امر فرمانده

آيات قرآن و حديث در مورد اطاعت از امر فرمانده را مي خواهم؟

آيه 247سوره بقره که در مورد فرماندهی طالوت و داوود –ع- است از جمله آياتی است که بر لزوم اطاعت از فرمانده دلالت دارد . در اين آيه برخی معيارها و ملاک های فرماندهی بيان شده است .
در روايتي از اميرالمومنين- ع - آمده است :آفه الجند مخالفه القاده ;{تصنيف غررالحكم, ح 7674},يعني آفت لشكر و سپاه مخالفت كردن با فرمانده و اطاعت نكردن از او است . در روايتي ديگر از آن حضرت آمده است : اطع من فوقك يطعك من دونك يعني از ما فوقت اطاعت كن تا زير دستت از تو اطاعت كند .{عيون الحكم و المواعظ، الليثي الواسطي ، ص 86}
پس از فتح مکه پيامبر اسلام –ص- با وجود مشايخ و بزرگان عرب عتاب بن اسيد را که بيش از 21 سال نداشت به فرماند اری مکه انتخاب کرد و چون قدرت اداره را در اين جوان می ديد به اعتراض ديگران توجه ننمود . همچنين رسول خدا در واپسين روز های عمر خود لشکر عظيمی را برای جنگ با روم آماده کرد و با وجود شخصيت های با سابقه از مهاجر و انصار در ميان لشکر ، آن حضرت اسامه بن زيد را که هجده سال داشت به فرماندهی منصوب کرد و از همه افسران و سربازان خواست تا از فرمانده لايق و شايسته خود پيروی کنند .
{ر.ک : نگرشی بر مديريت اسلامی ، سيد رضا تقوی دامغانی ، چاپ دوم ، ص 14 (لوح فشرده پرسمان، اداره مشاوره نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه ها، كد: 55/200943)

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
3 + 2 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .