بيماري ای كه زنان بد حجاب از آن رنج مي برند

پوشش و حجاب به دليل اينكه نقش اساسي در متعادل كردن غريزه ي خود نمايي و تبرّج زن دارد، عامل مهمي براي جلوگيري از بخش بزرگي از پريشاني ها و دغدغه هاي فكري زن به شمار مي آيد؛ زيرا آزادي زن در خودآرايي و به نمايش گذاشتن جلوه هاي زنانه در بين جامعه، باعث افراط در تجمّل و توجّه به زيبايي هاي ظاهري مي شود كه اين توجه افراطي، مي تواند بروز اختلالهاي رواني را در زن در پي داشته باشد.

محققان علوم رفتار در تحليل خودنمايي بيمارگونه و برخي ناهنجاريهاي پوششي برخي افراد معتقدند وقتي زن، بي حجاب و با ظاهري پر اطوار در بين مردان ظاهر مي شود، ممكن است عده اي او را مورد تحسين و تكريم (ظاهري) قرار دهند. به همين دليل وي همواره سعي مي كند وضع ظاهري خود را طوري قرار دهد كه بيشتر مورد پسند آنها قرار گيرد.

اين كارشناسان با اشاره به آثار آغاز اين رويه اخلاقي افزودند: معمولاً اين گونه زنان و دختران براي اينكه محبوبتر شوند، هر روز وقت زيادي را صرف آرايش و تقليد از مدهاي جديد مي كنند. اين روند، مي تواند ناراحتيهاي رواني زيادي را براي آنان ايجاد كند. نگراني از اينكه ممكن است هميشه كارها به دلخواه پيش نرود، باعث بروز مشكلاتي براي آنها مي شود. براي مثال اين تصوّر كه آيا با صرف اين همه وقت و هزينه ي مالي توانسته اند نظر ديگران را به طرف خود بكشند و مورد پسند آنان شوند يا به عكس، مورد تمسخر و تحقير آنان هستند، مي تواند همواره ذهن آنها را به خود مشغول كند و آنها را به انسان هايي نگران تبديل سازد.

محققان به اين نكته هم اشاره كردند كه دليل بعدي كه مي تواند بر نگراني آنها بيفزايد، اين تصور است كه هر لحظه رقيبي زيباتر از راه برسد و همچنين دليل ديگري كه باعث ناراحتي براي آنها مي شود، اين است كه مي بينند به مرور زمان از زيباييشان كاسته مي شود و زنان جوانتر و زيباتر جاي آنها را مي گيرند و نقش آنها را در ربودن دل ها كمتر مي كنند. آنها براي اينكه در اين رقابت، ضعف خود را جبران كنند، دست به كارهاي مختلفي مي زنند؛ يعني تنوع طلبي بيشتر در لباس، آرايش، جلوه گري و خودآرايي كه البته نتيجه ي چنداني برايشان ندارد و آنها در مانده تر مي سازد زيرا از شخصيت محكم دروني برخوردار نبوده اند و همواره هدفشان جلب رضايت ظاهري بوده است.

محققان در ادامه به اين نتيجه اشاره كردند كه هنگامي كه يك زن در اثر آزادي در خودآرايي و جلوه گري به چنين احساسي رسيد، به زودي متوجه مي شود كه در اين رقابت، ديگر توان مقابله با زنان زيبا و جوان را ندارد، با گذشت زمان و مسن شدن اين احساس تلخ در او بيشتر مي شود؛ زيرا مي بيند همان افرادي كه چندي پيش خريدار به جهت دسترسي آسان و جلوه گري هاي زنانه اغراق شده اطراف او بودند، ديگر حاضر نيستند با او رفت و آمد داشته باشند و بهاي چنداني به او نمي دهند. اين مرحله ايست كه زن دچار افسردگي و اضطراب مي شود و از تنظيم امور شخصي و اجتماعي خود درمانده مي شود و اگر پذيراي واقعيت نباشد حتي گاه ديده شده كه دست به خودكشي مي زند.

در همين زمينه نويسنده ي كتاب چهره ي عريان زن مي نويسد: زيبايي، به نمايش برجستگيهاي بدن و آرايشي كه اضطراب دروني و فقدان اعتماد به نفس را پنهان مي كند، نيست؛ بلكه پيش از هر چيز مديون قدرت تفكر، سلامت و كمال نفس است. چه بسيار دختراني كه به سبب شوق دستيابي به نشانه هاي مقبول زيبايي و زنانگي، به اختلالات رواني و اضطراب هاي گوناگون مبتلا شده اند. گمان و تصور يك دختر اين است كه زندگي و آينده اش به اندازه ي بيني و يا خميدگي مژههايش بستگي دارد، تا آنجا كه حتي يك ميليمتر كوتاهي طول مژه نيز مي تواند به مسئله اي جدي و بحراني واقعي در زندگي او تبديل شود.
واقعيت اين است كه وقتي زن تمام زيباييهاي خود را در معرض تماشاي عموم قرار داد، ديگر چيزي براي جلب نظر ندارد و براساس قانون عرضه و تقاضا، ارزش خود را از دست خواهد داد. در حالي كه به گواه روانشناسان و محققان علوم رفتاري بر اساس يك منطق تجربي و عقلاني رعايت پوشش مناسب سبب افزايش زيبايي زن مي شود.

منبع : خليج فارس

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
7 + 0 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .