امام خميني(ره) و ايجادكانون الهام بخش ملتها

خيزش ها و قيام هايي كه در منطقه شاهد آن بوديم را مي توان نام انقلاب بر آنها نهاد زيرا نشات گرفته از بيداري عمومي مسلمانان است و بايد گفت اين بيداري ملت ها متاثر از انقلاب اسلامي ايران است.
اگر نگاهي به گذشته داشته باشيم با پيروزي انقلاب اسلامي اين مسئله مطرح شد كه اين انقلاب سرآغاز بيداري اسلامي خواهد بود و خود امام خميني(ره) نيز تصريح داشتند كه انقلاب اسلامي سر آغاز انقلاب بزرگ در جهان اسلام خواهد بود.

شعارهاي مردم در كشورهاي مختلفي كه دستخوش تحول شده نشان مي دهد كه ماهيت اين حركت ها، اسلامي و رويكردي كاملا ضد غربي و استكباري دارد و مردم بدنبال دگرگوني اساسي بوده و آنچه كه مردم در كشورهاي مختلف خواهان آن هستند نشانگر اين موضوع است كه تحولات آنها در امداد انقلاب اسلامي است از اين رو مي توان گفت كه انقلاب اسلامي تبديل به مدلي براي كشورهاي مسلمان منطقه شده است.

با توجه به آرمان ها و اهداف نظام اسلامي ايران، بيداري ملت هاي مسلمان براي غرب و خصوصا صهيونيست ها نگراني زيادي را بوجود آورده است؛ اگر صهيونيست ها موفق شدند بخشي از سرزمين هاي اسلامي را غصب كنند و دولتي جعلي را در آن سرزمين ايجاد كنند همه آن به دليل خواب و غفلتي بوده كه مسلمانان گرفتار آن شده بودند و اين در حالي است كه امروزه مسلمانان بيدار شده و بدنبال تغيير وضعيت موجود خود هستند و طبيعي است كه اين بيداري اسلامي پايان عمر رژيم صهيونيستي را نويد خواهد داد به اين معنا كه مسلمانان بيدار شده و مي توانند به راحتي رژيم صهيونيستي را از صفحه روزگار محو كنند، اين مسير بازگشت ناپذير است يعني ما در وضعيتي به سر مي بريم كه روز بروز بر عمق بيداري افزوده مي شود، به عنوان نمونه در كشوري مانند مصر ما شاهد جديت مسلمانان براي بازگشت به دوران عظمت اسلامي خود هستند و خواسته هاي آنان نشان دهنده آن است كه در آينده منطقه؛ رژيم صهيونيستي نمي تواند به عنوان يك اشغالگر حضور داشته باشد. هياهوي غربي ها از همين جهت است و متوجه شده اند دوراني كه آنها بتوانند از غفلت مسلمانان سوء استفاده كنند سپري شده است.

با اين اوصاف به نظر مي رسد عمده ترين نگراني دشمنان، بيداري اسلامي است و اين بيداري آينده منطقه را دگرگون خواهد ساخت به شكلي كه در آينده شاهد يك خاورميانه اسلامي خواهيم بود. بسترهاي شكلي گيري قطب قدرت اسلامي در حال فراهم شدن است هر چند كه در جهان اسلام اختلافاتي وجود دارد ولي همه به سوي روند همگرايي و وحدت در حال حركت هستند از اين رو مي توان به وحدت امت اسلامي اميدوار بود.

با اين وجود مسلمانان مي توانند منافع خود را بر اساس مشتركات بين كشورهاي اسلامي تامين كند و به نفوذ استكبار در كشورهاي اسلامي خاتمه دهند به اين معنا كه بيداري اسلامي نطقه پايان نفوذ استكبار در كشورهاي اسلامي خواهد بود.

الگوي شكل گيري نظام سياسي با محوريت دين و رهبري ديني جامعه كه در انديشه شيعيان به عنوان ولايت فقيه شناخته مي شود، اين بزرگترين تاثيري بود كه انقلاب اسلامي بر ديگر ملت ها گذاشت؛ وقتي انقلاب اسلامي با محوريت نظام ديني شكل گرفت و پس از گذشت بيش از سي سال از عمر اين انقلاب، جمهوري اسلامي به پيشرفت هاي زيادي با اتكاي به محوريت دين دست يافته است؛ سبب شد تا آن نگاه غلطي را كه در طول 500 سال گذشته شكل داده بودند كه با دين نمي توان به پيشرفت و تمدن رسيد و دين عامل ركود و جمود است را از بين ببرد و از اين جهت كارآمدي دين در عرصه بشري با پيشرفت هاي جمهوري اسلامي ايران به اثبات رسيد. از اين رو اگر جمهوري اسلامي نقش مدل و الگو را براي ساير كشورهاي اسلامي پيدا كرده بخاطر پيشرفت هايي است كه در سايه انقلاب اسلامي به آن دست يافته است.

از ديگر قابليت هاي نظام ديني، ايستادگي در برابر دشمنان و بسيج ملت براي پايداري و مقاومت است و در طول سه دهه گذشته همه جهانيان شاهد اين بودند كه از سوي غرب و نظام هاي سلطه فشارهاي زيادي به ايران وارد شد ولي با اين وجود ملت ايران با استواري در مقابل همه فشارها ايستادگي كرد، اين ايستادگي ملت ايران نشات گرفته از توانمندي ايدئولوژي است كه به آن تكيه دارد.

در واقع اسلام با اين مدل توانست قابليت هاي خود را به نمايش بگذارد، ظلم ستيزي و مقابله با ظلم و ستم در دنيا و حمايت از محرومين از ويژگي هاي انقلاب اسلامي است. وقتي ملت ايران با صلابت از مردم مظلوم فلسطين حمايت مي كند ملت هاي ديگر نيز اين دفاع از مظلوم را تحسين مي كنند.

در مجموع مي توان گفت كه انقلاب اسلامي نگاه جديدي را در ميان بشريت و خصوصا مسلمانان ايجاد كرد و قابليت هاي اسلام را نمايان و آشكار كرد، بر همين اساس ما شاهد هستيم كه در ميان ملت هاي مسلمان كساني كه خواهان تغيير و تحول هستند شعارشان "الاسلام هو الحل" است به اين معنا كه راه نجات و حل مشكلات ما اسلام است اگر شعارهاي آنها الله اكبر است و اگر قيام ها شروع و آغازش مساجد و نماز جمعه است به خاطر اين است كه اسلام در ايران ظرفيت ها و قابليت هاي خود را به نمايش گذاشته و امروزه انقلاب اسلامي كانون الهام بخش ملت ها براي حركت شده است.

يدالله جواني، مشرق نيوز.

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
5 + 0 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .