آثار فرد گرايي در غرب؟

سلام ، ميخواستم بدونم غربي ها ايا اينطورين كه فقط منافع و جون خودشون براشون مهم هستش و اگر مثلا ببينن دزدي مغازه ي يكي از همسايگانشون رو و يا خونه ي يكي از فاميل هاي نزديكشون رو ميدزده ، دخالت نميكنن وميگن ممكنه ضرر جاني ببينيم ؟ ايا اگر ببينن برادرشون يا همكارشون در خيابان كتك ميخوره دخالت نميكنن و ميگن اگر دخالت كنيم ممكنه به ما هم صدمه برسه و بي خيال اون صحنه رو ترك ميكنن ؟ يكي براي ما كه ادعاي غرب شناسي ميكرد حرف مي زد و ميگفت براي غربيها فقط و فقط خودشون مهمه و ديگه هيچي مهم نيست .

با سلام دانشجوي گرامي ابتدا از اينكه اين مركز را به منظور دريافت پاسخ سوالات خويش انتخاب كرده ايد از شما سپاسگذاريم . آنچه شما به نقل از فرد غرب شناس مورد نظرتان مطرح كرده ايد در واقع يكي از جلوه ها و نمودهاي تمدن مدرن غربي است كه در واقع ريشه در مباني دارد كه اين تمدن بر اساس آن بنا شده است. كه از جمله اين مباني بايد به فرد گرايي اشاره كرد . به عبارتي يكي از نتايج فرد گرايي در اخلاق تحت عنوان استقلال اخلاقي فرد مشاهده مي شود كه بر اساس آن فرد ملزم به پذيرش فرمان هاي اخلاقي نهادهاي ديني يا دنيوي نبوده و در اين جهت از او انتظار نمي رود . از طرفي اين موضوع نيز ريشه در تعريف غربي ها از ماهيت انسان دارد كه بر اساس آن انسان موجودي است كه در اميال و غرايزش منحصر شده است و صرفا به دنبال تامين منافع و ارضاي اميال و خواسته هاي خويش است .

با توجه به اين مباني ، هر فرد غربي تنها و تنها به فكر منافع خود بوده و از هر اقدامي كه باعث جلب كوچكترين آسيبي (و لو در حد احتمال) نسبت به وي شود به ويژه در ارتباط با ديگران اجتناب مي كند و مفاهيمي از قبيل ايثار ، از خود گذشتگي ، دفاع از مظلوم و ... معنا و مفهوم خود را از دست مي دهد . البته اين مساله نتيجه طبيعي پذيرش اين مباني مي باشد اما بدين معنا نيست كه الزاما انسان غربي ، هرگز به فكر كمك به ديگران و يا ترحم نسبت به يك انسان بي چاره نباشد چرا كه با وجود اينكه انسان غربي تلاش مي كند تا از زير بار فرمان هايي كه ريشه در معنويت و مذهب دارد خالي كند اما خداوند متعال در درون او بسان همه انسان هاي ديگر نيرويي قرار داده است كه باعث انعطاف قلبي او مي گردد و آن عبارت است از آنچه به آن «وجدان بشري» گفته مي شود كه باعث مي شود تا حتي بي خدا ترين افراد هم عليرغم مباني خود نسبت به درد و غم ديگران احساس مسئوليت كنند . با اين حال مساله مهم اين است كه وجدان ، نهالي نورسته است كه خداوند متعال در دل انسانها قرار داده است تا انسان ها به مدد آموزه هاي ديني ، آن را تقويت و بالنده نمايند و در مسير صحيح خود رشد و پرورش دهند و گرنه در صورتي كه به دليل قطع ارتباط با دين و مذهب چنين اتفاقي نيفتد يا به طور كامل خشك مي شود و يا اينكه در مسير انحرافي قرار مي گيرد و به همين دليل در غياب دين ، معنويت و اخلاق هيچ تضميني براي بهره گيري صحيح از وجدان بشري در مسير كمك به ديگران نمي باشد .

يكي ديگر از مباني تمدن مدرن غرب كه باعث مي شود تا انسانها نسبت به ديگران بي تفاوت باشند عبارت است از ترويج لذت گرايي و اباحه گري و ... كه بر اساس آن يكي از اصلي ترين اهداف انسانها در زندگي بايد رسيدن به لذت هر چه بيشتر باشد و به همين دليل هر عملي كه منافات با لذت وي باشد از جمله كمك به مظلوم مغاير با اين مبنا مي باشد و به همين دليل نتيجه طبيعي اين ديدگاه نيز بي تفاوت بودن فرد در مقابل مشاهده چنين رفتارهايي مي باشد .

به هر حال به لحاظ نظري ، مباني مورد قبول تمدن غرب به گونه اي هستندكه نتيجه طبيعي آن بي تفاوتي نسبت به ديگران مي باشد و به لحاظ عملي نيز در مقام خارج ، عملا شاهد چنين بي تفاوتي هايي در جوامع غربي هستيم و مثال هاي فراواني از اين قبيل رفتارها در اين جوامع توسط كساني كه به اين كشورها سفر كرده اند نقل شده است . همچنين با نگاهي به ساير جوامع نيز مشاهده مي كنيم كه در هر جامعه اي حتي در جوامع اسلامي ، به هر ميزاني كه فرهنگ غربي و يا مباني آن رواج داشته باشد چنين روحيه اي نيز به همان ميزان در آن جامعه تقويت مي شود كما اينكه در جامعه اي همچون كشور ما گهگاهي شاهد برخي از رفتارهايي از اين دست مي شويم كه وقتي دقيقا ماجرا را مورد بررسي قرار مي دهيم مشخص مي شود كه كساني مرتكب چنين رفتارهايي شده اند كه از دين و اخلاق و معنويت به دور افتاده و مباني همچون مباني مذكور غربي ها را پيشه خود ساخته اند .

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
2 + 4 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .