اهميت بعُد امنيتي انتخابات 90؟

اهميت بعُد امنيتي انتخابات 90؟

موعد انتخابات نهمين دوره مجلس شوراي اسلامي به تدريج نزديک مي شود و در اين ميان بر اهميت اين رخداد سياسي در کشور نيز افزوده مي شود. انتخابات اسفند 90 که اولين انتخابات پس از حوادث سال 88 به حساب مي آيد از جهات مختلفي داراي اهميت است.در بدايت امر موضوع حضور حداکثري مردم در انتخابات و تحقق مشارکت حداکثري مطمح نظر مي باشد.

از سوي ديگر برگزاري انتخابات به عنوان يک مولفه تحکيم کننده امنيت کشور نيز مد نظر قرار دارد.رهبر معظم انقلاب در خطبه هاي عيد سعيد فطر امسال در همين خصوص فرمودند: انتخابات هميشه در كشور ما تا حدودي يك حادثه‌ چالش‌برانگيز است... مردم را متوجه مي كند. مراقب باشيد اين چالش به امنيت كشور صدمه نزند. انتخابات كه مظهر حضور مردم است، ... بايد پشتوانه‌ امنيت ما باشد.

نبايد اجازه داد كه اين چيزي كه ذخيره‌ امنيت است... به امنيت ما صدمه وارد كند.

از اين روست که ايجاد سازوکارهايي براي کاهش تنش ها در ورطه انتخابات و تلاش براي تحقق مشارکت حداکثري بايد مورد توجه فعالان حوزه سياسي باشد.

با اين حال تحليلگران مي گويند به دليل تجربه بالاي نيروهاي امنيتي در مهار اعتراضات در کلانشهر ها و همچنين محدوديت هايي که براي برخي از شاخه هاي اطلاعاتي فتنه پديد آمده است نبايد انتظار داشت که حوادث سال 88 دوباره تکرار شود بلکه همچون 32 سال گذشته در تاريخ سياسي انقلاب ، اين بار نيز بايد انتظار اتفاق تازه اي را داشته باشيم. در واقع در آستانه انتخابات نهم مجلس شوراي اسلامي با توجه به اختصاصات انتخابات مجلس پروژه انقلاب مخملي منطبق بر يکي از نوين ترين شيوه هاي شبکه سازي اجتماعي به منظور براندازي پيگيري مي شود.

اين الگو برداري از تحرکات غرب گرايانه روبان سفيدها در روسيه عليه پوتين و حزب روسيه متحد صورت
مي پذيرد که بر اساس آن به جاي متد کلاسيک، که طبقات متوسط جديد در کلانشهرها ارتش شورشي براي انقلاب مخملي مي شوند در الگوي روسي با توجه به وسعت کشور ساکنين شهرها، روستاها و قصباتي که در آنها پتانسيل شکاف هاي قوميتي، مذهبي و سياسي بيشتر است به درجه پياده نظامي جنگ نرم مفتخر مي شوند.

در اين الگو بر خلاف انقلاب هاي مخملي متداول سمت و سوي حرکت اعتراضي از حاشيه به مرکز است. در الگوي سن پترزبورگ - مسکو اعتراضات دستكم در 60 شهر روسيه رقم خورد و پيوند معناداري بين اين اعتراضات و مرکز کشور برقرار شد. اين اعتراضات از شرق روسيه و از شهرهاي ‘يوژنوساخالينسک’ و ‘ولادي وستوک’ در خاور دور گرفته تا سن پترزبورگ در غرب روسيه برگزار و در نهايت به سمت پايتخت شيفت پيدا کرد.

در ايران با توجه به از هم گسيختگي شبکه هاي اجتماعي فتنه گران و از هم پاشيدگي ارتباطات مالي و سازماني آنها همچنين به منظور احياي جريان در حال احتضار موسوم به سبز بخصوص در کلانشهرهايي مثل تهران تنها راه حل باقي مانده دشمنان انقلاب تزريق يک بنزين جديد به جريان سبز و شوک رواني به اين نيروهاي فاقد انگيزه است.

از اين رو دشمن در پي آن است تا با ايجاد چالش امنيتي در شهرها و روستا ها در هنگام انتخابات مجلس و همچنين حين اعلام نتايج پيوند معناداري بين جنبش هاي پيراموني و پويش خفته اعتراض در مرکز ايجاد کند . غربي ها بر اين باورند در الگوي روسي به علت سطح گسترده اعتراضات در کل کشور، امکان مهار آن براي نظام به مراتب سخت‌تر خواهد بود.

البته سئوال معنادار در اين زمينه اينجاست که چه عاملي مي تواند جرقه اعتراضات در شهرستان ها را بزندو به صحنه آشوب ها تبديل کند؟برخي معتقدند که اين جرقه شايد از درون سيستم زده شود.

فرض کنيم که در يک شهر 100 هزار نفري که غالبا 70 درصد مردم نيز در انتخابات شرکت مي کنند يک نماينده بتواند بيش از 70 درصد آرا را به خود اختصاص دهد و در عين حال فرمانداري و يا استانداري به دلايلي انتخابات را داراي مشکل بداند و اين آغازي براي شروع اعتراضات است.

ضمن آنکه موضوع قوميت ها و يا شيعه و سني نيز قابليت به تنش کشيدن انتخابات در شهرهاي کوچک را دارد.اما در ذيل و در پايان اين بخش به اختصار 10مورد از تکنيکهاي مورد استفاده آمريکا در رابطه با انتخابات پارلماني روسيه که با کمک تئوريسين هاي انقلابهاي رنگي و جنگ نرم طراحي و اعمال شده است به اجمال ذکر مي شود:

1. همراه سازي اپوزيسيون با معترضان داخلي

2. بزرگنمايي رسانه اي تظاهرات

3. حمايت مالي از معترضين

4. تحريک افکار عمومي و فضاسازي با تشکيک در صحت انتخابات و مکانيسم آن

5. مطالبه سازي و افزايش هزينه هاي سياسي، حقوق بشري و...

6. ساختار شکني با طرح شعارهاي جسورانه در جريان اعتراضات خياباني و...

7. تلاش براي همگون سازي معترضين بارنگ مشترک (طرح روبان سفيد)

8. استفاده وسيع از ابزارهاي سايبري (فيس بوک، توئيتر،
شبکه اي از وبلاگ نويسان و...)

9. آلتر ناتيو سازي براي رهبري موجود

10. مرتبط سازي اعتراضات روسيه با بهار عربي.
http://www.jangnarm.com/index.aspx?siteid=51&pageid=2835&newsview=69581

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
5 + 3 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .