آيت‌الله كاشاني، روحاني مبارز و مقاوم

23 اسفند سالروز رحلت آيت‌الله سيدابوالقاسم كاشاني مي‌باشد.
آيت‌الله كاشاني از تبار عالماني است كه تمام عمر خود را وقف مبارزه و مجاهده كرد و تا آخرين روز حيات به اين امر وفادار ماند.
آيت‌الله سيد ابوالقاسم كاشاني در سال 1264 هجري شمسي در تهران ديده به جهان گشود و در سال 1340 هـ. ش نيز در همين شهر ديده از جهان فرو بست. بنابر اين، محدوده حيات آيت‌الله كاشاني از يك سو دوره لبريز از استبداد و جهل دوره قاجاريه را در بر مي‌گيرد و از سوي ديگر، شامل دوره مشروطيت، دوره رضاخان پهلوي، دوره محمد رضا خان پهلوي، دوره جنگ‌هاي اول و دوم جهاني،‌ دوره اشغال سرزمين‌هاي اسلامي به دست استعمارگران غربي و... مي‌شود. به عبارت ديگر، آيت‌الله سيدابوالقاسم كاشاني در عصري مي‌زيست كه نه تنها ايران، بلكه همه سرزمين‌هاي اسلامي گرفتار بدترين دوره خود بود. دوره‌اي كه استعمارگران و عوامل آنها با دين و ارزش‌هاي ديني به شدت مبارزه مي‌كردند، دوره‌اي كه اقوام و ملل اسلامي به شدت متفرق بودند و استعمارگران غربي با استفاده از اين تفرقه، كشورهاي اسلامي را يا مستقيماً مي‌بلعيدند و يا اينكه به طور غيرمستقيم و از طريق عوامل دست نشانده خود، تحت سلطه در مي‌آوردند. بالاخره، دوره حيات آيت‌الله سيد ابوالقاسم كاشاني دوره‌اي پر از مصيبت‌هاي مهلك براي همه اقوام و ملل اسلامي بود. آيت‌الله سيد ابوالقاسم كاشاني در چنين اوضاع دشوار، هم مي‌بايست به عنوان يك عالم ديني به رسالت ديني‌اش عمل كند و هم وظايف مهم سياسي و اجتماعي و مبارزاتي‌اش را پي بگيرد. به همين دليل، وي با مسئوليت‌هاي مضاعف و خظير رو به رو بود. اين وظايف حكم مي‌كرد كه آيت‌الله كاشاني زماني در عراق با استعمارگران انگليسي بجنگد و در قيام پرشور مردم آن جا عليه بيگانگان شركت جويد، و در زماني هم ايران را عرصه مبارزه عليه استعمارگران و عوامل داخلي آن‌ها قرار دهد.
براي آيت‌الله كاشاني مرز جغرافيايي خاصي مطرح نبود. او هر جا امكان مبارزه و حضور داشت، پيشگام مي‌شد تا كمكي به رهايي و سعادت ملل و اقوام اسلامي بنمايد و از سرزمين‌هاي اسلامي نيز صيانت كند. به همين دليل است كه اگر به محورها و عرصه‌هاي مبارزاتي آيت‌الله كاشاني دقت كنيم، در مي‌يابيم كه او از يك سو با اشغال‌گران عراق و فلسطيني مبارزه مي‌كند و عليه آن‌ها مواضع تند و بيدارگرانه اتخاذ مي‌نمايد؛ و از سوي ديگر، در ايران با عوامل استعمار مي‌رزمد و براي صيانت از ذخاير بنيادي و ملي كردن صنعت نفت ايران تا پاي جان مقاومت مي‌كند.
سرانجام اين روحاني مبارز و مقاوم، در 23 اسفند 1340 هـ. ق بال پرواز مي‌گشايد و به عالم ابديت پرواز مي‌كند. با رحلت آيت‌الله كاشاني، استعمارگران و عوامل آن‌ها شادمان و مخالفان استعمار اندوهگين مي‌شوند، ولي كسي نمي‌داند كه اندكي پس از رحلت آيت‌الله كاشاني، عالم ديگري از تبار عالمان مبارز كه نامش آيت‌الله روح‌الله خميني (امام خميني) است، ظهور مي‌كند و بساط همه استعمارگران را درهم مي‌پيچد.

http://www.jomhourieslami.com/1390/13901223/13901223_03_jomhori_islami_a...

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
1 + 0 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .