انتظارات امام خميني(ره) از مجلس شوراي اسلامي

مجلس در نظام جمهوري اسلامي ايران از اهميت ويژه و والايي برخوردار بوده و محور بسياري از تصميم گيري ها، قانونگذاري ها و برنامه ريزي ها است و چراغ هدايت دولت و ملت را به دست دارد. مجلس پايگاه اساسي نظام و مردم و مايه حضور و مشاركت واقعي مردم در تصميم گيري ها و مظهر اراده ملي است. درباره قداست، اهميت و جايگاه حساس و سرنوشت ساز مجلس و نقش آن در صلاح و فساد جامعه و كشور و نظارت بر كارها و اصلاح امور و برخورد قاطع و دلسوزانه با مسائل كشور، اصول مصرح در قانون اساسي در مورد مجلس، بيانات رهبر كبير انقلاب، حضرت امام خميني(ره) و بيانيه ها و سخنان رهبر معظم انقلاب، حضرت آيت الله العظمي خامنه اي (مدظله العالي)، بهترين دليل و گواه است.

اين اهميت فوق العاده از مجموع و محتواي پيام هاي امام به مجلس و سخنراني هاي ايشان در جمع نمايندگان و مردم قابل استنباط است. حضرت ايشان بر اساس نقش و جايگاهي كه براي مجلس قائل بودند، انتظارات و توقعات ويژه اي از مجلس شوراي اسلامي داشتند كه در پي اين مطلب برخي از اهم آنها را در آستانه سالگرد ارتحال آن عزيز سفر كرده و بازگشايي مجلس نهم مورد اشاره قرار مي دهيم.

1- حفظ جايگاه مجلس در رأس امور؛ از منظر بنيانگذار فقيد نظام مقدس جمهوري اسلامي، امام خميني(ره) مجلس شوراي اسلامي به عنوان يكي از قواي اصلي، در رأس تمام نهادهاي كشور دانسته شده است. بر اساس انديشه آن حضرت، اكثريت قاطع مسائل مهم كشور وابسته به مجلس است و حداقل آنچه پس از دوران مشروطيت بر سر ملت مظلوم ايران آمده و اين كشور اسلامي را دستخوش توطئه هاي بين المللي ساخته، ريشه در مجلس دوران ستمشاهي داشته است. چنانچه مكرراً مي فرمودند: «من تكرار مي كنم مجلس بالاترين مقامي است در اين مملكت.»(1)

2- پايگاه مستحكم مقاومت در برابر نظام سلطه؛ مجلس از ديدگاه ايشان، نه تنها خانه ملت و محل تجمع آنها براي هدايت كشور است، بلكه پايگاه مستحكم دفاع و مقاومت در مقابل نظام استكباري جهان محسوب مي شود: «شما مي خواهيد كه يك مجلسي داشته باشيد كه در مقابل اين تهاجماتي كه از خارج مي شود، پايدار باشد، يك دولتي را او تعيين كند كه در مقابل تهاجماتي كه در دنيا واقع مي شود، فشارهايي كه واقع مي شود در دنيا اين بتواند دفاع كند و اين از مجلس سرچشمه مي گيرد.» (2)

3-دوري از اختلاف و جبهه بندي؛ امام، اختلاف و دو يا چند دستگي را مضر به حال مجلس مي داند و به شدت نمايندگان مردم را كه براي يك هدف مشترك كه رسيدگي به امور مردم است تجمع كرده اند، از جبهه بندي برحذر مي دارد: «از اول بناي بر اين نگذاريد كه ما يك جبهه كذا و يك جبهه كذا، از اول بناي مبارزه باشد، مبارزه نبايد باشد. مباحثه است، مباحثه نرم اسلامي. مي خواهيد هر كدام مسائلي كه داريد به ديگري بگوييد با برهان، با بيان، البته بايد بگوييد، اما مبارزه نداريد با هم ... از حالا بنا نگذاريد به اين كه يك جبهه بندي كنيد.»(3)

4-كارآمدي مجلس؛ حضرت امام(ره) تفاهم و سلامت محيط مجلس را شرط كارآمدي آن مي دانند: «مجلس بايد يك محيطي باشد كه با كمال تفاهم و خيرخواهي براي ملت و كشور مسائل را پيش بياورند. انتقاد مي كنند، انتقاد خيرخواهانه باشد، جواب انتقاد مي دهند آن هم خيرخواهانه باشد و منظره مجلس يك منظره صالح باشد كه وقتي مردم ديدند، بگويند چه كار خوبي كرديم كه يك همچو اشخاص صحيح را در مجلس برديم و يك وقت خداي نخواسته طوري نباشد كه مردم پشيمان بشوند از اين رأيي كه داده اند.»(4)

5-ساده زيستي؛ از جمله مواردي كه امام خميني(ره) به همه مسئولان از جمله نمايندگان به طور مكرر تذكر مي دادند، ساده زيستي بود. وي خطاب به نمايندگان مي فرمايند: «خود را به ساده زيستن عادت دهيد و از تعلق قلب به مال و منال و جاه و مقام بپرهيزيد. مردان بزرگ كه خدمت هاي بزرگ براي ملت هاي خود كردند، اكثراً ساده زيست و بي علاقه به زخارف دنيا بودند.»

شرايط ويژه داخلي، منطقه اي و بين المللي، مجلس نهم را در جايگاه ممتازي قرار داده است كه مي توان از آن انتظار «مجلس تراز انقلاب اسلامي » را داشت؛ مجلسي كه بتواند در دهه چهارم، كشور را چند گام به پيش برد و با فائق آمدن بر ناكارآمدي ها و چالش هايي كه دشمنان نظام اسلامي در مسير آن قرار مي دهند، مجلسي ارتقايي و پيش برنده آرمان هاي امام(رحمه الله عليه) و رهبري در دنيا باشد.

¤ پي نوشت ها

1 : صحيفه نور، ج 14، ص 293

2- همان، ج 18، ص 24

3- همان، ج 12صص 120-115

4- همان، ج 14، ص 239
انتظارات امام خميني(ره) از مجلس شوراي اسلامي/فتح الله پريشان /بصيرت/91/03/07
.

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
2 + 17 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .