امام خميني و تسخير لانه جاسوسي؟

سلام من شنيده ام امام خميني با موضوع تسخير لانه جاسوسي مخالف بودندو گفتند به اين شكلي كه دانشجويان به آنجا حمله كردند را درست نميدانستند.آيا صحت دارد؟لطفا كتاب معتبري را هم در اين زمينه بهم معرفي كنين.ممنون

با سلام و احترام خدمت شما، در رابطه با مخالفت و يا موافقت امام خميني با تسخير سفارت آمريكا در ايران بايستي به اين نكته توجه داشته باشيم كه اين مساله در دو مرحله اتفاق افتاده است. در مرحله اول امام مخالفت نموده است و در مرحله دوم حمايت كرده و آن را انقلاب دوم ناميده است. براساس اسناد منتشر شده و كتاب خاطرات برخي ديپلمات هاي آمريكايي از جمله ويليام ساليوان، آخرين سفير آمريكا در ايران، چند ماه قبل از تسخير لانه جاسوسي توسط دانشجويان، سفارت آمريكا توسط چريك هاي فدايي خلق ايران (ماركسيست هاي انقلاب) نيز تسخير شده بود. ماجرا از اين قرار بوده كه صبح روز ۲۵ بهمن سال 1357 يك گروه مسلح از سازمان چريك هاي فدايي خلق ايران به سفارت آمريكا حمله كرد، ويليام ساليوان سفير وقت آمريكا با دولت موقت تماس گرفت و از آنها كمك خواست. ترس كاركنان سفارت از اين واقعه موجب شد كه آنها در اتاق گنبدي شكل مخابره خبر جمع شده و اقدام به از بين بردن اسناد موجود در سفارت كنند. به رغم آنكه با اين اقدام چريك هاي فدايي خلق، سفارت از كنترل ديپلمات هاي آمريكايي خارج شد اما دقايقي بعد و پس از آنكه خبر اين حمله به گوش امام خميني (ره) رسيد، وي اين اقدام را تاييد نكرده و دستور دادند بلافاصله مهاجمان از سفارت خارج شوند و براي اين منظور ابراهيم يزدي، وزير امور خارجه دولت موقت موظف شد تا به نمايندگي از دولتش، به اين تنش پايان دهد. پس از گذشت دو ساعت، نيروهاي كميته انقلاب به همراه يزدي وارد درگيري شده و موفق شدند چريك‌ها را به ترك سفارت ترغيب كنند، به اين ترتيب در ساعت دوازده ظهر آن روز، كنترل سفارت آمريكا به دست مقامات دولت موقت افتاد. بنابراين مخالفت امام خميني با اشغال سفارت آمريكا مربوط به اين مرحله بوده است.
اما در مرحله دوم و اصلي كه در تاريخ 13 آبان 1358 توسط دانشجويان پيرو خط امام صورت گرفت و از سوي امام خميني انقلاب دوم لقب گرفت. البته ابراهيم يزدي وزير امور خارجه وقت در يكي از مصاحبه هايش مدعي شده كه امام خميني در ابتدا مخالف بودند ولي بعدا حمايت كردند. اين در حالي است كه مواضع امام خميني نشانگر چنين مخالفتي نيست و در ثاني سند و شاهدي دال بر اين ادعا وجود ندارد.
تسخير لانه جاسوسى آمريكا از زواياي مختلفي قابل بحث و بررسي است كه در ادامه به صورت مختصر مطالبي بيان مي گردد:
يكم . اشغال سفارت ناشي از زمينه ها و دلايل متعددي بود :
الف) تسخير سفارت واكنش طبيعي به 25 سال توهين و تحقير ملت ايران توسط آمريكا و دست نشانده آن شاه بود.
ب) تسخير سفارت آمريكا اقدامي تلافي جويانه و دفاعي در مقابل توطئه هاي آشكار و غير آشكار و مداخله جويانه دولت آمريكا از طريق سفارت خويش براي ايجاد اخلال در تثبيت انقلاب اسلامي بود .
ج) تسخير سفارت براي مقابله با توطئه گريهاي آمريكا در برابر انقلاب اسلامي اقدامي پيشگيرانه بود.
د) سفر شاه به آمريكا و حمايت آمريكا از او خاطره كودتاي 28 مرداد سال 1332 ه.ش در ذهن مردم ايران را يادآوري مي كرد.
و) عملكرد دولت موقت سبب شد تا عده اي با هدف در تنگنا قرار دادن و استعفاي آن سفارت را تسخير كنند.
دوم. مواضع حضرت امام (ره) ، مردم و گروههاي سياسي
حضرت امام (ره) و نيروهاي انقلابي پس از اطلاع ، اين عمل را مورد تأييد و تمجيد قرار دادند و از آن حمايت كردند. اين حركت شجاعانه و انقلابي دانشجويان از سوي امام راحل (انقلاب دوم) لقب گرفت ؛ در واقع با پيروزي انقلاب اسلامي استبداد داخلي و با تسخير سفارت آمريكا استعمار از ايران ريشه كن شد.مردم ايران نيز كه سالها در زير چكمه هاي دژخيمان آمريكايي خود را لگدمال شده مي ديدند با شنيدن اين خبر گروه گروه به سوي آن شتافتند و با راهپيمايي كه تا ماهها جلوي سفارت ادامه يافت، اين اقدام را تأييد كردند. اما سران دولت موقت از اين عمل انقلابي انتقاد كردند و كار به آنجا رسيد كه دولت موقت استعفا داد.
امام خميني(ره) در تاريخ 17 آبان 1358پيرامون فتح لانه جاسوسي مي فرمايند : « سفارتخانه ها حق ندارند كه جاسوسي كنند، توطئه بكنند و اينها جاسوسي مي‏كردند. ملتي كه براي خدا قيام كرده و شهادت طلب مي‏كند از هيچ نمي‏ترسد. ما مدعي هستيم كه اينجا سفارتخانه نيست، اصلش قضيه سفارت در كار نبوده و ما مدعي هستيم كه اين آدم هايي كه در اينجا بودند، اينها اجزاء سفارتخانه نبودند، به اسم سفارتخانه شما يك چيزي درست كرديد كه لانه جاسوسي است و بيايند ببينند كه آيا اين چيزهايي كه در اين سفارتخانه هست، اينها اسباب دست جاسوس هاست‏يا وسايلي است كه سفارتخانه لازم دارد؟ ما كه مركز جاسوسي را گرفتيم نه سفارتخانه را، اينها اگر هم يك وقت‏بي عقلي كنند و فرض كنيد بريزند به ايران، اين جوانهاي ما آنها را با چنگ و دندان از بين مي‏برند، نمي‏گذارند اينها يكيشان هم بروند. اگر هم اين كاري كه كرده بود رسيده بود به آنجايي كه بيايند در تهران و بيايند در اين لانه جاسوسي آن وقت مي‏فهميدند كه با چه اشخاصي طرف هستند. در هر صورت من از شماها تشكر مي‏كنم كه خودتان بدون اينكه غير از خدا يك كسي وادارتان بكند (اين چيزي است كه از مبدأ الهي جوشش پيدا كرده) خودتان وارد اين ميدان شديد. دانشجويان مسلمان و مبارزي كه لانه جاسوسي را اشغال كرده‏اند با عمل انقلابي خودشان ضربه‏اي بزرگ بر پيكر امريكاي جهانخوار وارد نمودند و ملت را سرافراز كردند.»
سوم. آثار و پيامدهاي داخلي اين حادثه عبارت بود از :
1. شفاف شدن مواضع گروهها و نيروهاي داخلي انقلاب و سقوط دولت موقت
2. گامي به سوي تثبيت خط امام و جوانگرايي در انقلاب
3. تقويت همگرايي و وحدت ملي و روحيه خودباوري
4. قرارداد الجزاير .
در بعد خارجي نيز آثار و پيامدهاي اين موضوع عبارت بود از :
1. شكست حمله نظامي آمريكا به ايران در طبس
2. كودتاي نوژه و جنگ تحميلي
3. مسدود كردن دارايي ها و تحريم اقتصادي ايران .
حجه الاسلام حاج احمد خميني در تحليل بيان كرد: «از مهم ترين دستاوردهاي داخلي و خارجي انقلاب دوم، شكست ابهت ديرينه ي قدرت افسانه اي آمريكا بود. حقيقت اين است كه بعد از جنگ ويتنام، آمريكا در هيج صحنه اي به اندازه ي اين اقدام انقلابي فرزندان امام، به رسوايي و ضعف و زبوني كشيده نشد. اعترافات مسئولين آمريكا بهترين گواه بر اين مدعاست. اين اقدام باعث رسوايي چهره و اهداف ليبرال ها شد و انقلاب اسلامي كه مي رفت به دست آنان مسخ شود و زمينه ي حضور دوباره ي آمريكا در ايران فراهم آيد، نجات يافت و حاكميت جناح انقلابي و پيرو خط امام، در كشور تقويت شد. بعد از پيروزي 22 بهمن، در بي سابقه ترين شكل ممكن وحدت ملي متجلي شد و تمام اقشار مردم يكپارچه به حمايت از اين اقدام برخاستند و دوباره شور انقلاب در سطوح مختلف احيا شد. نقشه ها و طرح هاي سري آمريكا در ايران و جهان براي حفظ آنها سرمايه گذاري زيادي شده بود افشا گرديد، مجهزترين مركز توطئه عليه نظام و انقلاب برچيده شد، به مبارزين مسلمان در كشورهاي ديگر و نهضت هاي آزاديبخش ثابت شد كه مي توانند با حركت هاي ابتكاري مورد حمايت ملت، رودرروي آمريكا بايستند و منافع نامشروع آن را در سطح جهان به خطر اندازند، در پهنه جهاني ثابت كرد كه ايران بر سر اصول و آرمانهايش ثابت قدم ايستاده و به حق، پرچمدار نهضت هاي ضد استعماري است و قاطعيت رهبري امام در مبارزه اش با شرق و غرب بر جهانيان بيش از پيش روشن شد. » منابع جهت مطالعه بيشتر:
1- انقلاب‌ دوم، تسخير لانه‌ي‌ جاسوسي‌ آمريكا، آثار و پيامدها، احمد رضا شاه على ، نشر مركز اسناد انقلاب اسلامي، 1385.
2- تسخير , معصومه ابتكار , تهران : اطلاعات.
3- بحران 444 روزه در تهران، موسسه نشر و تحقيقات ذكر سال 1379 .
4- تحولات سياسي اجتماعي بعد از انقلاب اسلامي در ايران , يحيي فوزي , تهران: مؤسسه تنظيم و نشر آثار امام خميني (ره) ج1.
5- انقلاب دوم - ويژه نامه 13 آبان و تسخير لانه جاسوسي ، http://www.rasekhoon.net/article/show-13379.aspx.

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
8 + 11 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .