رديابي تماس‌ها، رمزنويسي، آموزش‌هاي مربوط به تسليحات و تاکتيک‌هاي واحدهاي کوچک در صحراي نوادا تعليم ديدند.»

يک ژنرال بازنشسته امريکايي نيز در مصاحبه‌اي جداگانه اظهار کرد در سال ۲۰۰۵ به طور خصوصي از سوي يکي از افراد درگير در اين طرح، در جريان تعليم اعضاي گروهک منافقين در نوادا قرار گرفته است. به گفته وي تعليم استاندارد در زمينه رديابي تماس‌‎ها، رمزنويسي، آموزش‌هاي مربوط به تسليحات و تاکتيک‌هاي واحدهاي کوچک شش ماه به طول انجاميد. آنان در اتاقک‌هاي کوچک نگه داري مي‌شدند.» وي همچنين اظهار کرد افراد تعليم دهنده عضو فرماندهي مشترک نيروهاي عمليات ويژه امريکا بودند، نهادي که تا سال ۲۰۰۵ به يکي از ابزار اصلي دولت بوش براي به اصطلاح مبارزه جهاني با تروريسم بدل شده بود.وزارت خارجه امريکا در ماه سپتامبر در اقدامي که نااميدي و ياس بسياري را در پي داشت تصميم به حذف گروهک منافقين اکنون داستانی مشابه در سوریه در حال تکرار شدن است. واشنگتن به جبهه النصره که از سوی قطر و عربستان سعودی حمایت مالی می‌شود، برچسبِ نهاد تروریستی زده است. اما چرا؟ آنان نیز در کنار دیگر شبه‌نظامیانی که اکثر آنان مزدوران خارجی هستند، علیه دولت بشار اسد می‌جنگند. آنان صرفا به دلیل آنکه سیاست‌های واشنگتن را به چالش می‌کشند، تروریست محسوب می‌شوند. بنابراین، این واشنگتن و کشورهای غربی تحت تسلط امریکا هستند که تعیین می‌کنند چه کسی تروریست است و چه کسی تروریست نیست.»
از فهرست گروه‌هاي تروريستي گرفت.

به گفته وزارت خارجه امريکا، اتخاذ اين تصميم به آن خاطر بود که اين گروه به مدت ۱۰سال هيچ گونه اقدام تروريستي انجام نداده است. آنان با گستاخي تمام اين حقيقت را که اعضاي گروهک منافقين در چند سال گذشته تمام همّ و غم خود را براي ترور دانشمندان هسته‌اي در ايران گذشته بودند، لاپوشاني کردند. اگرچه گروهک منافقين هيچ‌گاه به طور رسمي مسئوليت اين ترورها را بر عهده نگرفت (که امري کاملا طبيعي است)، شواهد موثقي وجود دارد که از هم‌دستي اين گروهک در اين اقدامات تروريستي خبر مي‌دهد.

گروهک منافقين سال‌ها براي حذف شدن از فهرست گروه‌هاي تروريستي تلاش کرد و شماري از مقامات جمهوري‌خواه و دموکراتيک را مد نظر قرار داد تا از جانب اين گروهک لابي کنند. اين گروه به جاي آنکه «هزينه لابي را به آنان پرداخت کند براي سخنراني انتقادي از دولت امريکا به دليل رفتار غيرمنصفانه‌اش نسبت به گروهک منافقين حق الزحمه‌اي بين ۱۰ هزار تا ۵۰ هزار دلار پيشنهاد کرد.»

افرادي چون اد رندل، فرماندار پيشين پنسيلوانيا، رودي جولياني، آلن درشوويتز و لوئيس فري، مدير پيشين اف‌بي‌آي در جمع حاميان گروهک منافقين قرار داشتند. بسياري از آنان ادعا کردند به پولي که از اين حمايت نصيبشان شد، علاقه چنداني نداشته‌اند. (ريچارد سيلورشتاين، روزنامه گاردين، ۲۲ سپتامبر ۲۰۱۲)

گروهک منافقين در کنار سازمان‌هاي جاسوسي اسرائيل سال‌ها در بسياري از فعاليت‌هاي تروريستي و خرابکانه بر ضد جمهوري اسلامي ايران دست داشته است.

بني گانتز، رئيس ستاد مشترک ارتش رژيم اسرائيل در ژانويه سال ۲۰۱۲ در مقابل کميته‌اي از نمايندگان پارلمان گفت: «سال ۲۰۱۲ براي ايران به دليل ادامه برنامه هسته‌اي اين کشور، تغييرات سياسي داخلي، افزايش فشارهاي بين المللي و بروز حوادثي غيرطبيعي، سال حساسي است.»

درست ۲۴ ساعت پس از اخطار وي درباره بروز حوادث غير طبيعي، مصطفي احمدي روشن، دانشمند هسته‌اي ايراني در روز روشن ترور شد. به زودي معلوم شد که اين يک عمليات مشترک از سوي موساد و گروهک منافقين بوده است.بر پايه گزارش‌ها، گروهک منافقين بيش از ۱۲ هزار شهروند ايراني، هفت شهروند امريکايي و ده‌ها هزار عراقي را ترور کرده است.

به هر روي، تقسيم «تروريست‌ها» به خوب و بد از سوي غرب، از هر نوع آپارتايد زشت و ناپسندتر است.

اکنون داستاني مشابه در سوريه در حال تکرار شدن است. واشنگتن به جبهه النصره که از سوي قطر و عربستان سعودي حمايت مالي مي‌شود، برچسبِ نهاد تروريستي زده است. اما چرا؟ آنان نيز در کنار ديگر شبه‌نظامياني که اکثر آنان مزدوران خارجي هستند، عليه دولت بشار اسد مي‌جنگند. آنان صرفا به دليل آنکه سياست‌هاي واشنگتن را به چالش مي‌کشند، تروريست محسوب مي‌شوند. بنابراين، اين واشنگتن و کشورهاي غربي تحت تسلط امريکا هستند که تعيين مي‌کنند چه کسي تروريست است و چه کسي تروريست نيست.

نبايد از ياد ببريم القاعده که بذر افراطي‌گري‌کورکورانه و فرقه گرايي مذهبي را در جهان مي‌کارد، در دهه هفتاد ميلادي از سوي امريکا و سازمان سيا، با هدف مبارزه با شوروي تاسيس و از سوي همان‌ها حمايت مالي شد. رابين کوک، وزير خارجه پيشين انگليس، از به وجود آمدن القاعده ابراز تاسف کرده و مي‌گويد: «بن لادن محصول اشتباه محاسباتي دستگاه‌هاي امنيتي غرب بود. وي در سراسر دهه ۸۰ (ميلادي) براي مبارزه با اشغال افغانستان به دست روس‌ها از سوي سازمان سيا مسلح و توسط عربستان سعودي تامين مالي شد. القاعده که به مثابه‌ي يک «پايگاه اطلاعاتي» عمل مي‌کرد، در اصل پرونده رايانه‌اي هزاران تن از مجاهديني بود که با کمک سازمان سيا براي مبارزه با روس‌ها نجات يافته و آموزش ديدند. به نظر نمي‌رسد هيچ گاه به ذهن واشنگتن خطور کرده باشد که به محض برداشته شدن شوروي از سر راه، سازمان بن لادن توجه خود را به غرب معطوف خواهد کرد.»

هيولاي فرانکشتايني که سازمان سيا آن را به وجود آورد، نه تنها تغيير مثبتي در طول زمان نداشته بلکه روز به روز افسارگسيخته‌تر شده است. تروريسم به واقع يکي از لغاتي است که بيشترين سوء تعبير و سوء استفاده از آن به عمل آمده است و از سوي غربي‌ها تعريف و هرجا که تعيين کننده‌ي زيان و يا منفعت آنان باشد، باز تعريف مي‌شود.

* کارشناس امور بين الملل که تاکنون بيش از صدها مقاله از او در سايت‌ها و نشريه‌هاي جهان منتشر شده است. وي از مقاله‌نويسان نشريه‌هاي الاهرام (مصر)، پلستاين کرانيکل (امريکا)، گلوبال ريسرچ (کانادا) ، وترنز تودي (امريکا) و پراودا (روسيه) است. مقاله‌هاي وي تا کنون به بيش از سي زبان مختلف در دنيا ترجمه شده‌اند. سلامي داراي مدرک دکتري در مطالعات شکسپيري است.

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
5 + 13 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .