ایران در فضای بیم و امید غرب را بازی می‌دهد

پایگاه اینترنتی «نیویورک‌پست» 3 ژوئیه 2012 (13 تیر) در مقاله‌ای به آزمایش‌های موشکی ایران و آغاز گفت‌وگوهای هسته‌ای در استانبول پرداخت و نوشت: روز دوشنبه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، مانور موشکی خود را در تنگه هرمز آغاز کرد. نمایش قدرت ازسوی ایران همزمان با دور تازه گفت‌وگوهای هسته‌ای طراحی شده است. تاکنون ایران در مورد برنامه هسته‌ای خود با گروه 1+5 گفت‌وگوهایی داشته است. در گفت‌وگوهای مسکو که در سطوح عالی برگزار شد، گفت‌وگوها به شکست انجامید؛ اما دو طرف در مورد نشست «کارشناسان فنی» در استانبول توافق کردند؛ اما ماهیت این گفت‌وگوها چیست؟ به‌نظر می‌رسد پس از پایان این گفت‌وگوها در استانبول، در مورد دور بعدی، نشستی سیاسی در ماه سپتامبر توافق خواهد شد.

در ادامه مقاله آمده است: این موضوع باید برای همگان شفاف‌سازی شود که ایران مطابق این ضرب‌المثل فارسی عمل می‌کند که می‌گوید: «می‌برد لب چشمه و تشنه برمی‌گرداند.» ایران دقیقاً در این مسیر حرکت می‌کند. دولت ایران، تنها از تاکتیک وقت خریدن برای بهره‌بردای به‌نفع خود استفاده می‌کند؛ اما هرگز به‌طور عملی در مورد توقف برنامه هسته‌ای خود موافقت نمی‌کند. سه سال پیش، ایران حجم اندکی اورانیوم با غنای پایین داشت. امروز این کشور مقدار زیادی اورانیوم با غنای 20 درصد دارد. در عین‌حال، رژیم ایران سایت‌های هسته‌ای زیرزمینی و مستحکم ساخته است که در برابر حملات هوایی مقاوم هستند. به‌نظر می‌رسد پنج مرکز غنی‌سازی دیگر با این ویژگی‌ها در دو سال آینده ساخته شود. ایران همواره به‌دنبال خرید زمان به‌نفع خود بوده است. دولت ایران معتقد است گفت‌وگوهای هسته‌ای حمله نظامی اسرائیل به تأسیسات هسته‌ای ایران را به‌لحاظ سیاسی دشوار می‌کند. به‌طور کلی، «دادن شانس به گفت‌وگوها» حتی در میان رهبران اسرائیل حامیان بسیاری دارد. در عین‌حال، باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا می‌تواند از گفت‌وگوها به‌عنوان جایگزینی برای اقدام و حتی فشار بر اسرائیل برای خویشتن‌داری، استفاده کند. ایران به سهم خود از تداوم گفت‌وگوهای هسته‌ای، رزمایش نظامی و تهدید به بستن تنگه هرمز برای نمایش خود به‌عنوان قهرمان نبرد اسلام علیه کفر استفاده می‌کند.

در پایان مقاله آمده است: برنامه ایران تداوم گفت‌وگوها حداقل تا انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در ماه نوامبر است. در حالی‌که گروه 1+5 به نتیجه‌ای دست نیافته است. در واقع، بازی گفت‌وگوها آن هم مطابق قواعد ایران، عملاً شانس رسیدن به راه‌حل از طریق گفت‌وگو را کاهش می‌دهد. در حالی‌که ایران از طریق گفت‌وگوهای بی‌معنا و ظاهراً بی‌پایان به اهداف خود دست می‌یابد، دادن امتیاز از سوی ایران امری محال است.

بصیرت: طولانی شدن زمان، در برنامه هسته‌ای ایران جایی ندارد و محصول تلاقی رفتار باج‌خواهانه غرب با مقاومت و اصرار ایران بر حقوق هسته‌ای‌اش است. با کنار گذاشته شدن رفتار باج‌خواهانه غرب همه چیز حل می‌شود. ایران سال گذشته با پذیرش مبادله سوخت برای رآکتور تهران، فرصت طلایی را در اختیار غرب قرار داد که آن‌ها برخلاف توافق اولیه، از انجام آن سر باز زدند و این یعنی طولانی کردن زمان گفت‌وگوها.
پایگاه بصیرت:گروه ترجمه/91/04/14

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
1 + 1 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .