بررسی كتاب زندگی و مبارزات حجت الاسلام سید علی اكبر ابوترابی

معرفی جدیدترین كتب مركز اسناد انقلاب اسلامی
از مبارزه در راه انقلاب تا اسارت در عراق
بررسی كتاب زندگی و مبارزات حجت الاسلام سید علی اكبر ابوترابی
آقای ابوترابی برای تكمیل شناسایی قبلی خود ماموریت یافت درمنطقه تپه های الله اكبر مجددا شناسایی انجام دهد تا نیروهای ستاد جنگ های نا منظم آماده ی یك عملیات گسترده شوند اما بر اثر اشتباه یكی از دو نفر همراه وی هفت كیلومتر از نیروهای خودی دور شد و تا فاصله ی 200 متری دشمن پیشروی كرد و در بازگشت مورد شناسایی دشمن قرار گرفت و در حالی كه خود می توانست از دام دشمن رها شود و بگریزد به دلیل تلاش برای نجات همرزمان خود كه درنقطه ای دورترپنهان شده بودند، در دام دشمن اسیر گشت.

این كتاب تدوین جوادعاملی و نشرمركزاسنادانقلاب اسلامی است. كتاب زندگی ومبارزات حجت الاسلام سید علی اكبرابوترابی از332صفحه تشكیل شده كه شامل مقدمه، پیشگفتار و پنج فصل می باشد. درمقدمه به انقلاب اسلامی-مردم- مرجعیت و مكتب تشیع اشاره شده است.در پیشگفتار ثبت و تدوین خاطرات شخصیت های موثر در پیروزی انقلاب اسلامی، شناخت علل و عوامل وقوع آن، همچنین نقش موثر امام خمینی و رهبری بی بدیل ایشان، تاثیر یاران انقلابی امام(ره) و تاثیر آنان در به ثمررسیدن انقلاب اسلامی ازجمله شخصیت انقلابی حجت الاسلام سیدعلی اكبرابوترابی و فعالیت های آن مرحوم را میتوان نام برد.

فصل اول

فصل اول این كتاب شامل خانواده، تولد، جد پدری، پدر، خصوصیات اخلاقی آیت الله سیدعباس ابوترابی و مبارزات سیاسی و عكس العمل رژیم به تحصن مردم قزوین می باشد. حمله ی تانكها و نفربرها به شهر قزوین، حمله وحشیانه مامورین به ساواك به منزل آیت الله حاج سیدعباس ابوترابی، فعالیت های سیاسی آیت الله سیدعباس ابوترابی پس از پیروزی انقلاب، جدمادری، عزیمت به قم با دعوت آیت الله العظمی حائری یزدی، ارتباط معنوی حضرت امام با آیت الله علوی، مشكل مالی حوزه ی تازه تاسیس قم، رحلت شگفت انگیز، ماجرای وصیت نامه، آشنایی سیدعلی اكبر ابوترابی با شهید بهشتی و شهید مفتح در اندیشه ورود به نیروی هوایی، ورود به حوزه ی علمیه مشهد، پوشیدن لباس مقدس روحانیت، استادان ایشان از مشهد تا نجف اشرف می باشد.

حجت الاسلام والمسلمین حاج سیدعلی اكبر ابوترابی فرد در سال 1318درخانواده اهل علم و فقاهت در شهر مقدس قم متولد شد.جد پدری ایشان مرحوم آیت الله حاج سید ابوتراب ابوترابی هستندكه در سال 1306قمری(1257ش)به دنیا آمدند و در سال1390ق (1352ش)دارفانی را وداع گفتند. مرحوم حاج سیدعباس ابوترابی پدرسیدعلی اكبرابوترابی مردی مومن و متدین بود وی قبل از اذان بیدار می شدند و تمام ساعات روزشان را به مطالعه خاصه نوشته های فقهی و اصولی مشغول بودند. آیت الله سیدعباس ابوترابی یكی از استادانی بودند كه مرجعیت حضرت امام خمینی(ره) را تایید نمودند. مرحوم سیدعباس ابوترابی را درسال 1355 و 1356دستگیر و در زندان كمیته و قصر بازداشت كردند. بعد از دستگیری ایشان تعداد زیادی از اهالی محترم قزوین دو سه شب درمسجد النبی تحصن كردند و رژیم مجبور شد ایشان را آزاد كند. وی در پیروزی انقلاب نقش بسیار مهمی داشت. پس از پیروزی انقلاب با اصرار مردم و از آنجایی كه احساس می كردند وجودشان در مجلس شورای اسلامی می تواند موثر باشد، در مجلس حضور یافتند. جد مادری ایشان حاج سید محمد باقربن ابوتراب بن مرتضی الحسین علوی قزوینی نام داشت. وی در دوران نوجوانی پدر بزرگوارشان را از دست می دهند. اما با وجود مشكلات فراوان مالی و هزینه ی خانواده كه بر دوش ایشان سنگینی می كرد، مسیر علم، تحصیل دانش و معرفت را در پیش گرفتند.

فصل دوم

مبارزات انقلابی: در واقع ورود سید به مبارزات انقلابی به زمانی باز می گردد كه ایشان مانند بسیاری دیگر از طلاب جوان با آوازه ی مرجعیت حضرت امام خمینی (ره) متوجه ایشان گردیدند.

علل و ریشه های قیام 15 خرداد به مرحله ی اول انقلاب: میتوان یكی از دلایل اصلی را قیام امام و واقعه ی پانزده خرداد، اقدام اسد اله علم در تصویب لایحه ی انجمنهای ایالتی و ولایتی دانست. موضوع دومی كه باعث كینه توزی شاه با مراجع به ویژه امام گردید، مخالفت امام با فرمان شش ماده ای اصلاحات شاه بود. در این دوره كه مرحوم ابوترابی جوان 24 ساله و پرشور بود و فعالانه در مسایل انقلاب نقش بزرگی داشت، جریان دستگیری حضرت امام را ایشان به نقل از یكی از كماندوهای شاه اینچنین نقل می كنند: در شب دستگیری حضرت امام ما از شهامت و جسارت امام متحیر ماندیم قبل از اینكه ما وارد عمل شویم بدون هیچ اضطرابی لباسشان را پوشیدند و عمامه شان را هم به سر گذاشتند و عبایشان را به دوش و بدون هیچ ترس و نگرانی تشریف آوردند بیرون و به سمت حیاط آمدند.

تلاش علما برای آزادی امام : حركت هوشمند انه علما از قبیل آیت اله میلانی، آیات عظام گلپایگانی مرعشی و خوانساری و بسیاری از علمای صاحب نام دیگر باعث شد امام چند روز بیشتر در زندان نماند.

مهاجرت علما به تهران، راهكار فشار به رژیم طاغوت، برگزاری مجلس ختم برای شهدای فیضیه لایحه ی كاپیتولاسیون و مرحله دوم قیام امام خمینی، هجرت به نجف اشرف، چند خاطره از امام در نجف، تهدید به قتل امام در نجف اشرف از سوی رژیم پهلوی، دستگیری سید علی اكبر ابوترابی به جرم حمل اعلامیه امام، خاطره ای از شهید آیت اله سعیدی، موتلفه ی اسلامی ادامه راه فداییان اسلام ،همكاری با شهید اندرزگو، جمع آوری كمك برای ادامه ی مبارزه، مبارزه با انحراف مجاهدین، طرح اعدام انقلابی شاه، پروازبه سوی ملكوت، رویای آرامبخش خواب دكترداروساز، دومبارزه هم نام –مبارزه با صهیونیسم ازفصل دوم می باشد.

فصل سوم

پیروزی انقلاب اسلامی-سال 1356را باید سال تحولات بزرگ وحركت های عظیم و سرنوشت ساز نام نهاد. در این فصل اشاره به شهادت حاج مصطفی، چاپ مقاله ی توهین آمیزدر روزنامه اطلاعات، قیام 19دی قم درآستانه پیروزی، حفاظت ازمجموعه كاخ های سعدآباد، لشگر16زرهی قزوین شده است.

یكی از موضوعات مهم حفاظت ازاموال واسناد موجود درمجموعه ی كاخ های سعدآباد بود كه بر عهده ی سید ابوترابی گذاشته شد با وجود اینكه انقلاب به پیروزی رسیده بود و بیشتر پادگانهای تهران به تصرف نیروهای انقلابی در آمده بود اما هنوز برخی شهرستان ها وپادگان ها كاملا تسلیم نشده بودند و در روز22بهمن 1357 بودكه لشگ رزرهی، شهربانی و ژاندارمری با انتشار اعلامیه هایی همبستگی خود را با ملت مبارز ایران اعلام نمودند. پس از تثبیت انقلاب اسلامی درسال 1358 به فرمان امام خمینی موضوع شورای شهر مطرح شد و دربعضی شهرهای بزرگ با رای مردم شورای شهر به منظور ساماندهی و خدمت رسانی به مردم تشكیل شد.

فصل چهارم

این فصل شامل:آغاز جنگ تحمیلی، آقای ابوترابی همراه شهید چمران در جنگ های نامنظم، تلاشی برای آزادسازی سوسنگرد، آزادسازی دب حردان، امانت پیرمرد حردانی، عملیات شناسایی و اسارت روز26 آذر سال 1359است.

آقای ابوترابی برای تكمیل شناسایی قبلی خود ماموریت یافت درمنطقه تپه های الله اكبر مجددا شناسایی انجام دهد تا نیروهای ستاد جنگ های نا منظم آماده ی یك عملیات گسترده شوند اما بر اثر اشتباه یكی از دو نفر همراه وی هفت كیلومتر از نیروهای خودی دور شد و تا فاصله ی 200 متری دشمن پیشروی كرد و در بازگشت مورد شناسایی دشمن قرار گرفت و در حالی كه خود می توانست از دام دشمن رها شود و بگریزد به دلیل تلاش برای نجات همرزمان خود كه درنقطه ای دورترپنهان شده بودند، در دام دشمن اسیر گشت.

فصل پنجم

دوران اسارت، شایعه ی به شهادت رسیدن مرحوم ابوترابی، بازجویی در استخبارات عراق، سلول های وزارت دفاع عراق،خاطرات شنیدنی از زندان وزارت دفاع ، تحمل رنج اسارت در اردوگا های عراق، انتقال به اردوگاه عنبر، اردوگاه موصل یك، رمضان در اسارت، انتقال مجدد به زندان وزارت دفاع، اردوگاه موصل3، عنایات امیرالمومنین به اسرا، عظمت و شخصیت امام خمینی(ره) و یاس و ناامیدی افسران بعثی، روش و منش سید در اسارت از مطالب این بخش است. در ادامه به صورت گذرا به برخی الگوهای رفتاری سید در دوران اسارت اشاره شده: 1-پرهیز از ایجاد حساسیت و هرگونه درگیری مدارا با ضعیفان 2- توجه به نیازهای اسرا و تلاش برای رفع آن ها 3-توجه جدی به ورزش 4-بزرگداشت مناسبت های اسلامی و ملی مطالب این فصل است.

الف) ماه رجب وشعبان: حجت الاسلام ابوترابی دو ماه رجب و شعبان را روزه می گرفت و می گفت ماه رجب و شعبان مقدمه و زمینه سازی ماه رمضان و مهمانی خداست.

ب) محرم و صفر: وی بر عزاداری امام حسین (ع) تاكید زیادی داشتند و می گفت چیزی كه در این تنگنا می تواند دست ما را بگیرد، این عزاداریهاست.

ج) ماه رمضان: ماه رمضان در اسارت حال و هوای دیگری داشت. عراقی ها كاری به ماه رمضان نداشتند. صبحانه و نهار توزیع می كردند و بچه ها هر دو وعده را برای افطار و سحر نگه می داشتند و سید هم چند برنامه در ایام ماه رمضان داشت.

د)عید نوروز درسال جدید فرصت مناسبی برای تجمعات فرهنگی بود.

ه)دهه فجر انقلاب اسلامی: از مناسبت های ملی و مذهبی كه بزرگداشت آن مورد توجه ویژه ی سید بود مراسم دهه ی فجر انقلاب اسلامی بود. ایشان نسبت به پیران لطف وتوجه خاصی داشتند. انتقال به اردوگاه تكریت: وی حدود سه سال در این اردوگاه بودند. رحلت امام خمینی تلخ ترین خاطره ی همه ی آزادگان در اردوگاههای اسارت بود.

آزادی از بند اسارت: ایشان یك ماه قبل از آزادی گفتند حضرت امام را در خواب زیارت كردم كه فرمودند ابوترابی دوران اسارت تمام شد.

در سنگر مجلس شورای اسلامی: سال 1370 مصادف بود با برگزاری انتخابات چهارمین دوره ی مجلس شورای اسلامی. ازسوی دوستان به ایشان پیشنهاد نامزدی نمایندگی شده بود اما ایشان در قبول این امر مردد بود ولی مقام معظم رهبری فرمودند برای شما وظیفه است .

رحلت شهادت گونه: سرانجام این روحانی مجاهد و وارسته پس از سال ها تحمل رنج و اسارت وحدود ده سال تلاش شبانه روزی و ایفای مسئولیت های مختلف به همراه پدر بزرگوارشان برای زیارت حضرت علی بن موسی الرضا راهی مشهد بودند در یك سانحه ی رانندگی و پس ازبرخورد با خودروی مقابل به لقای پروردگار پیوستند.

برش هایی از كتاب

مردم انقلابی قم پس از اطلاع از دستگیری امام بی تاب و نگران به منازل مراجع تقلید هجوم آوردندتا با كسب خبروصلاحدید علما در دفاع از مقتدای خویش جان نثاری كنند. ص66

سال 1370 مصادف بود با برگزاری انتخابات چهارمین دوره ی مجلس شورای اسلامی و از سوی دوستان به حجت الاسلام ابوترابی پیشنهاد نامزدی نماینده شده بود، اما ایشان در قبول این امر مردد بودند.

http://www.irdc.ir/fa/content/20187/default.aspx

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
7 + 12 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .