به بهانه اجلاس 4 روزه سالیانه بیلدربرگ در خرداد ماه - بیلدربرگ؛ حكمرانی جهانی یا چپاول محترمانه

برخی با تاكید بر اهمیت این اجلاس بسیاری از حوادث واقع شده در عرصه جهانی را از نتایج حاصل شده اجلاس بیلدربرگ آن سال دانسته و حوادثی مانند انتخاب باراك اوباما، جنگ آمریكا علیه افغانستان و عراق و بسیاری از وقایع مهم دیگر جهانی را از نتایج این اجلاس دانسته اند. فارغ از آنكه این اظهارات چه میزان صحت داشته باشد، یكی از نتایج مهم وجود چنین محافلی دلالتی بر ادعاهای مطرح شده در نظریاتی همچون نظریه حكمرانی جهانی است.
ازجمله نظریه های مطرح در حوزه روابط بین الملل نظریه "حكمرانی جهانی"[i] و به تعبیر برخی مترجمین نظریه "تدبیر جهانی امور" است. محور اصلی این نظریه ناظر به ایجاد مناسباتیست كه پیرو آن اداره آن دسته از امور جهانی كه نیاز به عزمی جهانی را دارد در دستور كار قرار می گیرد. به عقیده نظریه پردازان مطرح این حوزه مشكلات جهانی به وجود آمده كه به ویژه در دوره جهانی شدن از روندی رو به رشد برخوردار شده است تنها با خواست و اقدام تمام كنشگران(دولتی و غیردولتی) امكانپذیر خواهد بود. از مهمترین مباحث مطرح در این نظریه نقش و جایگاه كنشگران غیردولتی در عرصه حكمرانی جهانی می باشد. در تمام تعاریف موجود پیرامون حكمرانی جهانی اهمیت چهار عنصر اصلی نظام اقتدارها(قیادت)، همه مراحل فعالیتهای انسانی، تعقیب اهداف و پیامدهای فراملی، به چشم می خورد به گونه ای كه تدبیر جهانی امور به عنوان "دستگاه اكتشافی برای تشریح تحولات و پریشانی های فعلی نظام بین الملل" تعریف شده است و اساساً به لحاظ نظری به دنبال رفع ناكارآمدی جریان اصلی در تشریح این وضعیت است. تمام این چهار عنصر در تعریف جیمز روزنا از تدبیر جهانی امور مشهود است، بنا به تعریف روزنا تدبیر جهانی امور شامل نظامهایی از اقتدارها در همه مراحل و سطوح فعالیتهای انسانی_ از خانواده تا سازمانهای بین المللی_ برای پیگیری اهداف از طریق عمل كنترل می باشد كه عواقب فراملی ای را نیز شامل می شود. براساس این تعریف و باتوجه به عناصر اصلی آمده در این تعریف و بسیاری تعاریف دیگر هدف حكمرانی جهانی ایجاد بساطی برای رفع مشكلات جهانی موجود است.

جامعه جهانی در شرایط كنونی با مشكلات عدیده ای رو به رو است. بی عدالتی و تبعیض میان مردم دنیا، مشكلات اقتصادی جهانگستر، فقر جهانی، بیماریهای جدیدالظهور، مشكلات زیست محیطی، وجود سلاح های نامتعارف و كشتار جمعی و . . . تنها بخشی از مشكلاتیست كه امروز گریبانگیر تمام مردم دنیا شده است. در بررسی چگونگی كاركرد این نظریه سوالاتی اساسی در ذهن تداعی می گیرد. مشكلات موجود چگونه ایجاد شده است؟، رفع این مشكلات جهانی چگونه امكانپذیر است؟، قدرتهای بزرگ جهانی چه نقشی در رفع این مشكلات دارند و تاكنون چه اقداماتی را انجام داده اند؟. پاسخ به این سوالات چندان دشوار نیست.

وضعیت فعلی جهان همانگونه كه بسیاری از نظریه پردازان غربی نیز بدان معترفند و در قالب نظریه های انتقادی به جریان اصلی روابط بین الملل بارها به آن اشاره شده است، بیش از هرچیز تحت تاثیر عملكرد قدرتهای بزرگ در طول چند سده گذشته است. منافع قدرتهای بزرگ و تلاش این دولتها برای فاصله گرفتن از كشورهای جنوب شرایطی را برای آنها تجویز كرد كه به تبع آن چپاول دولتهای ضعیف امری اجتناب ناپذیر می نمود. مروری بر تاریخ استعمار جنوب توسط دولتها و كنشگران غیردولتی شمال و عملكرد آنها در كشورهای جهان سوم شاهدی بر این مدعاست.

پاسخ سوال دوم نیز بدیهی و آشكار است. همانگونه كه نظریه پردازان نظریه مطروحه به درستی بدان اشاره داشته اند رفع مشكل جهانی نیاز به عزم جهانی دارد. تبعیض در نحوه تقسیم كار بین المللی، اقدامات یكسویه و استانداردهای دوگانه نهادهای سیاسی و اقتصادی بین المللی، فقر گسترده كشورهای جنوب به ویژه كشورهای آفریقایی، مشكلات محیط زیستی و . . . همگی نیاز به عزمی جهانی دارد.

پاسخ سوال سوم نیز در ادامه پاسخ سوال دوم مطرح می گردد. بی تردید همانگونه كه اشاره شد رفع مشكلات جهانی نیاز به عزمی جهانی دارد. عزم جهانی نیز بدون خواست قدرتهای بزرگ هیچگاه میسر نخواهد شد. تغییر رویه در فعالیتهای ناعادلانه نهادها و سازمانهای بین المللی، كاهش تبعیض میان جنوب و شمال، كاهش و نابودی تسلیحات نامتعارف و كشتار جمعی و . . . ، همگی در گرو خواست و اقدامات رو به جلوی قدرتهای بزرگ است. به عبارت دیگر رفع مشكلات جهانی بدون خواست و اقدام قدرتهای بزرگی چون ایالات متحده آمریكا، اتحادیه اروپا، چین، روسیه و . . . ، امكان پذیر نخواهد بود. البته در كنار دولتها نباید نقش كنشگران غیردولتی نوظهور نادیده انگاشته شود. پاسخ به ادامه سوال سوم كه ناظر به اقدامات قدرتهای بزرگ است روایت كننده مباحث مهمی است. سران قدرتهای بزرگ با ادعای تلاش برای رفع مشكلات جهانی سالیانه چندین مرتبه در كنار هم جمع می شوند. برخی از این جلسات علنی و آشكار و در جلوی دوربین رسانه ها برگزار می شود و گزارش آنها نیز بر خروجی رسانه ها قرار می گیرد اما در مقابل این جلسات آشكار برخی محافل دیگر در خفا و در بایكوت كامل خبری برگزار می شود. اجلاس سالیانه بیلدربرگ از برجسته ترین و به تعبیری مهمترین نمونه از اجلاسهای مخفی سران كنشگران قدرتمند جهانی می باشد.

از روز پنجشنبه 11 خرداد نشست سالانه گروه بیلدربرگ به مدت 4 روز در ایالت ویرجینای آمریكا برگزار شد. این نشست با اعتراض شهروندان آمریكایی به سیاستهای این نهاد بزرگ اقتصادی همزمان بود. معترضان آمریكایی كه خود را اكثریت 99 درصدی می نامند با حمل پلاكاردهای به سیاستهای مافیایی این گروه اعتراض كردند. بیلدربرگ؛ گروهی كه حدود 60 سال پیش بنیان نهاده شد متشكل از سیاست مداران، سرمایه داران و خانواده های سلطنتی غربی است. نشستهای سالانه این گروه به صورت محرمانه و پشت درهای بسته و با شدیدترین تدابیر و اقدامات امنیتی و اطلاعاتی برگزار می شود و حتی از اسامی افراد دعوت شده به این نشستها اطلاعات دقیقی در دست نیست.

برخی با تاكید بر اهمیت این اجلاس بسیاری از حوادث واقع شده در عرصه جهانی را از نتایج حاصل شده اجلاس بیلدربرگ آن سال دانسته و حوادثی مانند انتخاب باراك اوباما، جنگ آمریكا علیه افغانستان و عراق و بسیاری از وقایع مهم دیگر جهانی را از نتایج این اجلاس دانسته اند. فارغ از آنكه این اظهارات چه میزان صحت داشته باشد، یكی از نتایج مهم وجود چنین محافلی دلالتی بر ادعاهای مطرح شده در نظریاتی همچون نظریه حكمرانی جهانی است. سران قدرتهای بزرگ دنیا، سرمایه داران برجسته و سیاستمداران ذی نفوذ جهانی اقدامات جهانی آشكار و غیرآشكاری را ترتیب داده و می دهند، اما هدف این اقدامات رفع مشكلات جهانی تمام مردم دنیا نیست، بلكه رفع مشكلات جهانی سرمایه دارانیست كه منافعی مشترك در عرصه جهانی داشته و با ادعاهایی نظیر "حكمرانی خوب جهانی" به دنبال چپاول محترمانه مردم كشورهای جنوب هستند.

------------------------] - Global Governance
نويسنده: جواد حق گو، مرکز اسناد انقلاب اسلامي، 18/3/91

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
12 + 4 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .