تحولات سودان؛ توطئه یا بیداری اسلامی؟

ناآرامی‌های اخیر در سودان شمالی قابل تصور و دور از ذهن نبود چراکه با جدایی سودان جنوبی و از دست دادن 80 درصد از چاه‌های نفتی که تقریباً 60 درصد بودجه‌ی این کشور را تأمین می‌کرد، پیامد‌هایی این چنینی، قابل تصور بود. دولت سودان علی‌رغم تلاش فراوان برای کنترل اوضاع اقتصادی و امنیتی نتوانست مشکل معیشتی مردم که روز به روز حادتر می‌شود را بر طرف نماید. بدیهی است که از دست دادن این درآمد نفتی تنها چند ماه پس از استقلال جنوب سودان، موج اعتراض‌های مردمی را به دنبال خواهد داشت.

عوامل اعتراض‌های اخیر سودان

دولت سودان پس از استقلال جنوب آن ناچار گردید که ریاضت اقتصادی را در این کشور به اجرا درآورد و یارانه‌های سوخت را بدون هیچ جایگزینی حذف نماید، البته طرح دولت در پارلمان جنجال برانگیز بود اما نمایندگان پارلمان با وجود اعتراض‌های خود نسبت به این طرح، آن را تصویب کردند. آن‌ها به این نتیجه‌ی حتمی رسیده بودند که تنها راه ممکن، تصویب این طرح است و هیچ‌گونه جایگزینی وجود ندارد. این امر باعث رشد بی‌رویه‌ی گرانی در این کشور شد و تقریباً پس از 8ماه، گرانی‌به اوج خود رسید و صدای اعتراض مردم را درآورد.

با این شرایط به دو دلیل نمی‌توان گفت اعتراض‌های موجود در این کشور از جنس بیداری اسلامی است:

1. دولت فعلی یک دولت اسلام‌گراست و مخالف هرگونه برقراری رابطه با رژیم صهیونیستی است. (عامل اصلی تمامی توطئه‌های کشور سودان، رژیم صهیونیستی است.)

2. احزاب مخالف، اسلام‌گرا نیستند و از کمونیست‌ها و لیبرال‌ها تشکیل شده‌اند که تنها همّ و غم آن‌ها ایجاد روابط پایدار و هم‌پیمانی با اسراییل است.

ناآرامی‌های اخیر همان‌طور که ذکر شد در این برهه‌ی زمانی و اوضاع بد اقتصادی با حمایت کشورهای بیگانه باعث برقرار نشدن امنیت در سودان شده است، اکنون دولت از یک سو باید مدیریت اقتصادی و از سوی دیگر مناطق ناآرام مانند مرزهای جنوبی، نیل الازرق و دارفور و همچنین فعالیت‌های گروه‌های مخالف در خارطوم که عامل تشدید ناآرامی‌هاست را کنترل کند که هر دو موضوع برای دولت هزینه‌بر خواهد بود و آن را از انجام تعهدهای داخلی و خارجی عاجز می‌کند.

احزاب کمونیست و لیبرال این کشور از جمله «حزب امت»، در دهه‌های گذشته سابقه‌ی رابطه با رژیم صهیونیستی را داشته‌اند. اسراییل با دادن وعده‌های بسیار به این گروه‌ها و حمایت مالی از آن‌ها، سعی در برهم زدن امنیت و همچنین اعمال فشار برضد دولت «عمر البشیر» را می‌کند تا گروه‌های مخالف به بهانه‌ی استقلال سودان جنوبی به مخالفت بیشتر با البشیر روی بیاورند و وی را مسئول اول از دست دادن آن تلقی نمایند.

آن‌ها ادعا می‌کنند اگر وی بر سر قدرت بماند، استقلال دارفور را نیز امضا خواهد کرد اما حقیقت چیز دیگری است و آن‌ها به این مسئله اعتقاد نداشته بلکه فقط به دنبال پیاده‌سازی توطئه‌های اسراییل و بهانه‌جویی و ایجاد موجی از اعتراض‌ها در بین مردم برضد رئیس جمهور فعلی هستند. این گروه‌های مخالف، وعده داده‌اند که به تظاهرات خود ادامه می‌دهند اما عمر البشیر در پاسخ به این ناآرامی‌ها، دستور تدوین قانون اساسی صد در صد اسلامی را صادر کرده است تا رنگ و بوی «بیداری اسلامی» از سوی دولت بر «بهار عربی» غرب‌زده، غلبه کند.

آمریکا و رژیم صهیونیستی سه هدف را در سودان دنبال می‌کنند، اول دسترسی به ذخایر نفتی و اورانیوم، دوم جبران فقدان متحدی چون حسنی مبارک! و در نهایت خارج کردن ایران از دایره هم‌پیمانی و اتحاد با سودان.
عوامل سرمایه‌گذاری رژیم صهیونیستی در جنوب و غرب سودان

مراکز تحقیقاتی و جغرافی‌شناسی جهان در سال 2010م. اعلام کردند که کوه‌های «النوبة»، «النیل الازرق» و «دارفور»، دارای 1.5میلیون تن اورانیوم هستند که در هر یک کیلوگرم از سنگ‌های این معادن، 310.3میکروگرم اورانیوم وجود دارد. این نسبت تقریباً 2.6 درصد بیشتر از دیگر معادن جهان است. سودان در رتبه‌ی سوم جهان از لحاظ ذخایر اورانیوم و خلوص آن قرار دارد. آمریکا و رژیم صهیونیستی به دلیل وجود ذخایر بالای اورانیوم در این کشور، همواره کوشید‌ه‌اند تا به هر وسیله‌ی ممکن به منابع آن دست پیدا کنند. این دو با تحریک گروه‌های شبه نظامی و شورشیان در جنوب و غرب سودان و حمایت‌های مالی و نظامی از آن‌ها توانستند ناامنی و ناآرامی برای دولت مرکزی به وجود آورند که در نتیجه، بخش جنوبی این کشور، مستقل شد و اکنون در حال فشار بین‌المللی به دولت فعلی عمر البشیر برای جدایی دارفور در غرب این کشور و نیز تحریک مردم برای اعتراض برضد وی هستند.

آمریکا و اسراییل پس از پیروزی اسلام‌گرایان در مصر، به این فکر افتادند که وقت آن رسیده است تا سناریوی سال‌های پیش خود برای تجزیه‌ی سودان و خارج کردن آن از دست اسلام‌گرایان را عملی سازند. آن‌ها می‌خواهند با یک تیر، سه هدف را نشانه بگیرند. هدف اول آن است که طعمه‌ی چرب و نرم خود یعنی سودان را با ذخایر نفتی و معادن اورانیوم به دست گیرند. هدف دوم اینکه سقوط رژیم هم‌پیمان خود، حسنی مبارک و از دست دادن مصر را با سیطره و نفوذ در سودان جبران و آن را محاصره کنند و هدف سوم و مهم‌ترین هدف، خارج کردن ایران از دایره‌ی هم‌پیمانی و اتحاد با سودان است.

واکنش ایران نسبت به گسترش نفوذ اسراییل در سودان

جمهوری اسلامی ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی با سودان روابط حسنه‌ای بر مبنای برادری و اسلام برقرار کرد و این دو کوشیدند تا همکاری‌های اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و علمی دو جانبه‌ی خود را گسترش دهند. این همکاری‌ها از سوی دیگر باعث افزایش وحدت اسلامی است که می‌توان با اتحاد، همبستگی، همکاری اقتصادی و فرهنگی با ملت‌و کشور مسلمان سودان موجب گسترش نیافتن نفوذ آمریکا و اسراییل در این کشور شود. تأکید رؤسای جمهور ایران و سودان بر وجود نقشه‌ی استعماری برای تجزیه‌ی سودان، گواه این مطلب است. اسلامی بودن و وجود دشمنان مشترکی به نام‌های رژیم صهیونیستی و آمریکا بیش از هر چیز دیگری موجب افزایش همکاری دو کشور شده است.

راهکارهای جمهوری اسلامی ایران برای جلوگیری از گسترش نفوذ اسراییل در سودان:

1. حمایت‌های تهران از خارطوم در تمام زمینه‌ها به ویژه نظامی و امنیتی به طور قطع تأثیر مثبتی بر تحولات داخلی سودان خواهد گذاشت چرا که این حمایت‌ها باعث تقویت روحیه و مواضع دولت‌مردان سودان در برخورد با بحران‌های خارجی و داخلی به ویژه اعتراض‌های اخیر خواهد بود.

2. در این شرایط حساس باید تلاش شود که حجم مبادلات اقتصادی میان دو کشور به بالاترین حد ممکن برسد تا بتوان همکاری‌های دو کشور در عرصه‌های کشاورزی، نفت و معدن را افزایش داد تا درآمدهای نفتی از دست داده‌ی این کشور تا حدودی جبران شود.

3. نباید مواضع جمهوری اسلامی ایران در برابر سودان جنوبی مواضعی خصمانه باشد همچنین حمایت از سودان شمالی نباید تأثیر منفی و یا مثبتی بر روابط «آینده یا احتمالی» ایران و سودان جنوبی بگذارد. باید دستگاه دیپلماسی ایران برای برقراری روابط رسمی‌و دیپلماتیک با دولت جنوبی و تازه استقلال یافته برنامه‌ریزی دقیقی انجام دهد تا بتواند دست استعمارگران را در سودان کوتاه نماید.(*)

*عثمان نوای؛ تحلیلگر سودانی/ ۱۳۹۱/۴/۲۲

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
4 + 4 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .