آيت الله سيد محمد صادق روحاني؟

ديدگاه آيت الله سيد محمد صادق روحاني پيرامون حکومت اسلامي و ولايت فقيه؟

درباره زندگي نامه و تحصيلات وتاليفات و مبارزات سياسي ايت الله روحاني، شما را به پايگاه اطلاع رساني ايشان ارجاع مي دهيم . مي توانيد با مراجعه به اين ادرس www.rohani.ir اطلاعات لازم را كسب نماييد .

اما درباره اعتقاد ايشان به ولايت فقيه بايد گفت وي در زمره كساني است كه از قبل از پيروزي انقلاب اسلامي در ضمن تاليفاتي – كه به انها اشاره خواهد شد – اقدام به توضيح وتبيين ابعاد مختلف نظام حكومت در اسلام از جمله بحث ولايت فقيه پرداختند . به اين معنا ايشان از افراد مدافع ولايت فقيه در عصر غيبت به معناي عام ان هستند . ايشان فقيه را در دوران غيبت امام معصوم (عج ) داراي ولايت عامه در امور مربوط به رياست و حكومت و اداره شوون امت اسلامي مي دانند . توجه شما را به چند استفتا در اين زمينه كه در پايگاه اطلاع رساني ايشان موجود است جلب مي كنم :

سوال 1 : نظر جنابعالى در مورد ولايت فقيه چيست؟

ولايت چند معنى دارد: 1) ولايت تكوينيه 2) وجوب اطاعت و قبول قول ولى در احكام شرعيه 3 )ولايت تصرف در اموال و انفس مردم 4) وجوب اطاعت در اوامر شخصيه عرفيه 5) حكومت و رياست دنيويه به اداره شئون امت; همه اين اقسام بر حضرات معصومين عليهم السلام ثابت است و در زمان غيبت، خود امام زمان ارواحنا فداه داراى همه آنها است ولى مجتهدين خصوص آن قسم پنجم را واجدند.

سوال 2 : چرا ولي فقيه، مستقيماً با رأي مردم انتخاب نمي شود ؟ در حالي كه در زمان حضرت علي (ع) اين رويه كه مردم خبرگاني را انتخاب كنند و آنان ولي را انتخاب كنند،نبود. با وجود اينكه ولايت حق مسلم علي (ع) بود، ولي ايشان بعد از بيعت با مردم حكومت را پذيرفتند ؟

جواب: باسمه جلت اسمائه

در ولي فقيه مجتهد بودن ، عدالت وقدرت بر اداره مملكت شرط است و اين امور را هر كسي تشخيص نمي دهد ، مگر فقهاء؛ لذا مجلس خبرگان بر اين امر تعيين شده اند. حضرت علي ( عليه آلاف التحيه والثناء) كه ولايتشان چندين مرتبه بالاتر از ولايت فقيه بود و از طرف خدا به ايشان عنايت شده بود ، مردم با حضرت بيعت نكردند بلكه براي حكومت كه مرتبه آن خيلي پائين تر است بيعت گرفته شد . به هرحال بحث ولايت ومراتب آن بحث مفصلي است و احتياج به بحث طولاني دارد كه دراين مختصر نمي گنجد.

فرق بين مرجع تقليد و ولايت فقيه در چيست؟ سوال 3 :

ولايت فقيه به معناى حكومت فقيه است.مرجع تقليد كسى است كه در فروع دين قول او حجت‏است، بنابراين فرق واضح است

با توجه به استفتائات فوق و با توجه به تاليفات ايشان در زمينه حكومت در اسلام به اين نتيجه مي رسيم كه ايشان از مدافعين جدي نظريه ولايت فقيه مي باشند و از نظر ايشان فقيه در امر حكومت داري و رياست اداره امت بر ديگران ولايت دارد.

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
12 + 1 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .