امام خميني(ره) و طرح جمهوريت در فرانسه؟

آيا صحيح است که حضرت امام خميني(ره)،در جواب خبرنگاران در فرانسه كه از او پرسيدند كه شما به دنبال چه نوع حكومتي هستيد؟ فرمودند: جمهوري كه ما به دنبال آن هستيم, يك جمهوري دموكراتيك است مثل فرانسه؟؟

Imam_in_Paris_0.jpgحضرت امام(ره) در فرانسه به صورت متعدد منظور از جمهوري اسلامي را به روشني بيان كردند.در پاسخ به سوال خبرنگار لوموند،مي فرمايند:«اينكه ما جمهوري اسلامي مي گوييم براي اين است كه هم شرايط منتخب و هم احكامي كه در ايران جاري شده،اينها بر اسلام متكي است.»/در مصاحبه با خبرنگار بى.بى.سى،مي فرمايند:« جمهورى اسلامى،يك رژيمى است متكى بر آراى‏ عمومى و رفراندم عمومى و قانون اساسى‏اش قانون اسلام و بايد منطبق بر قانون اسلام باشد»/ويژگي حضرت امام صداقت ايشان بود و همين موجب شد تا مردم دعوت ايشان را كه براي احياي دين و بازگرداندن عزت و كرامت از دست رفته ملت ايران بود را با جان بپذيرند و رژيم سرسپرده ستشماهي را سرنگون سازند.
پاسخ تفصيلي:
1.حضرت امام از همان هنگامي كه در فرانسه بودند منظور از جمهوري اسلامي را به روشني بيان كردند.به عنوان نمونه ايشان در پاسخ به سوال خبرنگار لوموند كه پرسيده بود حضرت عالي مي فرماييد كه بايستي در ايران جمهوري اسلامي استقرار پيدا كند و اين براي ما فرانسوي ها چندان مفهوم نيست،زيرا كه جمهوري مي تواند بدون پايه مذهبي باشد آيا جمهوري شما بر پايه سوسياليسم است؟مشروطيت است؟بر انتخاباتي استوار است؟دموكراتيك است؟ چگونه است؟ امام فرموده بودند:اما جمهوري به همان معنايي كه همه جا جمهوري است. اينكه ما جمهوري اسلامي مي گوييم براي اين است كه هم شرايط منتخب و هم احكامي كه در ايران جاري شده، اينها بر اسلام متكي است.( صحيفه امام ، ج4، ص 479) همچنين ايشان در مصاحبه با خبرنگاران بى. بى. سى و تلويزيون تجارتى بريتانيا در پاريس‏ در پاسخ اين سؤال كه [آقا ممكن است توضيح بفرماييد كه مقصود از حكومت اسلامى جمهورى‏ اسلامى چيست؟ و عده زيادى در ايران گفتند كه مى‏خواهيم برگرديم به قانون اساسى ايران؛ در اين مورد ممكن است توضيحاتى لطف بفرماييد؟] فرمودند: برگشت به قانون اساسى، همان برگشت به رژيم سلطنتى منحط است كه امرى است كهنه شده و ارتجاعى؛ و اين قابل برگشت نيست. و اشخاصى كه مى‏گويند مى‏خواهيم برگرديم در اقليت واقع هستند؛ و تمام ملت از سرتاسر كشور فرياد مى‏زنند كه ما حكومت اسلامى مى‏خواهيم. و اما رژيم اسلامى و جمهورى اسلامى، يك رژيمى است متكى بر آراى‏ عمومى و رفراندم عمومى و قانون اساسى‏اش قانون اسلام و بايد منطبق بر قانون اسلام باشد؛ و قانون اسلام مترقى ترين قوانين است، و قانون اساسى آن مقدار كه مطابق با اين قانون مترقى است آنها بر جاى خود باقى مى‏ماند و آن مقدار كه مخالف با اين است- به حكم خود قانون اساسى- قانونيت ندارد؛ و بسيارى موادش، موادى بوده است كه با سرنيزه تحميل شده است و آنها بايد ساقط بشود.( صحيفه امام ، ج3، ص 514-515) ويژگي حضرت امام صداقت ايشان بود و همين موجب شد تا مردم دعوت ايشان را كه براي احياي دين و بازگرداندن عزت و كرامت از دست رفته ملت ايران بود را با جان بپذيرند و رژيم سرسپرده ستشماهي را سرنگون ساخته و بزرگترين انقلاب جهان را رقم زنند.

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
10 + 2 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .