بهار آمریکایی با الهام از قیام عربی

علت خشم آمریکاییان در روز خشم از چيست؟

روز 17 سپتامبر 2011، روز خشم آمریکاییان، در حالی در شهر‎های مختلف این کشور آغاز شد که رسانه‎‎های فراگیر درباره آن سکوت معناداری کرده‎اند.

این نام‎گذاری از «روز خشم مصریان» الهام گرفته شده که باعث سقوط دیکتاتور حسنی مبارک شد. چند ماه است که برای این اقدام برنامه‎ریزی شده است. شاید به‎نظر برسد که کلمه «خشم» برای تظاهرات مسالمت‎آمیز بیش از حد تند باشد، اما امکان این وجود نداشت که کل عبارت «نا امیدی بلندمدتی که باعث خروش شده است» را بر روی پوستر‎ها جای دهند.

خشم از فساد

وب‎سایت روز خشم آمریکا (USDOR)، اصولی را که تظاهرات بر پایه آن برپا شده، ذکر کرده و اعلام داشته برنامه‎‎هایی برای نیویورک، پورتلند، لس آنجلس، سن فرانسیسکو، آستین و سیاتل در نظر گرفته شده است. سایت فوق می‎نویسد: «فساد، قدرت مدنی و نظامی کشور را بلعیده و باعث ایجاد تهدید‎های متعددی علیه آزادی و امنیت ملی شده است.» USDOR مدعی است انجام تخلفات انتخاباتی، یکی از مهمم‎ترین تهدیدات علیه دموکراسی در آمریکاست. تا زمانی‎که افراد و شرکت‎‎های شدیدا ثروتمند امکان پیروز کردن نامزد‎های مورد علاقه‎شان را دارند، سیاست‎مدارانی که پست خود را مدیون آن‎ها می‎دانند، قوانینی را به تصویب می‎رسانند که به‎نفع گروه فوق باشد و در نتیجه این قوانین بر خلاف منافع شهروندان طبقه متوسط خواهد بود.

خشم از حکومت شرکت‎‎ها
یکی از تصمیماتی که معترضان توجه خاصی نسبت به آن دارند، قانونی است که دادگاه عالی در 21 ژانویه 2010 به تصویب رسانده و طبق آن شرکت‎‎ها نیز مانند افراد هستند و مجوز پشتیبانی مالی از کاندیدا‎ها را دارند. آن‎ها به اصلاحیه شماره یک قانون اساسی استناد کرده‎اند که طبق آن حق آزادی بیان «افراد» باید محترم شناخته شود.

خشم ازطمع شرکت‎ها

بسیاری از رأی‎دهندگان، از جمله برگزار‎کنندگان USDOR، تأکید می‎کنند وجود حجم نامحدودی از پول باعث افزایش فساد می‎شود و این فساد بسیار پر سر و صدا است. بنا به نوشته USDOR، «انتخابات آزاد و منصفانه، مرهمی بر مشکلات و سوءاستفاده‎‎های بی‎شماری است که نتیجه دولت فاسد و نامشروع است. این دولت، منابع و روان شهروندان را صید می‎کند.» سایت «وال‎استریت را اشغال کن» که از پشتیبانان خبری حرکت است، می‎نویسد: «دیگر نمی‎توانیم اجازه دهیم طمع شرکت‎‎ها و تصمیم‎‎‎های فاسد، سیاست‎‎های کشورمان را تعیین کند.»

خشم از کنگره
آیا آمریکایی‎‎ها خشمگین‎اند؟ طبق نظرسنجی صورت گرفته توسط «راسموسن»، 85 درصد از آمریکایی‎‎ها اعتقاد دارند سیاست‎مداران «بیشتر به فکر رشد موقعیت شغلی خود هستند تا کمک به دیگر مردم»، و 46 درصد باور دارند که بیشتر اعضای کنگره فاسد هستند. با وجودی که بسیاری از نظرسنجی‎‎ها بر اساس دموکرات و جمهوری‎خواه تقسیم‎بندی می‎شود، اما پاسخ‎دهندگان از دو حزب به یک میزان نارضایتی خود را ابراز داشتند.

خشم از وال‎استریت
از زمان سقوط اقتصادی سال 2008 و به‎دنبال فشاری که بر عموم مردم وارد شده است، وال استریت همچنان یکی از اهداف خشم شهروندان بوده است.

خشم، قطبی شدن و پارانویا

بنا به نوشته واشنگتن پست: «روز خشم آمریکا برای شنبه برنامه‎ریزی شده است: آیا بهار عربی در آمریکا رخ خواهد داد؟» حاشیه‎‎ها درباره این‎که چه کسانی پشت پرده تظاهرات هستند، هزینه آن را چه‎کسی می‎دهد، و به‎دنبال چه اهدافی است؛ نشانه میزان قطبی شدن و پارانویایی است که در حال حاضر در آمریکا شایع شده. برای برخی باورنکردنی است که جنبش بزرگی شامل شهروندان از جناج‎‎های مختلف چپ، راست و میانه‎رو که از شرایط کنونی خسته شده‎اند، به اعتراض بپردازند.
(روز خشم آمریکاییان، جنين سزاجا - ترجمه: حامد نعمت‎اللهی، هفته نامه پنجره،ش 108،ص 72 )

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
10 + 1 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .